Lokala körer och musiker – tillsammans med The Real Group – kommer på lördag kväll ge en konsert som förväntas bli en mäktig upplevelse. När konserten når sin kulmen i styrka är så många som 130 sångare och musiker uppe på scenen samtidigt.
– Det blir väldigt stort när så här många sammanstrålar på scenen, säger körledare Rickard Larsson.
Konserten Sånger i Juletid är en samproduktion mellan The Real Group och Manskören Harmoni, som tillsammans med de lokala körerna Andra Ord, Akvileja, Linde Bergslags Kammarkör samt blåsorkestern Linde Symphonic Band, sjunger och spelar in julen med mäktig kraft.
Arbetet har pågått ända sedan i våras – men var i sin linda ingen dans på nyutslagna tussilagos. Allt började nämligen med att försöka lösa ett jättestort problem, något som faktiskt var nära att fälla konserten redan på startlinjen.
– Det började med att The Real Group kontaktade oss i Harmoni, för att se om det fanns intresse att samarbeta. Man hade nämligen stött på ett problem i arenan. Där fanns ju ingen tillgänglig ljudutrustning för deras konsert och det var nära att de skulle behöva ställa in det hela. Det var där vi kom in i bilden. ”Jag kan prova att dra i några trådar”, svarade jag dem, berättar körledare Rickard Larsson.
Tråddragningen visade sig snart framgångsrik för körledaren, vilket helt enkelt blev räddningen för julkonserten.
– Vi har kunnat lösa det genom att få låna ljudutrustning från Lindeskolan. Utan den hjälpen hade det inte gått att få ekonomi i det här, för vi måste ändå hyra viss utrustning utöver den rejäla hjälp vi fått från skolan. Det är nämligen väldigt avancerat att få ett bra ljud i en sådan stor konsertlokal som Lindesberg Arena är, säger Rickard.
Efter en jobbig inledning har det varit fullt fokus på det roliga, att få forma en julkonsert tillsammans med alla medverkande. Under hösten har man repat flitigt in i det sista.
– De som har sett och hört våra tidigare julkonserter, kommer nog att känna igen sig här också. Igenkänningsfaktorn är viktig när man väljer ut låtar till en julkonsert, men samtidigt måste man ju hitta lite nytt att få in i konceptet, och det har vi allt fått också. Det blir en bra blandning, ler Rickard Larsson.
Fotnot: Av 1400 biljetter har 900 sålts
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.