Linda Svahn, Barn- och utbildningsnämndens ordförande. Foto: Hans Andersson

DEBATT: Ett jubileum att glädjas åt!

Vi känner oss mycket besvikna över hur media och några i politiken beskriver Lindeskolans 50-årsjubileum. Att en så rolig och positiv händelse som ett jubileum för vår omtyckta gymnasieskola, nu överskuggats av vad som inte är annat än ett olyckligt planeringsmisstag är mycket beklagligt. Detta skriver Linda Svahn, ordf. Barn- och utbildningsnämnden och Anders Persson, vice ordf. Barn- och utbildningsnämnden i en gemensam debattartikel som LindeNytt publicerar idag.

DEBATTARTIKEL
Ett jubileum att glädjas åt

Vi känner oss mycket besvikna över hur media och några i politiken beskriver Lindeskolans 50-årsjubileum. Att en så rolig och positiv händelse som ett jubileum för vår omtyckta gymnasieskola, nu överskuggats av vad som inte är annat än ett olyckligt planeringsmisstag är mycket beklagligt.

Vi i politiken försöker självklart hitta lösningar i den nu uppkomna situationen. Att det, som det beskrivs i NA skulle vara så att kommunen backar när det gäller festdiskussionerna är inte fallet.
Lindeskolan hörde inför jubileumsåret av sig till barn och utbildningsnämnden och bad om 200 000 kr för att arrangera ett jubileumsfirande. Självfallet fick de detta då vi anser att jubileum ska firas och att händelsen är en viktig del i Lindesbergs historia.

En arbetsgrupp tillsattes av Lindeskolan för att arrangera denna fest. Det är denna arbetsgrupp som har genomfört de arrangemang som hittills genomförts likväl som hållit i planeringen för jubileumsfesten. Arbetsgruppen har haft fullt ansvar för planering och genomförande av jubileumsfesten. Det är således inte nämnden och politiken som har skött detta arrangemang.

När Anniette Lindvall (M) tog upp ämnet om tilläggskostnader på kommunstyrelsen, hänvisades hennes fråga till förvaltningen då ingen info gällande hennes fråga fanns för dagen då det var en nyhet för de flesta samt att det var en fråga som avgjorts i förvaltningen. Frågan lyftes ett par dagar senare på ett möte med gymnasiechefen och förvaltningschefen där även representanter från barn- utbildningsutskotten och förvaltningarna i Nora och Ljusnarsberg deltog. Det bestämdes att frågan skulle tas upp vid barn- och utbildningsnämndens arbetsutskott på måndagen, vilket journalisten på NA informerades om vid ett samtal under fredagen. Beslut om ökad finansiering togs vid arbetsutskottets sammanträde på måndagen då det givetvis inte var ok att kräva betalt av lärare.
Den information som vi i politiken har fått har handlat om festen i stora drag, hur planeringen gått samt information om aktiviteter som skolan / varje program anordnat under våren och även kommer fortsätta med under resten av året.

Vi har på bästa sätt utifrån den information vi haft varit beredda att stötta arrangemanget.
När frågan om kostnadstäckning på 200 000 kr lyftes i barn- och utbildningsnämnden beslutades att nämnden täcker kostnaden såvida inte kommunstyrelsen tar den kostnaden. Kommunstyrelsen valde att släppa kostnaden till nämnden och barn o utbildningsnämnden har betalat. I denna diskussion har inget parti reserverat sig mot besluten eller haft annorlunda åsikter.

Med anledning av detta ställer vi oss frågande och är djupt besvikna över hur denna fråga skötts av media och några politiker. Vår avsikt har aldrig varit något annat än att alla berörda ska få delta i en rolig jubileumsafton.

Vi hoppas innerligt att alla berörda av denna diskussion, nu när planeringen börjar nå slutet, kan slappna av och börja se fram emot Lindeskolans 50-årsjubileum som vi tillsammans ska fira till hösten.

Linda Svahn (S), ordförande i barn- och utbildningsnämnden
Anders Persson (C), vice ordförande i barn- och utbildningsnämnden

Publicerad 3 juni 2015 klockan 09:23

Redaktion LindeNytt , 0581-155 50

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.

23 augusti 2026 klockan 20:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.

22 augusti 2026 klockan 18:21 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.

20 augusti 2026 klockan 16:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.

20 augusti 2026 klockan 13:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
20 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...
20 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått förä...
19 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

18 augusti 2026 klockan 15:38 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i...

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i...

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i ...

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra ...

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.

14 augusti 2026 klockan 08:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För ...
13 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson...
13 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
13 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-12

2026-08-12

2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-24 06:20