INSÄNDARE/DEBATT: Regler och styrande dokument, strategier och politiska mål. Många fina, ordrika dokument kan man läsa på kommunens hemsida, men lever ni efter och beslutar ni med hänsyn tagna alla fina skrivelser?
Tillväxtutskottet, Tillväxtförvaltningen. Hur har det gått med tillväxten? Ökar Lindesbergs kommuns befolkning?
Svaret är nixpix!
Befolkningen minskar, landsbygden avvecklas, åkermarken växer igen och stadskärnan är allt annat än livlig. Till ledande politiker, till alla eminenta utredare och förslagsläggare, vill jag bara säga:
Ni gör ju allt bakvänt!!
Trenden idag är att människor vill bo på landet, människor vill stressa ner. På landet kan man bosätta sig i hus(om det finns en kommunal service värd namnet) med egenborrad brunn, vedspis och solcellspaneler på taket, därmed finns alltid vatten och värme vid en krissituation. Forskningsrapporter haglar över oss om hur naturen verkar avstressande. (Sitter mitt i naturen just nu, helt lugn och det enda som stressar mig är ogenomtänkta förslag från kommunpolitiker)
Gör om och tänk rätt! Tänk större! Ha lite visioner värda namnet, inte bara nedskrivet på ett papper!
Bygg bostäder på landsbygden i Lindesbergs kommun så ska ni få se på en befolkningstillväxt som heter duga! Gärna ekohus med intilliggande miljöcertifierade små skolor.
Irja Gustavssons svar på frågan om varför kommunen inte bygger på landsbygden är att: byggkostnaden överstiger husens värde i slutändan.
Det spelar väl för sjutton gubbar ingen roll!? I den kommunala lagen står klart och tydligt att kommunala bolag inte får vara vinstdrivande!
En kommuns allra viktigaste uppgift är att se till allas väl och ve, se till de som bidrar med 70% till den kommunala budgeten, dvs skattebetalarna, att de får den service de flera gånger om betalat för. Alla vi, i Lindesbergs kommun, vill ha något för de slantar vi betalar i skatt, dvs de kommunala tjänster vi köper. Ni kommunpolitiker är satta att förvalta ett kapital till största delen byggt av skattekronor! Min uppfattning är att ni missköter ert skatteförvaltaruppdrag!
Hela kommunen ska leva och utvecklas! Ett enkelt utrop att skandera men se då också till att det blir så!
Ytterligare en landsbygdsbo
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.