Lokala körer och musiker – tillsammans med The Real Group – kommer på lördag kväll ge en konsert som förväntas bli en mäktig upplevelse. När konserten når sin kulmen i styrka är så många som 130 sångare och musiker uppe på scenen samtidigt.
– Det blir väldigt stort när så här många sammanstrålar på scenen, säger körledare Rickard Larsson.
Konserten Sånger i Juletid är en samproduktion mellan The Real Group och Manskören Harmoni, som tillsammans med de lokala körerna Andra Ord, Akvileja, Linde Bergslags Kammarkör samt blåsorkestern Linde Symphonic Band, sjunger och spelar in julen med mäktig kraft.
Arbetet har pågått ända sedan i våras – men var i sin linda ingen dans på nyutslagna tussilagos. Allt började nämligen med att försöka lösa ett jättestort problem, något som faktiskt var nära att fälla konserten redan på startlinjen.
– Det började med att The Real Group kontaktade oss i Harmoni, för att se om det fanns intresse att samarbeta. Man hade nämligen stött på ett problem i arenan. Där fanns ju ingen tillgänglig ljudutrustning för deras konsert och det var nära att de skulle behöva ställa in det hela. Det var där vi kom in i bilden. ”Jag kan prova att dra i några trådar”, svarade jag dem, berättar körledare Rickard Larsson.
Tråddragningen visade sig snart framgångsrik för körledaren, vilket helt enkelt blev räddningen för julkonserten.
– Vi har kunnat lösa det genom att få låna ljudutrustning från Lindeskolan. Utan den hjälpen hade det inte gått att få ekonomi i det här, för vi måste ändå hyra viss utrustning utöver den rejäla hjälp vi fått från skolan. Det är nämligen väldigt avancerat att få ett bra ljud i en sådan stor konsertlokal som Lindesberg Arena är, säger Rickard.
Efter en jobbig inledning har det varit fullt fokus på det roliga, att få forma en julkonsert tillsammans med alla medverkande. Under hösten har man repat flitigt in i det sista.
– De som har sett och hört våra tidigare julkonserter, kommer nog att känna igen sig här också. Igenkänningsfaktorn är viktig när man väljer ut låtar till en julkonsert, men samtidigt måste man ju hitta lite nytt att få in i konceptet, och det har vi allt fått också. Det blir en bra blandning, ler Rickard Larsson.
Fotnot: Av 1400 biljetter har 900 sålts
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.