INSÄNDARE/DEBATT: Under fredagsförmiddagen meddelade kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S) att man kommit fram till en lösning gällande de nedläggningshotade busslinjerna 350 och 352. Men föräldrarna Linda Fintling och Stephanie Clarke låter sig inte imponeras av Storbackas löfte och kommer därför att genomföra dagens demonstration som planerat.
Det är mycket intressant att pressmeddelandet kommer samma dag som den planerade demonstrationen och att Storbacka så sent som i tisdags inte kunde lova någon lösning på situationen. Upp till bevis! Storbacka med kollegor har dragit tillbaka löften i sista sekunden tidigare. T.ex gällande finansiering av ett ridhus och etablering av Grön Arena på Sällinge Säteri. Vi tror på lösningen först när vi ser den med våra egna ögon, d.v.s den 11 december. Fram till dess fortsätter vi höja vår röst för landsbygdens rättigheter!
Vi vill vara en del av länstrafiken, ha samma biljettsystem, samma tidtabeller, bevara hållplatser på samma ställe och att ALLA får åka med! Gymnasieelever, arbetspendlare och de som utnyttjar det fria skolvalet. När landsbygdslinjer dras in och hållplatserna plockas ner har ytterligare en nedmontering av landsbygden skett. På kort sikt handlar det om 1,3 miljoner för att två busslinjer ska få fortsätta vara en del av kollektivtrafiken. Det är det vi vill uppnå, inte en tillfällig lösning. Inte en ersättningsbuss som vissa får åka med på nåder!
Linda Fintling
Stephanie Clarke
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.