INSÄNDARE/DEBATT: Under fredagsförmiddagen meddelade kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S) att man kommit fram till en lösning gällande de nedläggningshotade busslinjerna 350 och 352. Men föräldrarna Linda Fintling och Stephanie Clarke låter sig inte imponeras av Storbackas löfte och kommer därför att genomföra dagens demonstration som planerat.
Det är mycket intressant att pressmeddelandet kommer samma dag som den planerade demonstrationen och att Storbacka så sent som i tisdags inte kunde lova någon lösning på situationen. Upp till bevis! Storbacka med kollegor har dragit tillbaka löften i sista sekunden tidigare. T.ex gällande finansiering av ett ridhus och etablering av Grön Arena på Sällinge Säteri. Vi tror på lösningen först när vi ser den med våra egna ögon, d.v.s den 11 december. Fram till dess fortsätter vi höja vår röst för landsbygdens rättigheter!
Vi vill vara en del av länstrafiken, ha samma biljettsystem, samma tidtabeller, bevara hållplatser på samma ställe och att ALLA får åka med! Gymnasieelever, arbetspendlare och de som utnyttjar det fria skolvalet. När landsbygdslinjer dras in och hållplatserna plockas ner har ytterligare en nedmontering av landsbygden skett. På kort sikt handlar det om 1,3 miljoner för att två busslinjer ska få fortsätta vara en del av kollektivtrafiken. Det är det vi vill uppnå, inte en tillfällig lösning. Inte en ersättningsbuss som vissa får åka med på nåder!
Linda Fintling
Stephanie Clarke
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.