Tre segrar på lika många starter. Deeply Express bjöd hemmapubliken på show under Fornabodas största tävlingsdag. Hela kretsen var på plats. Foto: Timmy Lundegård

Deeply Express hade stor uppvisning

Tre starter, tre segrar. Hemmahästen Deeply Express vet fortfarande inte hur det är att förlora och har, trots tunga lopp och tuffa konkurrenter, aldrig fått känna på något motstånd mot mållinjen. Under onsdagskvällen fick den lovande treåringen ta emot applåder och jubel från den stora publiken, under Fornabodas stora travfest.

Fornaboda bjöd in till en stor travfest under onsdagskvällen. Fri entré, god mat, barnaktiviteter och tävlingar som bjöd allt från Elitloppshästar till obesegrade löften. Folket strömmade in inför dagens första lopp och även om ingen publiksiffra redovisades, så uppskattades siffran till drygt 2 300 personer.

Förutom det årliga Bergslagsloppet som skulle avsluta dagen, så blev tävlingsdagens treåringslopp en stor attraktion för många i publiken. Två hemmahästar kom till start där Jimmi Ehlers-tränade, Deeply Express, utan tvekan blev loppets utstickare.

Treåringen hade inför onsdagens start gjort allt rätt med två enkla segrar, trots tuffa lopp i spåren. Loppet på hemmaplan skulle bli den första prövningen mot både tuffare treåringar, men även med startbil på kort distans. Trots det stora favoritskapet så gjorde Deeply Express ingen besviken och gav publiken på en riktig hemmasuccé trots en lugn start.

Deeply Express tog en säker seger med Jimmi Ehlers. Foto: Timmy Lundegård

– Jag testade honom i en bilprovstart innan loppet och där kände jag att han verkligen gick upp i varv och blev lite för laddad. Jag tyckte inte att det var någon idé att chansa så jag valde att ta en lugn start till loppet, sade Jimmi Ehlers efter loppet.

Trots den lugnare starten styrdes hemmahästen framåt med varvet kvar till mål, därefter fick konkurrenterna tufft att hänga med. In mot upploppsrakan fick Jimmi ta emot publikens jubel efter en uppvisning av Fornabodas kanske bästa treåring någonsin.

– Jag gick på med varvet kvar och det var han själv som valde att gå undan i ett hårdare tempo, han var inte heller slutkörd i mål. Man kan väl säga att han ännu inte förstår vad det här går ut på och även om man inte ska säga för mycket, så kommer det här kunna bli en riktigt fin häst när polletten väl trillar ner, säger Jimmi som inte har stängt dörrarna till landets största treåringslopp: Svenskt Travkriterium.

– Jag brukar säga att det inte är någon idé att satsa mot kriteriet om man inte har häst för det. Med den här hästen däremot så får vi först se hur han tar loppen, så här långt har han gått framåt med varje lopp. Fortsätter han så och får hålla sig frisk och fräsch så är det klart att tankarna finns med oss.

Hela kretsen på plats. Skötare Simon Gorski (t.v.), ägare Kristina och Arne (mitten) och tränare/kusk Jimmi Ehlers. Foto: Timmy Lundegård

Italiensk seger i Bergslagsloppet
Även om treåringen från Kopparberg var ett av dagens dragplåster, så brukar Bergslagsloppet vara huvudattraktionen som får mest fokus. Varje år deltar minst en elitloppshäst i loppet och årets upplaga var inget undantag.

Den startsnabba USA-importen Snowstorm Hanover, tränad av Daniel Redén, blev spelad till favorit efter att Åke Lindblom-tränade Chapuy blivit struken för feber. Trots startsnabbheten hos favoriten så var man aldrig nära att kunna utmana den italienskuppfödda, Bubble Effe, om ledningen.

Bubble Effe trivs bra i ledningen. Foto: Isabella Jansson Wiklund.

Ledaren höll ett bra tempo för sig själv och bjöd aldrig in sina värsta konkurrenter i loppet. Trots flera spurtande konkurrenter på upploppet så satt kuskande, Alessandro Gocciadoro, lugn i sulkyn bakom ledande Bubble Effe som tog en enkel seger.

– Vi startade hästen i Sverige under fjolåret men då hade han problem i svängarna och gick mot galopp. I år känns han bättre i travet och även om det kändes som att det var nära en galopp i första sväng, så kändes det klart bättre när vi kom in på rakan, sade Alessandro i vinnarcirkeln.

Precis som ifjol så får vinnaren av Bergslagsloppet en fribiljett till Årjängs Stora Sprinterlopp, ett stort sprinterlopp med 600 000:- i första pris som körs i mitten av juli. Redan efter segern meddelade segerkusken att det finns intresse att delta, vilket gör att italienaren har dubbelt upp i Årjäng.

– Jag kommer att delta, det gör att jag har två hästar i loppet. Vem som kör Bubble Effe får vi fundera på till imorgon, jag själv kommer att köra Vernissage Grif som redan är inbjuden. Det är min favorithäst i stallet så den släpper jag inte ifrån mig, sade Alessandro med ett brett leende.

Alessandro Gocciadoro har en duo klar till Årjäng. Foto: Isabella Jansson Wiklund

Travfestens vinnare:
Lopp 1:
Jikken – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
Lopp 2: Mellby Jail – Magnus A Djuse (Timo Nurmos)
Lopp 3: Midyat Zaz – Andreas Lövdal (Timo Nurmos)
Lopp 4: Calypso Degli Dei – Alessandro Gocciadoro
Lopp 5: Hamilton Atout – Jonathan Carré (Björn Goop)
Lopp 6: Express Love – Andreas Lövdal (Timo Nurmos)
Lopp 7: Deeply Express – Jimmi Ehlers
Lopp 8: Max Lane – Peter G Norman
Lopp 9: Bugatti Miles – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
Lopp 10: Bubble Effe – Alessandro Gocciadoro

Nästa tävlingsdag: Söndag 10:e juli med första start kl. 11.10 med Fri entré!

Publicerad 7 juli 2022 klockan 07:35

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.

29 maj 2026 klockan 08:55 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Samuel Stenhem, VD Tormek och Hugo Öhman, digital specialist på Tormek presenterar årets sommarutställning. Foto: Jennie Einarsson

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.

27 maj 2026 klockan 16:19 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nu är förskolan Paletten officiellt invigd. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.

27 maj 2026 klockan 11:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för ...
26 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya ...
26 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick ...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Merja Lundström, Linda Gerstel, Anna Törnkvist och Pernilla Westberg klippte bandet på invigningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.

25 maj 2026 klockan 13:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), <a href="https://lindenytt.com/nyheter/lat-dem-inte-lura-dig-igen/" target="...

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira ...

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar...
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till ö...
13 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-10

2026-05-09

2026-05-08

2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-29 16:42