INSÄNDARE: Höstmörkret spreds ännu mer över Bärslagen, som i dunklet fick se förslaget att stänga halva deras Akutmottagning i Linde trots tidigare löften 2022 av alla kommunala politiska partier. Patienter med brutna armar och ben eller med ont i magen eller med behov av att sys ska avvisas eller hänvisas. Tusentals ska nu tvingas färdas till Akutmottagningen i Örestad! En sightseeing ofta i mörker, kanske för att de då inte skulle kunna se att de for förbi Linde.
“Nyttig upplevelse för dessa lantisar som inte begriper hur finurligt jag rör om i grytan”, tyckte Clashson vars mörka sinne nu lystes upp av sveket och det brutna löftet från politikernas sida.
Pang! Än en gång slogs Clashsons kontorsdörr i väggen då Schvan stormade in.
Clashson sinne fylldes nu istället med skräck.
“Va’ ere nu då, da’?” gnydde Clashson.
“Har’u inte läsit? Man driver nu med oss på grund av dina idiotförslag till att spara våra pengar. Våra pengar!”, morrade Schvan. “Och dessutom dina oförståeliga förslag att stänga det lilla som fungerar i norra RÖL, nämligen Akutmottagningen på Lindesbergs lasarett och Storå vårdcentral! Och dessas patienter vill du knöla in där det inte fungerar och det redan är långa köer, nämligen till Akutmottagningen på USÖ och till Lindesbergs vårdcentral? Vill du få mig avsatt?”
Den bleke Clashson sjönk ner i den nu obekväma chefsstolen.
“Ja, men… Du och verksamhetschef Ormstein sade ju till mig att göra så.”
“Jösses! Saknar du helt fingertoppskänsla? Har du lepra i klubborna? Inte undra på att du exporterades från Norrland!”
Clashson mumlar: “Men övriga partier tiger ju i stort sett. Till och med Centerpartiets bonnläppar är tysta och de tycks glada bara de får lydigt sitta i vårt knä och uppbära arvoden, även om dessa Centerpartister fungerar som bödlar.”
Schwan sjönk ihop på den lilla stolen för besökare. Clashson hade lärt sig tricket på otaliga chefskurser att det gav ett övertag om besökare fick sitta lägre och obekvämt.
Schvan kikade upp över skrivbordskanten. “Dina förslag till besparingar ökar ju på bilåkandet med tusentals, tiotusentals mil varje år. Har du inte hört talas om KTHs professor Mattias Höijers studie om halverat bilåkande fram till 2030?”
“Nä-ä…”, svarade Clashson och lät som då kung Karl Gustav förnekade besök på omoralisk plats. “Nä-ä…”.
Ormstein gled förbi och kikade in, men drog sig snabbt tillbaka. Ormsteins kluvna tunga vädrade oväder och ville på intet sätt riskera sin feta lön. “Smarrigt att ha både lön och pension!” Ormstein slickade sina gamla torra läppar. Ormstein var lika förvånad som skåningarna att han antagits som chef i rejong Örestad med tanke på sin tidigare Stasi-lika diktatur i Skåne.
Ormstein gled in i korridorens mörkaste hörn där han kände sig som hemma.”Vad är det för fel på Tystnadskultur, som fungerat förut så himla bra söderut?” klurade Ormstein.
Schwan och Clashson stirrade förskräckta mot dörrglipan. “Är vi avlyssnade?”
Fortsättning följer…..
Del 1: Saga från Bärslagen eller…?
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.