DEBATT/INSÄNDARE Vår riksdag har skapat ett sjukt tillstånd som påverkar de flesta människor som bor utanför landets 10 – 12 största städerna – Hur och varför tvistar de lärde om. En avgörande faktor är helt klart den utredning som regering och riksdag beställde av den ”super begåvade utredaren” Måns Rosen´, som under dryga två år spenderade 4.594.448:- av statens slantar – Och där en av slutsatserna blev att vårt land genom centralisering av sjukvård ”nog” kan lägga ner 13-15 st ”småskaliga” regionala akutsjukhus.
En annan något otydligare faktor är ansvariga /styrande politikers vilja att spara och knapra in på kostnader till fromma för annan verksamhet? Istället för den vårdservice vi alla behöver inom en rimlig tidszon! Att göra om och göra rätt tillhör inte politikens starka sida – Att erkänna ett misstag kostar prestige och röster. Vårt landsting och regionala styre i Örebro län står inför stora utmaningar – Hur skall man klara av att bedriva den ”diverse handel” som idag utvecklats under många år med de skatteintäkter som finns att fördela på och till diverse projekt ? Sjukvården och omsorgen är och skall vara kärnverksamheten!
Sedan 2010 har årsarbetande sjuksköterskor ökat med ca: 4% och administratörer med 75%. Här borde styrelse och ansvariga tänka till och öppna upp för ett förändringsarbete där fokus skall vara bättre och effektivare service till oss kunder och inte minst viktigt – Bättre arbetsplatser där personal är delaktiga i förändringsarbetet på respektive arbetsplats. Våra ”vårdverkstäder” blir så bra som dess medarbetare är och tillåts vara. Vi som bor i länets nordliga kommuner Hällefors, Ljusnarsberg, Nora och Lindesberg är ca: 15% av länets invånare = 46.400 av 298.000 totalt. Och vårt sjukhus är och skall vara i Lindesberg. I grova drag så ser de ekonomiska resurserna ut som följer:

Kostnadsvolymen som landstinget lägger på oss i norra länsdelen är ca: 1.770 mkr om man gör det enkelt för sig att rakt av dela ovanstående siffror i kronor genom oss 46.400 kunder.

Jag läser en hel del publikationer – Pratar med människor som jobbar i våra ”vårdverkstäder”. Ett obehagligt allt som ofta återkommande ”problem” är att personal är rädda / försiktiga och ibland obekvämt tillbaka dragna trots att det verkar finnas gott om GODA idéer till förändring. Vi kan/skall inte ha det på detta viset. Låt gå och Titta på mentaliteten förhindrar en progressiv utveckling. Våra vårdverkstäder blir säkert bättre om de styrande ser till att förändringar sker inifrån verkstadsgolven och ej lägger vikt vid ”super begåvade utredare” och diverse konsulter.
Mats Lagerman Ordf. Lpo / Örebro län
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.