INSÄNDARE/DEBATT: Regler och styrande dokument, strategier och politiska mål. Många fina, ordrika dokument kan man läsa på kommunens hemsida, men lever ni efter och beslutar ni med hänsyn tagna alla fina skrivelser?
Tillväxtutskottet, Tillväxtförvaltningen. Hur har det gått med tillväxten? Ökar Lindesbergs kommuns befolkning?
Svaret är nixpix!
Befolkningen minskar, landsbygden avvecklas, åkermarken växer igen och stadskärnan är allt annat än livlig. Till ledande politiker, till alla eminenta utredare och förslagsläggare, vill jag bara säga:
Ni gör ju allt bakvänt!!
Trenden idag är att människor vill bo på landet, människor vill stressa ner. På landet kan man bosätta sig i hus(om det finns en kommunal service värd namnet) med egenborrad brunn, vedspis och solcellspaneler på taket, därmed finns alltid vatten och värme vid en krissituation. Forskningsrapporter haglar över oss om hur naturen verkar avstressande. (Sitter mitt i naturen just nu, helt lugn och det enda som stressar mig är ogenomtänkta förslag från kommunpolitiker)
Gör om och tänk rätt! Tänk större! Ha lite visioner värda namnet, inte bara nedskrivet på ett papper!
Bygg bostäder på landsbygden i Lindesbergs kommun så ska ni få se på en befolkningstillväxt som heter duga! Gärna ekohus med intilliggande miljöcertifierade små skolor.
Irja Gustavssons svar på frågan om varför kommunen inte bygger på landsbygden är att: byggkostnaden överstiger husens värde i slutändan.
Det spelar väl för sjutton gubbar ingen roll!? I den kommunala lagen står klart och tydligt att kommunala bolag inte får vara vinstdrivande!
En kommuns allra viktigaste uppgift är att se till allas väl och ve, se till de som bidrar med 70% till den kommunala budgeten, dvs skattebetalarna, att de får den service de flera gånger om betalat för. Alla vi, i Lindesbergs kommun, vill ha något för de slantar vi betalar i skatt, dvs de kommunala tjänster vi köper. Ni kommunpolitiker är satta att förvalta ett kapital till största delen byggt av skattekronor! Min uppfattning är att ni missköter ert skatteförvaltaruppdrag!
Hela kommunen ska leva och utvecklas! Ett enkelt utrop att skandera men se då också till att det blir så!
Ytterligare en landsbygdsbo
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.