Anna Jansson är en av Sveriges mest omtycka författare med flera hyllade bokserier i ryggen. Just nu är hon högaktuell med sin senaste deckarserie ”Bergslagens blå” och den nya boken ”Tala med de döda” som delvis utspelar sig i Lindesberg. På lördag 3 september finns det chans att träffa deckardrottningen när hon gästar Folkets hus i Lindesberg då Blombergska Bokhandeln i samarbete med Bokbastionen bjuder in till författarsamtal och mingel.
Mest känd kanske Anna Jansson är för sin omtyckta deckarserie om kriminalinspektör Maria Wern och boken Främmande fågel som det 2008 gjordes en tv-serie på med Eva Röse i huvudrollen. Tv-serien har visats i närmare 40 länder och består av åtta säsonger hittills med en nionde under inspelning. Premiären beräknas till slutet av 2023.
Pressbild: Norstedts Förlagsgrupp
Just nu är hon även högaktuell med sin nya bok Tala med de döda, en bok som ingår i deckarserien Bergslagens blå som handlar om kriminalinspektör Kristoffer Bark som leder utredningsgruppen för kalla fall vid polisen i Örebro. Boken utspelar sig till stor del i Lindesberg, därför var det ett självklart val för Blombergska Bokhandeln att bjuda in just Anna Jansson till lördagens författarsamtal.
– Böckerna rör sig i de olika delarna av Bergslagen och den senaste boken handlar mycket om Lindesberg också, vi vill ju ha lite anknytning när vi tar hit en författare. Vi kommer att ha samtal med Anna om framförallt örebroserien med huvudkaraktären Kristoffer Bark, förklarar Ann Björklund, Blombergska Bokhandeln.
Ann berättar att man har en ambition att få det omtycka arrangemanget Bokens dag som tidigare fanns i Lindesberg att återuppstå.
– Vi vill ju se till att vi får en levande bokhandel i stan där det ska hända saker, men eftersom vi är nybörjare så börjar vi i liten skala med en författare och har då fått förmånen att få hit Anna Jansson. Då slog vi på stora trumman och tog det på Lindesbergs Bio i Folkets hus för att vi hoppas att många kommer. Det blir en kväll med mingel, bubbel, tilltugg, bokförsäljning och boksignering.
Biljetter till författarkvällen finns att köpa hos Blombergska Bokhandeln och även direkt vid entrén till Lindesbergs Biograf.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när ...