Shirleen och Isabelle sjunger i Garnalias barnkör för Världens Barn. Foto: Gunilla Eklund.
De sjöng för Världens Barn – insamlingsbössorna fylldes
– Du har kanske gjort livet mindre besvärligt för några barn i världen, tänk vad härligt, skaldade Staffan Blixt, när han i helgen ledde den årliga konserten för insamlingen för Världens Barn på Lindeskolan. Och det var uppåt 180 besökare som bidrog till att runt 20 000 kr kom in genom bl.a. biljetter, försäljning och i insamlingsbössor.
Linn Ericsson sjöng Robyns ”Dancing on My Own”. Foto: Gunilla Eklund.
Under två timmar fick publiken njuta av kända artister, men också debutanter – elever från estetiska linjen, som Alice Jiewertz, som också skriver egna låtar och vid flygeln framförde Angel och William Ahlberg som spelade gitarr och sjöng Rod Stewarts välkända Maggie Mae.
En nykomling på flera sätt var Wessam Ahjere – ny på konserten och ny i Sverige. Han har flytt Syrien. Den här kvällen spelade han på det traditionella instrumentet od – en slags luta.
Kapellmästaren Jesper Hugosson sjöng Thomas di Levas låt Miraklet, något som han hade gjort bara någon dag innan vid dopet av sin dotter.
Christian Kokvik var en av de artister som hörts sjunga för Världens Barn tidigare och i år sjöng han om ”Elvis, Einstein och jag” om ung människa som mobbningen gjort ”ensammast i stan”, men som förväntar sig göra stora ting – ”Ni kommer aldrig att trampa mer på mig”, sjöng Christian, som också höll ett mycket tänkvärt tal om de vuxnas ansvar för de unga. Christian Kokvik är ju chef för Elevhälsan.
Garnalias barnkör är ett givit inslag på konserterna för Världens Barn – så även i år. De sjöng både om och för världens barn och deras rätt till liv. Björn Eremo, Linn Ericsson och Linnea Wilhelmsson stod för sköna stämmor under kvällen.
Direkt efter två timmars konsert hördes snack om nästa års Världens Barn-konsert!
Så pricka in i din kalender redan nu – söndag den 29 september 2019.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
12 december 2025 klockan 11:59 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
10 december 2025 klockan 13:19 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
FotoFredag: Kungen i Älgfallet
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period ...