S.G.Empress blev den första av fyra vinnare i uttagningsloppen till Breeders Crown. Efter en galopp i den tidigare E3-finalen så kan kretsen nu ladda om för Breeders Crown-semi som körs på Solvalla i november. Foto: Timmy Lundegård

De unga toppnamnen inom travet gästade Fornaboda

Framtidens toppnamn visade upp sig på Fornaboda. Flera av de gästande stallen hade en plats i Breeders Crown i sikte, vilket blev allt annat än simpelt att plocka hem. Trots den blandade orutinen hos de olika hästarna så var det mäktiga fartresurser som visades. Det var travgodis när det var som bäst, oavsett om man så kom för sporten eller för spelet.

Det stora tävlandet med landets unghästar är i full gång. För bara någon vecka sedan så avgjordes Stochampionatet på Axevalla, ett lopp för de bästa fyraåriga stona. Innan dess så har de första finalerna inom E3 avgjorts samt Kunga- och Drottningspokalerna på Åby. Nu laddar många av stallen inför den rikstäckande unghästserien, Breeders Crown, där söndagens uttagningslopp till den kommande semifinalen kördes på Fornaboda.

För den travintresserade publiken som var på plats så innebar detta att man fick se hästar på plats, som normalt sett får ses på tv-sändningarna. Bland andra så fick publiken jubla in en segar av Sprintermästartvåan Stens Rubin, som gjorde loppet från ledningen.

– Han är väldigt kvick och var precis lagom med mental balans så han öppnade riktigt fort de första hundra meterna, helt utan att jag behövde be honom om det. Man skulle nog till och med kunna få upp många av dem som sitter på Fornabodas gröna gräs idag och hästen skulle nog ta runt dem, det är en otroligt tacksam häst, skrattade Erik Adielsson i vinnarcirkeln efter segern med fyraåringen.

Spets och slut blev segerkonceptet för årets Sprintermästartvåa, Stens Rubin. Foto: Timmy Lundegård

Den stora skrällen för dagen stod däremot Åbykusken André Eklundh för. Trots att den italienskfödda fyraåringen, Ester Degli Dei, blev en av dagens största favoriter med en seger under Elitloppssöndagen och en andra plats i StoSprintern som bakgrund, så blev det förlust.

Istället kunde jumpoplacerade Staro Raili avsluta snabbt och slå av den stora kulltoppen. Glädjen blev stor hos kretsen efter att det fyraåriga stoet överraskat spelarna med nära 60 gånger pengarna.

– Hon var otroligt bortglömd idag. Faktum är att senast så höll hon heroiskt i ett kval till Stochampionatet, det blev ett alldeles för tufft första varv och ändå var hon fyra i mål. Sedan har hon varit med i Drottningspokalen under året och liknande så hon är väl härdad i tuffa gäng men ett dåligt läge gjorde att vi inte hoppades allt för mycket idag, säger André Eklundh efter segern.

Staro Raili tackade för ett högt tempo i ledningen, vilket bjöd in 59-oddsaren som spurtade till seger. Foto: Timmy Lundegård

Årjängsdamen Christina Tilp är klar för final i Dam-SM
I samband med söndagens uttagningslopp till Breeders Crown så kördes även ett uttagningslopp till Dam-SM, där de två främsta ekipagen välkomnas till Sundsvall i augusti. Uttagningen på Fornaboda blev på förhand en jämn kamp, där den rutinerade Örebrokusken Sofia Adolfsson såg ut att gå mot seger.

Den sexåriga valacken, Pontiac, var däremot starkast för dagen och lyckades att vinna loppet, trots en resa via tredje spår under loppets sista 700 meter. Detta gav den 32-åriga Årjängsdamen, Christina Tilp, ett brett leende när hon passerade ledaren inför målgång.

Christina Tilp fick upp ett stort leende på upploppet när hon märkte att Pontiac är på väg mot seger. Foto: Timmy Lundegård

– Jag trodde nog inte att vi skulle vinna idag, det var väldigt bra hästar med i loppet. Jag hade inte så mycket tankar på förhand, jag ville bara att han skulle göra ett bra lopp. Jag har haft det lite svårt så det har inte blivit så mycket körning, istället så har jag haft många andra duktiga som har kört honom så jag får tacka alla dem, säger Christina Tilp i vinnarcirkeln efter att hon har säkrat en plats i årets final av Dam-SM.

– Jag har inte tänkt så mycket på det. Det är lite långt till Bergsåker, skrattar vinnaren innan segerdefileringen.

Söndagens vinnare:
Lopp 1:
Henessi Matter – Mats E Djuse (Mattias Djuse) – 3,65
Lopp 2: Over the Light Ås – Robin Bakker (Paul J P Hagoort) – 2,09
Lopp 3: Elita Indal – Robin Bakker (Paul J P Hagoort) – 1,59
Lopp 4: Mark Newman – Peter G Norman – 6,79
Lopp 5: Björs Balder – Mats E Djuse (Jan-Olov Persson) – 3,94
Lopp 6: S.G.Empress – Örjan Kihlström (Roger Walmann) – 1,81
Lopp 7: Staro Raili – André Eklundh (Sofia Aronsson) – 59,54
Lopp 8: Pontiac – Christina Tilp – 11,49
Lopp 9: Stens Rubin – Erik Adielsson (Johan Untersteiner) – 5,50
Lopp 10: Fly Equos Jet – Robin Bakker (Paul J P Hagoort) – 1,70

Publiksiffra: 672 personer

Nästa tävlingsdag: Fredagen 16:e augusti med första start kl. 12.20.
Lunchtrav med FRI ENTRÉ!!!

Publicerad 28 juli 2024 klockan 20:30

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu startar asfalteringsarbetet på Schröders backe. Foto: Lindesbergs kommun

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

11 maj 2026 klockan 11:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
11 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...
9 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.

8 maj 2026 klockan 20:12 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.

8 maj 2026 klockan 09:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.

7 maj 2026 klockan 08:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – ...

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Greger Nilsson. Foto: Privat

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

1 maj 2026 klockan 12:08 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på ...
1 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden ...
30 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt...
29 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-05-13 21:32