INSÄNDARE/DEBATT: Regler och styrande dokument, strategier och politiska mål. Många fina, ordrika dokument kan man läsa på kommunens hemsida, men lever ni efter och beslutar ni med hänsyn tagna alla fina skrivelser?
Tillväxtutskottet, Tillväxtförvaltningen. Hur har det gått med tillväxten? Ökar Lindesbergs kommuns befolkning?
Svaret är nixpix!
Befolkningen minskar, landsbygden avvecklas, åkermarken växer igen och stadskärnan är allt annat än livlig. Till ledande politiker, till alla eminenta utredare och förslagsläggare, vill jag bara säga:
Ni gör ju allt bakvänt!!
Trenden idag är att människor vill bo på landet, människor vill stressa ner. På landet kan man bosätta sig i hus(om det finns en kommunal service värd namnet) med egenborrad brunn, vedspis och solcellspaneler på taket, därmed finns alltid vatten och värme vid en krissituation. Forskningsrapporter haglar över oss om hur naturen verkar avstressande. (Sitter mitt i naturen just nu, helt lugn och det enda som stressar mig är ogenomtänkta förslag från kommunpolitiker)
Gör om och tänk rätt! Tänk större! Ha lite visioner värda namnet, inte bara nedskrivet på ett papper!
Bygg bostäder på landsbygden i Lindesbergs kommun så ska ni få se på en befolkningstillväxt som heter duga! Gärna ekohus med intilliggande miljöcertifierade små skolor.
Irja Gustavssons svar på frågan om varför kommunen inte bygger på landsbygden är att: byggkostnaden överstiger husens värde i slutändan.
Det spelar väl för sjutton gubbar ingen roll!? I den kommunala lagen står klart och tydligt att kommunala bolag inte får vara vinstdrivande!
En kommuns allra viktigaste uppgift är att se till allas väl och ve, se till de som bidrar med 70% till den kommunala budgeten, dvs skattebetalarna, att de får den service de flera gånger om betalat för. Alla vi, i Lindesbergs kommun, vill ha något för de slantar vi betalar i skatt, dvs de kommunala tjänster vi köper. Ni kommunpolitiker är satta att förvalta ett kapital till största delen byggt av skattekronor! Min uppfattning är att ni missköter ert skatteförvaltaruppdrag!
Hela kommunen ska leva och utvecklas! Ett enkelt utrop att skandera men se då också till att det blir så!
Ytterligare en landsbygdsbo
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.