Lokala körer och musiker – tillsammans med The Real Group – kommer på lördag kväll ge en konsert som förväntas bli en mäktig upplevelse. När konserten når sin kulmen i styrka är så många som 130 sångare och musiker uppe på scenen samtidigt.
– Det blir väldigt stort när så här många sammanstrålar på scenen, säger körledare Rickard Larsson.
Konserten Sånger i Juletid är en samproduktion mellan The Real Group och Manskören Harmoni, som tillsammans med de lokala körerna Andra Ord, Akvileja, Linde Bergslags Kammarkör samt blåsorkestern Linde Symphonic Band, sjunger och spelar in julen med mäktig kraft.
Arbetet har pågått ända sedan i våras – men var i sin linda ingen dans på nyutslagna tussilagos. Allt började nämligen med att försöka lösa ett jättestort problem, något som faktiskt var nära att fälla konserten redan på startlinjen.
– Det började med att The Real Group kontaktade oss i Harmoni, för att se om det fanns intresse att samarbeta. Man hade nämligen stött på ett problem i arenan. Där fanns ju ingen tillgänglig ljudutrustning för deras konsert och det var nära att de skulle behöva ställa in det hela. Det var där vi kom in i bilden. ”Jag kan prova att dra i några trådar”, svarade jag dem, berättar körledare Rickard Larsson.
Tråddragningen visade sig snart framgångsrik för körledaren, vilket helt enkelt blev räddningen för julkonserten.
– Vi har kunnat lösa det genom att få låna ljudutrustning från Lindeskolan. Utan den hjälpen hade det inte gått att få ekonomi i det här, för vi måste ändå hyra viss utrustning utöver den rejäla hjälp vi fått från skolan. Det är nämligen väldigt avancerat att få ett bra ljud i en sådan stor konsertlokal som Lindesberg Arena är, säger Rickard.
Efter en jobbig inledning har det varit fullt fokus på det roliga, att få forma en julkonsert tillsammans med alla medverkande. Under hösten har man repat flitigt in i det sista.
– De som har sett och hört våra tidigare julkonserter, kommer nog att känna igen sig här också. Igenkänningsfaktorn är viktig när man väljer ut låtar till en julkonsert, men samtidigt måste man ju hitta lite nytt att få in i konceptet, och det har vi allt fått också. Det blir en bra blandning, ler Rickard Larsson.
Fotnot: Av 1400 biljetter har 900 sålts
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.