Politikerna stoppar hellre huvudet i sanden än att verkligen ta krafttag mot så kallat hedersvåld. Detta anser lokalpolitikern Virosa Viberg, SD, i en debattartikel som ger en känga åt såväl våra lokalpolitiker i Lindesberg som riksdagspolitikerna i Stockholm.
Debattartikel: Hedersvåld en svensk företeelse?
Det har nu gått 15 år sedan det tragiska hände. Fadime Sahindal blev mördad av sin egen far och vem minns inte Fadimes tal i riksdagen 2001?
Utdrag från talet:
”jag valde att uppriktigt berätta om de förhållanden utländska tjejer var tvungna att leva under här i Sverige. Jag blev en röst och ett ansikte för de tjejer som levde under förtryck och som riskerade att bli utstötta eller dödade om de inte underkastade sig sina familjers vilja och levnadssätt”
Fadime visste det. Hon levde med det. Vad har politikerna gjort för de tjejer och pojkar som lever med detta förtryck idag? inte ett skit. De kan men vill inte.
När vi i Lindesbergs kommun skulle anta en handlingsplan mot våld i nära relationer/hedersrelaterat våld så, stod vi i SD såklart bakom en sådan men vi menade på, och det har vi även skrivet i vår reservation, att när det rör sig om två såpass allvarliga företeelser och två helt skilda allvarliga sådana så vill vi se två separata handlingsplaner och vad gäller hedersrelaterat våld skall man, om man nu är seriös och verkligen vill hjälpa dessa flickor och pojkar som lever under dessa fasansfulla kulturella seder, så ska vi väl rimligtvis nämna till vilka vi ämnar rikta insatserna till!? Tex det som nämns i texten i Lindesberg kommuns handlingsplan som de övriga partierna i Lindesberg fullt ut står bakom:
”Hedersvåld är inte kopplat till någon specifik religion eller något särskilt land utan våldet finns i alla samhällen och bottnar i de traditioner och oskrivna regler som finns”.
Bottnar i de traditioner och oskrivna regler som finns? Alltså här vill man inte se verkligheten för vad den verkligen är.
Skulle hedersvåld/hederskultur med könsstympning, tvångsäktenskap/barnäktenskap, hedersmord etc vara en svensk företeelse utfört av svenska medborgare? eller är det de facto utlänningar från tex Mellanöstern som utgör majoriteten av hedersvåld i Sverige? Jag bifaller det sistnämnda.
Faktum är att majoriteten av de som sökt asyl i Sverige på 2000-talet är från Syrien, Afghanistan och Irak där hederskultur är vanligt förekommande och utbrett. Så att dra paralleller till dessa grupper människor är realistiskt och jag säger inte att alla dessa människor från dessa länder hänför sig åt dessa kulturella våldsbrott! Det ska jag vara extra tydlig med.
Men vi har denna problematiken i Sverige idag som vi inte har haft förut, vi har ”balkongflickorna” vi har könsstympningarna som skolorna rapporterar om, barnäktenskap osv osv… att det sen återinförs i vårt land av vissa utlänningar så är det ju ännu mer absurt att inte peka med hela handen och verkligen rikta insatserna dit dom uppenbarligen behövs!
Jag vill avslutningsvis nämna att idag finns inte hedersbrott ens med i vår brottsbalk, för att det finns politiker i riksdagen, likt dom uti kommunerna, som hellre stoppar huvudet i sanden än anstränger sig för att se verkligheten som den faktiskt är och stå upp för dessa flickor och pojkar som lever under hedersförtryck idag.
Virosa Viberg, Sverigedemokraterna Lindesberg.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.