INSÄNDARE: Höstmörkret spreds ännu mer över Bärslagen, som i dunklet fick se förslaget att stänga halva deras Akutmottagning i Linde trots tidigare löften 2022 av alla kommunala politiska partier. Patienter med brutna armar och ben eller med ont i magen eller med behov av att sys ska avvisas eller hänvisas. Tusentals ska nu tvingas färdas till Akutmottagningen i Örestad! En sightseeing ofta i mörker, kanske för att de då inte skulle kunna se att de for förbi Linde.
“Nyttig upplevelse för dessa lantisar som inte begriper hur finurligt jag rör om i grytan”, tyckte Clashson vars mörka sinne nu lystes upp av sveket och det brutna löftet från politikernas sida.
Pang! Än en gång slogs Clashsons kontorsdörr i väggen då Schvan stormade in.
Clashson sinne fylldes nu istället med skräck.
“Va’ ere nu då, da’?” gnydde Clashson.
“Har’u inte läsit? Man driver nu med oss på grund av dina idiotförslag till att spara våra pengar. Våra pengar!”, morrade Schvan. “Och dessutom dina oförståeliga förslag att stänga det lilla som fungerar i norra RÖL, nämligen Akutmottagningen på Lindesbergs lasarett och Storå vårdcentral! Och dessas patienter vill du knöla in där det inte fungerar och det redan är långa köer, nämligen till Akutmottagningen på USÖ och till Lindesbergs vårdcentral? Vill du få mig avsatt?”
Den bleke Clashson sjönk ner i den nu obekväma chefsstolen.
“Ja, men… Du och verksamhetschef Ormstein sade ju till mig att göra så.”
“Jösses! Saknar du helt fingertoppskänsla? Har du lepra i klubborna? Inte undra på att du exporterades från Norrland!”
Clashson mumlar: “Men övriga partier tiger ju i stort sett. Till och med Centerpartiets bonnläppar är tysta och de tycks glada bara de får lydigt sitta i vårt knä och uppbära arvoden, även om dessa Centerpartister fungerar som bödlar.”
Schwan sjönk ihop på den lilla stolen för besökare. Clashson hade lärt sig tricket på otaliga chefskurser att det gav ett övertag om besökare fick sitta lägre och obekvämt.
Schvan kikade upp över skrivbordskanten. “Dina förslag till besparingar ökar ju på bilåkandet med tusentals, tiotusentals mil varje år. Har du inte hört talas om KTHs professor Mattias Höijers studie om halverat bilåkande fram till 2030?”
“Nä-ä…”, svarade Clashson och lät som då kung Karl Gustav förnekade besök på omoralisk plats. “Nä-ä…”.
Ormstein gled förbi och kikade in, men drog sig snabbt tillbaka. Ormsteins kluvna tunga vädrade oväder och ville på intet sätt riskera sin feta lön. “Smarrigt att ha både lön och pension!” Ormstein slickade sina gamla torra läppar. Ormstein var lika förvånad som skåningarna att han antagits som chef i rejong Örestad med tanke på sin tidigare Stasi-lika diktatur i Skåne.
Ormstein gled in i korridorens mörkaste hörn där han kände sig som hemma.”Vad är det för fel på Tystnadskultur, som fungerat förut så himla bra söderut?” klurade Ormstein.
Schwan och Clashson stirrade förskräckta mot dörrglipan. “Är vi avlyssnade?”
Fortsättning följer…..
Del 1: Saga från Bärslagen eller…?
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.