Linda Svahn, Barn- och utbildningsnämndens ordförande. Foto: Hans Andersson

DEBATT: Ett jubileum att glädjas åt!

Vi känner oss mycket besvikna över hur media och några i politiken beskriver Lindeskolans 50-årsjubileum. Att en så rolig och positiv händelse som ett jubileum för vår omtyckta gymnasieskola, nu överskuggats av vad som inte är annat än ett olyckligt planeringsmisstag är mycket beklagligt. Detta skriver Linda Svahn, ordf. Barn- och utbildningsnämnden och Anders Persson, vice ordf. Barn- och utbildningsnämnden i en gemensam debattartikel som LindeNytt publicerar idag.

DEBATTARTIKEL
Ett jubileum att glädjas åt

Vi känner oss mycket besvikna över hur media och några i politiken beskriver Lindeskolans 50-årsjubileum. Att en så rolig och positiv händelse som ett jubileum för vår omtyckta gymnasieskola, nu överskuggats av vad som inte är annat än ett olyckligt planeringsmisstag är mycket beklagligt.

Vi i politiken försöker självklart hitta lösningar i den nu uppkomna situationen. Att det, som det beskrivs i NA skulle vara så att kommunen backar när det gäller festdiskussionerna är inte fallet.
Lindeskolan hörde inför jubileumsåret av sig till barn och utbildningsnämnden och bad om 200 000 kr för att arrangera ett jubileumsfirande. Självfallet fick de detta då vi anser att jubileum ska firas och att händelsen är en viktig del i Lindesbergs historia.

En arbetsgrupp tillsattes av Lindeskolan för att arrangera denna fest. Det är denna arbetsgrupp som har genomfört de arrangemang som hittills genomförts likväl som hållit i planeringen för jubileumsfesten. Arbetsgruppen har haft fullt ansvar för planering och genomförande av jubileumsfesten. Det är således inte nämnden och politiken som har skött detta arrangemang.

När Anniette Lindvall (M) tog upp ämnet om tilläggskostnader på kommunstyrelsen, hänvisades hennes fråga till förvaltningen då ingen info gällande hennes fråga fanns för dagen då det var en nyhet för de flesta samt att det var en fråga som avgjorts i förvaltningen. Frågan lyftes ett par dagar senare på ett möte med gymnasiechefen och förvaltningschefen där även representanter från barn- utbildningsutskotten och förvaltningarna i Nora och Ljusnarsberg deltog. Det bestämdes att frågan skulle tas upp vid barn- och utbildningsnämndens arbetsutskott på måndagen, vilket journalisten på NA informerades om vid ett samtal under fredagen. Beslut om ökad finansiering togs vid arbetsutskottets sammanträde på måndagen då det givetvis inte var ok att kräva betalt av lärare.
Den information som vi i politiken har fått har handlat om festen i stora drag, hur planeringen gått samt information om aktiviteter som skolan / varje program anordnat under våren och även kommer fortsätta med under resten av året.

Vi har på bästa sätt utifrån den information vi haft varit beredda att stötta arrangemanget.
När frågan om kostnadstäckning på 200 000 kr lyftes i barn- och utbildningsnämnden beslutades att nämnden täcker kostnaden såvida inte kommunstyrelsen tar den kostnaden. Kommunstyrelsen valde att släppa kostnaden till nämnden och barn o utbildningsnämnden har betalat. I denna diskussion har inget parti reserverat sig mot besluten eller haft annorlunda åsikter.

Med anledning av detta ställer vi oss frågande och är djupt besvikna över hur denna fråga skötts av media och några politiker. Vår avsikt har aldrig varit något annat än att alla berörda ska få delta i en rolig jubileumsafton.

Vi hoppas innerligt att alla berörda av denna diskussion, nu när planeringen börjar nå slutet, kan slappna av och börja se fram emot Lindeskolans 50-årsjubileum som vi tillsammans ska fira till hösten.

Linda Svahn (S), ordförande i barn- och utbildningsnämnden
Anders Persson (C), vice ordförande i barn- och utbildningsnämnden

Publicerad 3 juni 2015 klockan 09:23

Redaktion LindeNytt , 0581-155 50

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Talltita. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.

13 februari 2026 klockan 18:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons


Foto: Timmy Lundegård

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.

13 februari 2026 klockan 12:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra ...

Hur ska vi göra med vården?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver ...

Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.

11 februari 2026 klockan 10:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt

Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.

10 februari 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun ...
10 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi. – Mina v...
10 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kvinna döms till fängelse för mordbrand
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt d...
9 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Frövi judo

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.

9 februari 2026 klockan 18:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Läsarbild

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

9 februari 2026 klockan 16:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

FotoFredag: Med kyrkan i fokus

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.

5 februari 2026 klockan 13:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram ...

Foto: Camilla Lagerman

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”

På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.

2 februari 2026 klockan 09:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans...
1 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans f...
30 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska ...
30 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-30

2026-01-30

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-27

2026-01-26

2026-01-26

2026-01-25

2026-01-24

2026-01-23

2026-02-14 10:56