Shirleen och Isabelle sjunger i Garnalias barnkör för Världens Barn. Foto: Gunilla Eklund.
De sjöng för Världens Barn – insamlingsbössorna fylldes
– Du har kanske gjort livet mindre besvärligt för några barn i världen, tänk vad härligt, skaldade Staffan Blixt, när han i helgen ledde den årliga konserten för insamlingen för Världens Barn på Lindeskolan. Och det var uppåt 180 besökare som bidrog till att runt 20 000 kr kom in genom bl.a. biljetter, försäljning och i insamlingsbössor.
Linn Ericsson sjöng Robyns ”Dancing on My Own”. Foto: Gunilla Eklund.
Under två timmar fick publiken njuta av kända artister, men också debutanter – elever från estetiska linjen, som Alice Jiewertz, som också skriver egna låtar och vid flygeln framförde Angel och William Ahlberg som spelade gitarr och sjöng Rod Stewarts välkända Maggie Mae.
En nykomling på flera sätt var Wessam Ahjere – ny på konserten och ny i Sverige. Han har flytt Syrien. Den här kvällen spelade han på det traditionella instrumentet od – en slags luta.
Kapellmästaren Jesper Hugosson sjöng Thomas di Levas låt Miraklet, något som han hade gjort bara någon dag innan vid dopet av sin dotter.
Christian Kokvik var en av de artister som hörts sjunga för Världens Barn tidigare och i år sjöng han om ”Elvis, Einstein och jag” om ung människa som mobbningen gjort ”ensammast i stan”, men som förväntar sig göra stora ting – ”Ni kommer aldrig att trampa mer på mig”, sjöng Christian, som också höll ett mycket tänkvärt tal om de vuxnas ansvar för de unga. Christian Kokvik är ju chef för Elevhälsan.
Garnalias barnkör är ett givit inslag på konserterna för Världens Barn – så även i år. De sjöng både om och för världens barn och deras rätt till liv. Björn Eremo, Linn Ericsson och Linnea Wilhelmsson stod för sköna stämmor under kvällen.
Direkt efter två timmars konsert hördes snack om nästa års Världens Barn-konsert!
Så pricka in i din kalender redan nu – söndag den 29 september 2019.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Annons
Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.