Glöm drömmen om 25 000 invånare och ta istället sikte på en fungerande och välmående kommun med 23 000 invånare. Det kan tyckas väldigt negativt och dumt vid första åtanke. Men när man ser till verkligheten så förstår man ganska snart att det är dags att anpassa sig efter nuet och upphöra med dumheterna att leva som om vi bara blev fler och fler när vi i själva verket bara blir färre och färre.
I början av 80-talet hade Lindesbergs kommun strax över 25 000 invånare. Sedan denna notering har antalet sjunkit steg för steg till dagens 23 000. Det är alltså ett bortfall på totalt 2000 invånare. Sedan ett par år tillbaka har politikerna haft målsättningen att höja Lindesberg till samma nivå som förr. En ambition som naturligtvis är helt rätt, men tyvärr har alla andra kommuner också tillväxt som mål.
Det uppstår ju viss problematik när man börjar leva i denna fiktiva tillvaro och agerar som om det är det verkliga nuet. Det är då man får överraskningar som nu senast då man plötsligt upptäckte att kostymen var för stor så att budgeten inte håller – och att panikbesparingar på sammanlagt 10 miljoner måste göras för att reparera skadan.
Statistiska Centralbyråns siffror visar tydligt hur utvecklingen har sett ut. Ända sedan 60-talet så har Lindesbergarna blivit äldre – och färre. Att bygga en framtid på människor i åldrarna 80-100 år har sina fallgropar.
Det föds alltså för få barn i Lindesberg. Antalet nyfödslar är färre än antalet invånare som dör varje år. Detta ger alltså underskott. Dessutom är det fler som flyttar härifrån än vad det är som flyttar hit. Det ger ytterligare minus. Kontentan av detta är glasklart. Vi blir inte fler, vi blir f ä r r e och äldre.
Påföljderna av att leva i det fiktiva är naturligtvis inte bra. När vi tappar en invånare så tappar vi också 45 000 kronor i inkomster, det vill säga bidrag och skatteintäkter. Nu är verkligheten sådan att vi tappar ca 80 invånare per år vilket innebär att vi förlorar totalt 4 miljoner kronor.
Att plocka fram denna statistik och göra en bedömning av hur morgondagen ser ut, det kräver inte särskilt mycket tid eller engagemang. På två minuter kan vem som helst få fram siffrorna och se hur utvecklingen har sett ut den senaste 30-årsperioden. Med dessa staplar i hand, då frågar man sig: Hur kunde politikerna missa det? Hur kunde man tro att morgondagen såg så mycket bättre ut än vad alla andra morgondagar har sett ut. Nåväl… det kostade oss bara 10 miljoner den här gången.
Klicka här om du vill läsa mer statistik gällande befolkningsutvecklingen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.