Lokala körer och musiker – tillsammans med The Real Group – kommer på lördag kväll ge en konsert som förväntas bli en mäktig upplevelse. När konserten når sin kulmen i styrka är så många som 130 sångare och musiker uppe på scenen samtidigt.
– Det blir väldigt stort när så här många sammanstrålar på scenen, säger körledare Rickard Larsson.
Konserten Sånger i Juletid är en samproduktion mellan The Real Group och Manskören Harmoni, som tillsammans med de lokala körerna Andra Ord, Akvileja, Linde Bergslags Kammarkör samt blåsorkestern Linde Symphonic Band, sjunger och spelar in julen med mäktig kraft.
Arbetet har pågått ända sedan i våras – men var i sin linda ingen dans på nyutslagna tussilagos. Allt började nämligen med att försöka lösa ett jättestort problem, något som faktiskt var nära att fälla konserten redan på startlinjen.
– Det började med att The Real Group kontaktade oss i Harmoni, för att se om det fanns intresse att samarbeta. Man hade nämligen stött på ett problem i arenan. Där fanns ju ingen tillgänglig ljudutrustning för deras konsert och det var nära att de skulle behöva ställa in det hela. Det var där vi kom in i bilden. ”Jag kan prova att dra i några trådar”, svarade jag dem, berättar körledare Rickard Larsson.
Tråddragningen visade sig snart framgångsrik för körledaren, vilket helt enkelt blev räddningen för julkonserten.
– Vi har kunnat lösa det genom att få låna ljudutrustning från Lindeskolan. Utan den hjälpen hade det inte gått att få ekonomi i det här, för vi måste ändå hyra viss utrustning utöver den rejäla hjälp vi fått från skolan. Det är nämligen väldigt avancerat att få ett bra ljud i en sådan stor konsertlokal som Lindesberg Arena är, säger Rickard.
Efter en jobbig inledning har det varit fullt fokus på det roliga, att få forma en julkonsert tillsammans med alla medverkande. Under hösten har man repat flitigt in i det sista.
– De som har sett och hört våra tidigare julkonserter, kommer nog att känna igen sig här också. Igenkänningsfaktorn är viktig när man väljer ut låtar till en julkonsert, men samtidigt måste man ju hitta lite nytt att få in i konceptet, och det har vi allt fått också. Det blir en bra blandning, ler Rickard Larsson.
Fotnot: Av 1400 biljetter har 900 sålts
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.