Det gäller att ha en ganska rejäl bil om man vill ta med sig hela alkoholkvoten hem efter utlandssemestern fr o m 2004. Då gäller nämligen EU:s regler för privatinförsel av alkohol och tobaksvaror. Idag får man ta med sig 1 liter sprit eller 3 liter starkvin, 5 liter vin och 15 liter öl samt 300 cigaretter. Fram tills att EU-reglerna införs så kommer kvoten ökas successivt. Redan den 1 juli i år kommer en ökning att ske. Det är främst vinkvoten som ökar, då med 15 liter. Systembolagets butikschef i Lindesberg, Jan Åkerstedt, tror inte att ökningen kommer att påverka handeln i inlandet.
–Jag kan tänka mig att vissa människor nära landgränsen kommer att utnyttja situationen och köpa mer och oftare. Men jag tror inte att supandet i sig kommer att öka för det, säger Jan Åkerstedt. Kvoten fr o m 2004 är: 10 liter sprit, 20 liter starkvin, 90 liter vin och 110 liter öl.
För tobak gäller 800 cigaretter, 400 cigariller, 200 cigarrer och 1 kg röktobak.
”Sänk skatten”
Många menar att en skattesänkning måste till snarast för att tackla problemen med svartsprit och hembränning. Men även för att fler inte ska välja att göra sitt årsinköp av alkohol utomlands, nu när det snart är möjligt.
–Jag har länge förespråkat en skattesänkning. Det måste ske för att folket ska välja laglig sprit före svartspriten. Systembolagets vd Anita Sten är även hon för en skattelättnad och har gått ut i flera av de stora dagstidningarna för att belysa problemet.
Självbetjäning
Systembolaget i Lindesberg kommer under kommande år att få en självbetjäningsbutik om allt går enligt planerna. En typ av service som är självklar menar Åkerstedt. –Det är klart att kunden måste få se varan och välja i lugn o ro innan man bestämmer sig. Som det är idag så kan det lätt bli galet när kunden väl kommer till kassan och det visar sig att just det vinet man bestämt sig för är slut. Då kanske man inte har ett andra val direkt och tvingas gå tillbaka till montrarna för att se ut ett nytt vin. Så ska det inte vara, man ska kunna gå runt och göra sitt val i lugnt tempo och det tycker jag är en service vi måste erbjuda våra kunder, menar Jan Åkerstedt.
Så här ser kvoten ut framöver!
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.