Pressbild. Foto: Studio CA

DEBATT: ”Arbetsförmedlingen saknar existensberättigande”

INSÄNDARE/DEBATT: Existensen för många kontor tillhörande Arbetsförmedlingen står på spel. Ett besked som glädjer kritiker som påstår att Arbetsförmedlingen sällan får folk i arbete. Fundamentalt sett har kritikerna fel. Arbetsförmedlingen har ju cirka 14 000 anställda.

Låt oss börja med tanken på att Arbetsförmedlingen har en årlig budget på osannolika 77 miljarder kronor. I jämförelse har svenska polisen en årlig budget på 21 miljarder. År 2018 rapporterades det att endast 1,5% av alla nyanställningar i Sverige var förmedlade via Arbetsförmedlingen. Det motsvarar cirka 23 000 jobb. Alltså 1,6 förmedlade jobb/anställd/år eller 3,3 miljoner kronor/förmedlad anställning. Jag låter siffrorna tala för sig själva.

Somliga hävdar att det stora problemet är att det inte gjorts tillräckligt stora investeringar i den digitala delen av Arbetsförmedlingen. Faktum är att Arbetsförmedlingen redan gjort en storsatsning på det digitala. Bland annat år 2015 när man bestämde sig för att utveckla tjänsten ”jobskills.se”. Tre år och 90 miljoner kronor senare stod siten klar med bland annat 100 heltidsanställda ”inspiratörer” som skulle sprida användningen av tjänsten. I juli 2018 hade 30 000 CV:n laddats upp vilket motsvarar cirka 2 st per vecka/anställd ”inspiratör”. Men det kanske största problemet med denna tjänst var att knappt några arbetsgivare alls hade anslutit sig då man glömde bort att involvera arbetsgivare i processen när tjänsten togs fram.

Tjänsten stängdes tillfälligt ner i Maj 2018 då det fanns en del oklarheter med hur vida den var kompatibel med den nya GDPR-lagstiftningen. Den lanserades återigen men denna gång utan namn, ålder, kön, telefonnummer eller email-adresser tillgängliga för arbetsgivare. Det är ännu oklart hur vida denna tjänst har förmedlat några jobb över huvud taget.

Tillsammans med Försäkringskassan redovisade dessutom Arbetsförmedlingen kostnader på 181 miljoner kronor i satsningar på IT-projekt som lagts ner innan de ens lanserats. Så att hävda att för lite pengar satsats på det digitala är fel. Undersökningar har även visat att 85% av svenska företag undviker Arbetsförmedlingen på grund av det dåliga underlaget och att det helt enkelt är för krångligt att använda deras tjänster.

Arbetsförmedlingen fungerar endast som en fälla för arbetslösa som tror att tid spenderad framför en skärm på något av deras kontor ger dem jobb istället för att proaktivt själva söka upp arbetsgivare vilket är en egenskap de allra flesta arbetsgivare efterfrågar. En myndighet med budget på 77 miljarder kronor per år som inte ens lyckas förmedla två anställningar per egen anställd per år saknar existensberättigande. De slösar inte bara med skattepengar utan skadar även de arbetssökande som tror att vägen via Arbetsförmedlingen är rätt väg att gå.

Dock är det för tidigt att glädjas över någonting. Troligtvis kommer den nuvarande regeringen tillsammans med C och L inte komma med någon bättre lösning än att ”privatisera” branschen med företag som lever på statliga bidrag. Företag som, som bäst kanske funkar något bättre än Arbetsförmedlingen men utan riktiga incitament att faktiskt förmedla jobb. Svaret ligger hör och häpna i att inte göra någonting! Inga statliga arbetsförmedlingar, inga bidrag till låtsasföretag som ska förmedla jobb, inga program för att folk ska bli anställda och inga långa regelverk för arbetsförmedlare. Det finns tro det eller ej en ömsesidig vilja från både arbetsgivare och arbetstagare att hitta en mötesplats! LinkedIn, Indeed, Jobbsafari är några lysande exempel på att det är fullt möjligt för arbetsgivare och arbetstagare att mötas helt utan hjälp av en politiker.

Att värna om arbetsförmedlingens existens är inte bara ett bevis på bristande respekt för skattepengar utan också ett bevis på den bristande tilltro man har till arbetstagare och arbetsgivare. 98,5% av alla jobb förmedlas utan hjälp av en myndighet som bränner mer pengar än Makedoniens totala statsbudget och att sedan be de som skapat denna katastrof reda ut den är som att be om mer elände. Dags att lägga ner Arbetsförmedlingen och låta människors vilja att skaffa sig ett jobb göra jobbet.

Medans du läst denna text har Arbetsförmedlingen kostat oss 732 000 kronor.

/Anonym
Lindesberg 14/3 2019

Publicerad 19 mars 2019 klockan 07:50

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.

11 april 2026 klockan 19:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Vid Bottenån förbereder kommunen en minnesplats för veteraner. Foto: Lindesbergs kommun

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.

9 april 2026 klockan 10:32 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från ...
8 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören ...
7 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...
28 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är ...
27 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-03-24

2026-03-23

2026-03-23

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-19

2026-04-13 22:51