Det gäller att ha en ganska rejäl bil om man vill ta med sig hela alkoholkvoten hem efter utlandssemestern fr o m 2004. Då gäller nämligen EU:s regler för privatinförsel av alkohol och tobaksvaror. Idag får man ta med sig 1 liter sprit eller 3 liter starkvin, 5 liter vin och 15 liter öl samt 300 cigaretter. Fram tills att EU-reglerna införs så kommer kvoten ökas successivt. Redan den 1 juli i år kommer en ökning att ske. Det är främst vinkvoten som ökar, då med 15 liter. Systembolagets butikschef i Lindesberg, Jan Åkerstedt, tror inte att ökningen kommer att påverka handeln i inlandet.
–Jag kan tänka mig att vissa människor nära landgränsen kommer att utnyttja situationen och köpa mer och oftare. Men jag tror inte att supandet i sig kommer att öka för det, säger Jan Åkerstedt. Kvoten fr o m 2004 är: 10 liter sprit, 20 liter starkvin, 90 liter vin och 110 liter öl.
För tobak gäller 800 cigaretter, 400 cigariller, 200 cigarrer och 1 kg röktobak.
”Sänk skatten”
Många menar att en skattesänkning måste till snarast för att tackla problemen med svartsprit och hembränning. Men även för att fler inte ska välja att göra sitt årsinköp av alkohol utomlands, nu när det snart är möjligt.
–Jag har länge förespråkat en skattesänkning. Det måste ske för att folket ska välja laglig sprit före svartspriten. Systembolagets vd Anita Sten är även hon för en skattelättnad och har gått ut i flera av de stora dagstidningarna för att belysa problemet.
Självbetjäning
Systembolaget i Lindesberg kommer under kommande år att få en självbetjäningsbutik om allt går enligt planerna. En typ av service som är självklar menar Åkerstedt. –Det är klart att kunden måste få se varan och välja i lugn o ro innan man bestämmer sig. Som det är idag så kan det lätt bli galet när kunden väl kommer till kassan och det visar sig att just det vinet man bestämt sig för är slut. Då kanske man inte har ett andra val direkt och tvingas gå tillbaka till montrarna för att se ut ett nytt vin. Så ska det inte vara, man ska kunna gå runt och göra sitt val i lugnt tempo och det tycker jag är en service vi måste erbjuda våra kunder, menar Jan Åkerstedt.
Så här ser kvoten ut framöver!
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.