Lokala körer och musiker – tillsammans med The Real Group – kommer på lördag kväll ge en konsert som förväntas bli en mäktig upplevelse. När konserten når sin kulmen i styrka är så många som 130 sångare och musiker uppe på scenen samtidigt.
– Det blir väldigt stort när så här många sammanstrålar på scenen, säger körledare Rickard Larsson.
Konserten Sånger i Juletid är en samproduktion mellan The Real Group och Manskören Harmoni, som tillsammans med de lokala körerna Andra Ord, Akvileja, Linde Bergslags Kammarkör samt blåsorkestern Linde Symphonic Band, sjunger och spelar in julen med mäktig kraft.
Arbetet har pågått ända sedan i våras – men var i sin linda ingen dans på nyutslagna tussilagos. Allt började nämligen med att försöka lösa ett jättestort problem, något som faktiskt var nära att fälla konserten redan på startlinjen.
– Det började med att The Real Group kontaktade oss i Harmoni, för att se om det fanns intresse att samarbeta. Man hade nämligen stött på ett problem i arenan. Där fanns ju ingen tillgänglig ljudutrustning för deras konsert och det var nära att de skulle behöva ställa in det hela. Det var där vi kom in i bilden. ”Jag kan prova att dra i några trådar”, svarade jag dem, berättar körledare Rickard Larsson.
Tråddragningen visade sig snart framgångsrik för körledaren, vilket helt enkelt blev räddningen för julkonserten.
– Vi har kunnat lösa det genom att få låna ljudutrustning från Lindeskolan. Utan den hjälpen hade det inte gått att få ekonomi i det här, för vi måste ändå hyra viss utrustning utöver den rejäla hjälp vi fått från skolan. Det är nämligen väldigt avancerat att få ett bra ljud i en sådan stor konsertlokal som Lindesberg Arena är, säger Rickard.
Efter en jobbig inledning har det varit fullt fokus på det roliga, att få forma en julkonsert tillsammans med alla medverkande. Under hösten har man repat flitigt in i det sista.
– De som har sett och hört våra tidigare julkonserter, kommer nog att känna igen sig här också. Igenkänningsfaktorn är viktig när man väljer ut låtar till en julkonsert, men samtidigt måste man ju hitta lite nytt att få in i konceptet, och det har vi allt fått också. Det blir en bra blandning, ler Rickard Larsson.
Fotnot: Av 1400 biljetter har 900 sålts
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.