Kan ett kontrollerat strömavbrott av Linde Energi vara räddningen för Lindesbergs kommun? Vid total avsaknad av televisionens och datavärldens frestelser, så är det konstaterat att man ägnar mer tid åt varandra. Och när man så gör – ja, då ökar också chanserna att storken flyger in över nejden och hälsar på.
När strömmen gick vid stormen Gudrun hände samma sak som vid det stora elavbrottet i NewYork, man kunde inte titta på TV och inte spela dataspel, så man roade sig på annat sätt. Nio månader senare bröt babyboomen ut. Och det är precis det vi behöver här i Lindesberg eftersom politikerna inte lyckats vända den negativa trenden.
1990 föddes det 400 barn, nu är vi nere i mindre än hälften: 186 nyfödda barn 2004 och det ser inte ut att bli bättre 2005.
På befolkningspyramiden för Lindesberg (länken nedan) ser man tydlig hur allt färre föds och att allt flera 20-åringar flyttar och allt färre kommer tillbaka efter studierna.
En skrämmande syn. Cirka 200 föds och ca 300 dör – och ungdomen flyttar.
Befolkningspyramid>>
Mamma, pappa eller mormor hemma hos barnen?
Om vi inte tror på idén att bryta strömmen måste våra politiker hjälpa våra ungdomar och locka med ett mer tilltalande liv som förälder. Vi måste göra som Nacka kommun och införa ett vårdnadsbidrag som föräldrarna själva får utforma. Mamma eller pappa hemma, dagmamma av den gamla sorten, dagis, mormor, farmor eller den du själv väljer att vårda ditt barn får ta ut vårdnadsbidraget.
I Nacka får man som dagmamma till eget barn eller en valfri vårdare kvittera ut 6.640 kronor i månaden per barn 1-2 år och 5.400 kronor per barn 3-5år. En ren förtjänst för kommunen då en dagisplats kostar ca 10.000 kr per månad.
Läs hur Nacka har utformat vårdnadsbidraget>>
20-åringarna lämnar småstäder för storstaden. I befolkningspyramiden syns tydligt hur storstaden, i detta fall Stockholm, lockar ungdomarna.
Se jämförelse>>
LindeNytts undersökning visar att ungdomarna flyttar från hemorten:
Läs här>>
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.