Ikväll fylldes Lindesbergs kyrka av ljuva toner och vackra stämmor. Fem olika körer var på plats för att uppträda på FN-dagen med konserten ”Vi bygger broar”. Det var som en välplockad smågodispåse, det fanns allt! Unga, äldre, kvinnor, män och barn. En avkopplande, fin stund med ett mycket aktuellt syfte.
Idag är det FN-dagen, en officiell flaggdag, som firas över hela världen och i år för 66:e gången. Anledningen är att man vill fira att FN:s stadgar trädde i kraft, detta var år 1945.
Och här i Lindesberg vägrar höstregnet denna fredagskväll att ge upp efter en lång och grå dags regnande. Men kliver man in i Lindesbergs kyrka är det desto varmare, inte minst emotionellt. De fem körerna; barnkören Flammorna, Angelit, Andra Ord, Blåbärskören och Ceciliakören repeterar in i det sista. De är laddade, en och annan har även ett par fjärilar fladdrar omkring i magen, och alldeles snart är det dags. Stämbanden är uppvärmda och de är redo. Flera av bänkraderna är redan upptagna och det fortsätter ständigt att fyllas på tills det att klockan slår halv sju. Ulrika Bernövall, kantor i kyrkan, passar på att skvallra, redan innan starten, vad den som inte är på plats går miste om:
– Man missar en trevlig konsert med församlingens fem körer. Församlingen består av Ramsberg, Vedevåg och Lindesberg. Det kommer att bli mest pop, men även lite gospel och afrikanskt. Det här blev större och större, från början hade vi tänkt göra en höstkonsert. Men så istället blev det FN-dagen eftersom det passade så bra.

Även om stämningen känns festlig och allt är väldigt glatt, finns det ett viktigt syfte till konserten som inte bör glömmas bort. Ett aktuellt och omtalat ämne som sorgligt nog drabbar alltfler för varje dag som går.
– Vi samlar in pengar till arbetet mot Ebola, vi tar upp frivilligt kollekt efter konserten, säger Ulrika.
Något som också prästen Gunilla Skottsborg trycker på i inledningen av konserten:
– Vi bygger broar med sång och ekonomiska tillgångar. Vi vill vara med och hjälpa till med att bota och hjälpa drabbade av Ebolaviruset, vi behöver mer resurser. Sjunga förändrar mycket, sånger bryter barriärer.
Och kvällen är ung. När konserten nått sitt slut fortsätter man med en efterfest i församlingshemmet.
– Det kommer att finnas mat från olika länder och kulturer, och så kommer det även att bli underhållning, berättar Ulrika.

Alla fem körerna inleder tillsammans och en mäktig känsla sprider sig i lokalen. Det är svängigt och den genuina sångglädjen strålar om körmedlemmarna. Det är till största del kvinnor som är med, men också en och annan man. Många av bänkarna är fullsatta och åhörarna är där av lite olika anledningar.
– Jag ska lyssna på min mamma som är med och sjunger, och så för att skänka pengar i arbetet mot Ebola, säger Sofia, medan Christina håller på traditionerna:
– Det är ju FN-dagen!
Konserten består av varierande musik och olika sorters framträdanden. Det sjungs i stämmor, solosång och alla tillsammans. En vacker stund – för en mycket viktig sak.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.