Pressbild. Foto: Studio CA

DEBATT: ”Arbetsförmedlingen saknar existensberättigande”

INSÄNDARE/DEBATT: Existensen för många kontor tillhörande Arbetsförmedlingen står på spel. Ett besked som glädjer kritiker som påstår att Arbetsförmedlingen sällan får folk i arbete. Fundamentalt sett har kritikerna fel. Arbetsförmedlingen har ju cirka 14 000 anställda.

Låt oss börja med tanken på att Arbetsförmedlingen har en årlig budget på osannolika 77 miljarder kronor. I jämförelse har svenska polisen en årlig budget på 21 miljarder. År 2018 rapporterades det att endast 1,5% av alla nyanställningar i Sverige var förmedlade via Arbetsförmedlingen. Det motsvarar cirka 23 000 jobb. Alltså 1,6 förmedlade jobb/anställd/år eller 3,3 miljoner kronor/förmedlad anställning. Jag låter siffrorna tala för sig själva.

Somliga hävdar att det stora problemet är att det inte gjorts tillräckligt stora investeringar i den digitala delen av Arbetsförmedlingen. Faktum är att Arbetsförmedlingen redan gjort en storsatsning på det digitala. Bland annat år 2015 när man bestämde sig för att utveckla tjänsten ”jobskills.se”. Tre år och 90 miljoner kronor senare stod siten klar med bland annat 100 heltidsanställda ”inspiratörer” som skulle sprida användningen av tjänsten. I juli 2018 hade 30 000 CV:n laddats upp vilket motsvarar cirka 2 st per vecka/anställd ”inspiratör”. Men det kanske största problemet med denna tjänst var att knappt några arbetsgivare alls hade anslutit sig då man glömde bort att involvera arbetsgivare i processen när tjänsten togs fram.

Tjänsten stängdes tillfälligt ner i Maj 2018 då det fanns en del oklarheter med hur vida den var kompatibel med den nya GDPR-lagstiftningen. Den lanserades återigen men denna gång utan namn, ålder, kön, telefonnummer eller email-adresser tillgängliga för arbetsgivare. Det är ännu oklart hur vida denna tjänst har förmedlat några jobb över huvud taget.

Tillsammans med Försäkringskassan redovisade dessutom Arbetsförmedlingen kostnader på 181 miljoner kronor i satsningar på IT-projekt som lagts ner innan de ens lanserats. Så att hävda att för lite pengar satsats på det digitala är fel. Undersökningar har även visat att 85% av svenska företag undviker Arbetsförmedlingen på grund av det dåliga underlaget och att det helt enkelt är för krångligt att använda deras tjänster.

Arbetsförmedlingen fungerar endast som en fälla för arbetslösa som tror att tid spenderad framför en skärm på något av deras kontor ger dem jobb istället för att proaktivt själva söka upp arbetsgivare vilket är en egenskap de allra flesta arbetsgivare efterfrågar. En myndighet med budget på 77 miljarder kronor per år som inte ens lyckas förmedla två anställningar per egen anställd per år saknar existensberättigande. De slösar inte bara med skattepengar utan skadar även de arbetssökande som tror att vägen via Arbetsförmedlingen är rätt väg att gå.

Dock är det för tidigt att glädjas över någonting. Troligtvis kommer den nuvarande regeringen tillsammans med C och L inte komma med någon bättre lösning än att ”privatisera” branschen med företag som lever på statliga bidrag. Företag som, som bäst kanske funkar något bättre än Arbetsförmedlingen men utan riktiga incitament att faktiskt förmedla jobb. Svaret ligger hör och häpna i att inte göra någonting! Inga statliga arbetsförmedlingar, inga bidrag till låtsasföretag som ska förmedla jobb, inga program för att folk ska bli anställda och inga långa regelverk för arbetsförmedlare. Det finns tro det eller ej en ömsesidig vilja från både arbetsgivare och arbetstagare att hitta en mötesplats! LinkedIn, Indeed, Jobbsafari är några lysande exempel på att det är fullt möjligt för arbetsgivare och arbetstagare att mötas helt utan hjälp av en politiker.

Att värna om arbetsförmedlingens existens är inte bara ett bevis på bristande respekt för skattepengar utan också ett bevis på den bristande tilltro man har till arbetstagare och arbetsgivare. 98,5% av alla jobb förmedlas utan hjälp av en myndighet som bränner mer pengar än Makedoniens totala statsbudget och att sedan be de som skapat denna katastrof reda ut den är som att be om mer elände. Dags att lägga ner Arbetsförmedlingen och låta människors vilja att skaffa sig ett jobb göra jobbet.

Medans du läst denna text har Arbetsförmedlingen kostat oss 732 000 kronor.

/Anonym
Lindesberg 14/3 2019

Publicerad 19 mars 2019 klockan 07:50

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Linda Gerstel är samordnare för det kognitiva stödteamet, som Elene Jirvelius processleder. Foto: Camilla Lagerman

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.

4 juni 2026 klockan 13:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Duon Perman K. Bäckström (a.k.a. [krig]) består av Karin Bäckström och Jon Perman. Foto: Region Örebro län.

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.

4 juni 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna ...

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På ...

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön? 

1 juni 2026 klockan 11:02 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län Foto: Liberalerna

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.

30 maj 2026 klockan 13:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
30 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på ...
29 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar...
29 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Ung Företagsamhet

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

28 maj 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spä...

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på ...
21 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om...
21 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att ...
20 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-06-04 22:47