Ikväll fylldes Lindesbergs kyrka av ljuva toner och vackra stämmor. Fem olika körer var på plats för att uppträda på FN-dagen med konserten ”Vi bygger broar”. Det var som en välplockad smågodispåse, det fanns allt! Unga, äldre, kvinnor, män och barn. En avkopplande, fin stund med ett mycket aktuellt syfte.
Idag är det FN-dagen, en officiell flaggdag, som firas över hela världen och i år för 66:e gången. Anledningen är att man vill fira att FN:s stadgar trädde i kraft, detta var år 1945.
Och här i Lindesberg vägrar höstregnet denna fredagskväll att ge upp efter en lång och grå dags regnande. Men kliver man in i Lindesbergs kyrka är det desto varmare, inte minst emotionellt. De fem körerna; barnkören Flammorna, Angelit, Andra Ord, Blåbärskören och Ceciliakören repeterar in i det sista. De är laddade, en och annan har även ett par fjärilar fladdrar omkring i magen, och alldeles snart är det dags. Stämbanden är uppvärmda och de är redo. Flera av bänkraderna är redan upptagna och det fortsätter ständigt att fyllas på tills det att klockan slår halv sju. Ulrika Bernövall, kantor i kyrkan, passar på att skvallra, redan innan starten, vad den som inte är på plats går miste om:
– Man missar en trevlig konsert med församlingens fem körer. Församlingen består av Ramsberg, Vedevåg och Lindesberg. Det kommer att bli mest pop, men även lite gospel och afrikanskt. Det här blev större och större, från början hade vi tänkt göra en höstkonsert. Men så istället blev det FN-dagen eftersom det passade så bra.

Även om stämningen känns festlig och allt är väldigt glatt, finns det ett viktigt syfte till konserten som inte bör glömmas bort. Ett aktuellt och omtalat ämne som sorgligt nog drabbar alltfler för varje dag som går.
– Vi samlar in pengar till arbetet mot Ebola, vi tar upp frivilligt kollekt efter konserten, säger Ulrika.
Något som också prästen Gunilla Skottsborg trycker på i inledningen av konserten:
– Vi bygger broar med sång och ekonomiska tillgångar. Vi vill vara med och hjälpa till med att bota och hjälpa drabbade av Ebolaviruset, vi behöver mer resurser. Sjunga förändrar mycket, sånger bryter barriärer.
Och kvällen är ung. När konserten nått sitt slut fortsätter man med en efterfest i församlingshemmet.
– Det kommer att finnas mat från olika länder och kulturer, och så kommer det även att bli underhållning, berättar Ulrika.

Alla fem körerna inleder tillsammans och en mäktig känsla sprider sig i lokalen. Det är svängigt och den genuina sångglädjen strålar om körmedlemmarna. Det är till största del kvinnor som är med, men också en och annan man. Många av bänkarna är fullsatta och åhörarna är där av lite olika anledningar.
– Jag ska lyssna på min mamma som är med och sjunger, och så för att skänka pengar i arbetet mot Ebola, säger Sofia, medan Christina håller på traditionerna:
– Det är ju FN-dagen!
Konserten består av varierande musik och olika sorters framträdanden. Det sjungs i stämmor, solosång och alla tillsammans. En vacker stund – för en mycket viktig sak.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.