Ikväll fylldes Lindesbergs kyrka av ljuva toner och vackra stämmor. Fem olika körer var på plats för att uppträda på FN-dagen med konserten ”Vi bygger broar”. Det var som en välplockad smågodispåse, det fanns allt! Unga, äldre, kvinnor, män och barn. En avkopplande, fin stund med ett mycket aktuellt syfte.
Idag är det FN-dagen, en officiell flaggdag, som firas över hela världen och i år för 66:e gången. Anledningen är att man vill fira att FN:s stadgar trädde i kraft, detta var år 1945.
Och här i Lindesberg vägrar höstregnet denna fredagskväll att ge upp efter en lång och grå dags regnande. Men kliver man in i Lindesbergs kyrka är det desto varmare, inte minst emotionellt. De fem körerna; barnkören Flammorna, Angelit, Andra Ord, Blåbärskören och Ceciliakören repeterar in i det sista. De är laddade, en och annan har även ett par fjärilar fladdrar omkring i magen, och alldeles snart är det dags. Stämbanden är uppvärmda och de är redo. Flera av bänkraderna är redan upptagna och det fortsätter ständigt att fyllas på tills det att klockan slår halv sju. Ulrika Bernövall, kantor i kyrkan, passar på att skvallra, redan innan starten, vad den som inte är på plats går miste om:
– Man missar en trevlig konsert med församlingens fem körer. Församlingen består av Ramsberg, Vedevåg och Lindesberg. Det kommer att bli mest pop, men även lite gospel och afrikanskt. Det här blev större och större, från början hade vi tänkt göra en höstkonsert. Men så istället blev det FN-dagen eftersom det passade så bra.

Även om stämningen känns festlig och allt är väldigt glatt, finns det ett viktigt syfte till konserten som inte bör glömmas bort. Ett aktuellt och omtalat ämne som sorgligt nog drabbar alltfler för varje dag som går.
– Vi samlar in pengar till arbetet mot Ebola, vi tar upp frivilligt kollekt efter konserten, säger Ulrika.
Något som också prästen Gunilla Skottsborg trycker på i inledningen av konserten:
– Vi bygger broar med sång och ekonomiska tillgångar. Vi vill vara med och hjälpa till med att bota och hjälpa drabbade av Ebolaviruset, vi behöver mer resurser. Sjunga förändrar mycket, sånger bryter barriärer.
Och kvällen är ung. När konserten nått sitt slut fortsätter man med en efterfest i församlingshemmet.
– Det kommer att finnas mat från olika länder och kulturer, och så kommer det även att bli underhållning, berättar Ulrika.

Alla fem körerna inleder tillsammans och en mäktig känsla sprider sig i lokalen. Det är svängigt och den genuina sångglädjen strålar om körmedlemmarna. Det är till största del kvinnor som är med, men också en och annan man. Många av bänkarna är fullsatta och åhörarna är där av lite olika anledningar.
– Jag ska lyssna på min mamma som är med och sjunger, och så för att skänka pengar i arbetet mot Ebola, säger Sofia, medan Christina håller på traditionerna:
– Det är ju FN-dagen!
Konserten består av varierande musik och olika sorters framträdanden. Det sjungs i stämmor, solosång och alla tillsammans. En vacker stund – för en mycket viktig sak.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.