Efter Anders Larssons uttalande i tidningen, angående diskussionerna kring den nya idrotts/sport/arena/evenemangshallen, så har en LindeNytt-debattör reagerat starkt på kommunalrådets ”rim och reson”. Signaturen FloJo har gjort en klockren analys av uttalandet. Inlägget kan läsas nedan.Men först vill vi passa på att tacka alla er som har debatterat samt alla er som skrivit direkt in till redaktionen. Fortsätt gärna att lämna era synpunkter till oss!
Hämtat från debatten:
Följande anmärkningsvärde uttalande kunde man läsa i NA i dag:
”Larsson menar att reaktionerna sannolikt blivit lika stora om man utelämnat bowlingen på den presenterade skissen.
– I grund och botten är hallen ett skolbygge, säger han. Om den nya hallen ska kunna stå klar till 2009 måste vi fatta ett beslut i november, så nu måste det vara slutpratat. Vi tycker det är viktigt att vi vågar ta det här beslutet nu och skulle något bli fel får väl vi som fattar detta svara för detta efteråt.”
Citat från NA
Måste säga att denna enkla mening innehöll så mycket anmärkningsvärda saker som faktiskt gör att jag börjar bli tveksam till både hallbygge (som jag trots allt varit positivt inställd till) och hela ledningens kompetens och samarbetsförmåga.
1. Hallen är egentligen ett skolbygge
Ähh.. en hall som kostar 100 Mkr med sittplats för 1700 personer. Ett skolbygge?? Även om jag inte brukar gilla LindeNytts olika jämförelser så har de visat exempel på att man mycket väl kan bygga hallar som håller måttet som gymnastiksal för 10-20 Mkr. Jag tror inte att detta är ett skolbygge.
2. Hallen måste stå klar 2009
Ähhh… varför då? Om man skall göra en investering för 100 Mkr som kommuninvånarna skall leva med och betala i kanske 50 år (rimlig avskrivningstid) och så måste man ta ett beslut nu i november för att hallen skall bli färdig 2009. Detta förstärker min åsikt om att detta allt mer är ett politiskt projekt och att hallen måste stå färdig innan nästa val. Varför är det annars så bråttom att få hallen färdig till 2009?
3. Nu måste det vara slutpratat
Ähhh… Man har ju precis börjat prata. Det som har snackats tidigare har ju just bara varit en massa snack om att det behövs en hall, ingen strukturerad diskussion. Och så efter ett enda ordentligt möte, då får det vara slutsnackat. Jag ägnade mig även några minuter åt att titta i lite protokoll från några av kommunens möte (de finns på kommunens hemsida). Jag vill inte påstå att det var en fullständig genomgång, men jag kunde inte hitta ett ord om någon arenahall i dessa protokoll. Så hur mycket har det snackats egentligen?
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.