Det gäller att ha en ganska rejäl bil om man vill ta med sig hela alkoholkvoten hem efter utlandssemestern fr o m 2004. Då gäller nämligen EU:s regler för privatinförsel av alkohol och tobaksvaror. Idag får man ta med sig 1 liter sprit eller 3 liter starkvin, 5 liter vin och 15 liter öl samt 300 cigaretter. Fram tills att EU-reglerna införs så kommer kvoten ökas successivt. Redan den 1 juli i år kommer en ökning att ske. Det är främst vinkvoten som ökar, då med 15 liter. Systembolagets butikschef i Lindesberg, Jan Åkerstedt, tror inte att ökningen kommer att påverka handeln i inlandet.
–Jag kan tänka mig att vissa människor nära landgränsen kommer att utnyttja situationen och köpa mer och oftare. Men jag tror inte att supandet i sig kommer att öka för det, säger Jan Åkerstedt. Kvoten fr o m 2004 är: 10 liter sprit, 20 liter starkvin, 90 liter vin och 110 liter öl.
För tobak gäller 800 cigaretter, 400 cigariller, 200 cigarrer och 1 kg röktobak.
”Sänk skatten”
Många menar att en skattesänkning måste till snarast för att tackla problemen med svartsprit och hembränning. Men även för att fler inte ska välja att göra sitt årsinköp av alkohol utomlands, nu när det snart är möjligt.
–Jag har länge förespråkat en skattesänkning. Det måste ske för att folket ska välja laglig sprit före svartspriten. Systembolagets vd Anita Sten är även hon för en skattelättnad och har gått ut i flera av de stora dagstidningarna för att belysa problemet.
Självbetjäning
Systembolaget i Lindesberg kommer under kommande år att få en självbetjäningsbutik om allt går enligt planerna. En typ av service som är självklar menar Åkerstedt. –Det är klart att kunden måste få se varan och välja i lugn o ro innan man bestämmer sig. Som det är idag så kan det lätt bli galet när kunden väl kommer till kassan och det visar sig att just det vinet man bestämt sig för är slut. Då kanske man inte har ett andra val direkt och tvingas gå tillbaka till montrarna för att se ut ett nytt vin. Så ska det inte vara, man ska kunna gå runt och göra sitt val i lugnt tempo och det tycker jag är en service vi måste erbjuda våra kunder, menar Jan Åkerstedt.
Så här ser kvoten ut framöver!
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.