Snorre Hermansson, Vänsterpartiet. Bilden är ett montage.

Debatten hettar till: Ceders uttalande ogillas av Hermansson

Vänsterpartiets Snorre Hermansson svarar på Anders Ceders ”anklagelser” mot honom och drar samtidigt åt tumskruvarna ännu ett varv i jakten på handlingarna som aldrig läggs på bordet.

I måndags publicerades en insändare här på LindeNytt, skriven av kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder. I insändaren uttryckte sig Ceder att Vänsterpartiets Snorre Hermansson lägger en skugga över ideellt arbetande människor genom sina anklagelser mot arenabolaget, som ägs av fyra föreningar.
Snorre Hermansson tycker att detta uttalande var ”ett sällsynt fräckt och osant påstående av personer som missbrukar sin maktställning”. Hermanssons svar på Ceders insändare finns att läsa nedan.

Fotnot: På måndag sammanträder kommunstyrelsen en andra gång i ett extramöte för att fatta beslut om eventuell avskrivning av arenabolagets (Lindesberg Arena AB) hyresskuld samt finansiering av de extra utgifter som ligger på lokalvård och vaktmästeri.

Hermanssons insändare
Slutorden i kallelse 27/10 till extra kommunstyrelse 31/10 angående Lindesbergs Arena var: ”… handlingar på bordet.”
Vänsterpartiet har i interpellation och i upprepade muntliga och skriftliga frågor till kommunledningen i flera månaders tid begärt ”… alla papper på bordet” om kommunens tveksamma, för att inte säga direkt olagliga, mellanhavanden med Lindesberg Arena AB.
Men inte heller denna gång gavs några svar. Inte ens några utlovade ”… handlingar på bordet”, bara begränsad muntlig information om samtal med hemlig ev. ny intressent.

För att inte riskera att kommunen än en gång ger sig in i olämpliga affärer, som kan strida mot Kommunallagen (2 kap 8 §) och mot EU-rättens stränga upphandlingsregler och förbud mot konkurrensbegränsande åtgärder, yrkade jag på att kommunstyrelsen skulle få redovisning av bolagets miljonskulder till kommunen, av de utbetalningar till bolaget av jättebelopp, som gjorts i strid mot gällande regler för kommunala beslut. Affärerna borde enligt min mening granskas av oberoende revisor innan kommunen gör nya affärer.

Jag begärde särskilt svar på fråga om inte ny upphandling i konkurrens måste kungöras innan några förändrade avtal får diskuteras med någon aldrig så hemlig aktör?

Jag påtalade vidare att styrelse och VD för Lindesberg Arena AB genom att nonchalera att bolaget länge varit på obestånd (bl a eftersom det aldrig betalat en enda krona i hyra till kommunen för restaurang och bowlinghall) kan ha försatt sig i en situation, där de enligt Aktiebolagslagen (25 kap) kan göras personligt betalningsansvariga för bolagets skulder. Av detta skäl skulle det kunna innebära att handla mot kommunens intressen som störste fordringsägare att ingå några som helst avtal som kan försvåra möjligheter att vid behov rikta betalningskrav mot bolagets styrelse.

Att kommunledningen fortsätter vägra svara på frågor strider mot grundläggande demokratiska spelregler, liksom mot kommunens reglemente. Det kan knappast öka allmänhetens förtroende för att affärerna med och kring arenan gått till på ett sätt som tål närmre granskning.

Många Lindesbergare har sedan skandalerna kring arenabolaget avslöjats i media, påtalat att vissa särintressen i kommunen från början på ett otillbörligt sätt tillåtits diktera villkoren för kommunens agerande. I NA 31/10 skildras t ex hur en av idrottsföreningarna på en enda helgs arrangemang (cup) i arenan omsätter 430 000 kr, varav hela 90 000 kr i vinst (!). Grattis till föreningen!

Men att en kommun i kris ska behöva skära ner på skolor och äldreomsorg för att få råd med extra kostnader i miljonklassen för arenan, bara för att vissa föreningar ska ges gratis hyra när de tjänar grova pengar, det är att sätta särintressen framför det allmännas bästa. Så får det bara inte gå till!

Kommunledningen anklagar i media Vänsterpartiet för att ”… lägga en skugga över ideellt arbetande människor”. Ett sällsynt fräckt och osant påstående av personer som missbrukar sin maktställning för att fortsatt mörklägga sitt fifflande med styrelseproffsen i Lindesberg Arena AB.

Snorre Hermansson, Vänsterpartiet

Publicerad 4 november 2011 klockan 09:25

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Sami och Patricia. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

3 juli 2026 klockan 13:19 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons



Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.

2 juli 2026 klockan 12:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Pressbild Axfood

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 14:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men ...
29 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
29 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Regionstyret sviker landsbygden
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanf...
29 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.

26 juni 2026 klockan 09:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte beh...

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. ...

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna...

Foto: Camilla Lagerman

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

18 juni 2026 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av ...
17 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som...
17 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det ...
16 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-07-03 23:38