Det gäller att ha en ganska rejäl bil om man vill ta med sig hela alkoholkvoten hem efter utlandssemestern fr o m 2004. Då gäller nämligen EU:s regler för privatinförsel av alkohol och tobaksvaror. Idag får man ta med sig 1 liter sprit eller 3 liter starkvin, 5 liter vin och 15 liter öl samt 300 cigaretter. Fram tills att EU-reglerna införs så kommer kvoten ökas successivt. Redan den 1 juli i år kommer en ökning att ske. Det är främst vinkvoten som ökar, då med 15 liter. Systembolagets butikschef i Lindesberg, Jan Åkerstedt, tror inte att ökningen kommer att påverka handeln i inlandet.
–Jag kan tänka mig att vissa människor nära landgränsen kommer att utnyttja situationen och köpa mer och oftare. Men jag tror inte att supandet i sig kommer att öka för det, säger Jan Åkerstedt. Kvoten fr o m 2004 är: 10 liter sprit, 20 liter starkvin, 90 liter vin och 110 liter öl.
För tobak gäller 800 cigaretter, 400 cigariller, 200 cigarrer och 1 kg röktobak.
”Sänk skatten”
Många menar att en skattesänkning måste till snarast för att tackla problemen med svartsprit och hembränning. Men även för att fler inte ska välja att göra sitt årsinköp av alkohol utomlands, nu när det snart är möjligt.
–Jag har länge förespråkat en skattesänkning. Det måste ske för att folket ska välja laglig sprit före svartspriten. Systembolagets vd Anita Sten är även hon för en skattelättnad och har gått ut i flera av de stora dagstidningarna för att belysa problemet.
Självbetjäning
Systembolaget i Lindesberg kommer under kommande år att få en självbetjäningsbutik om allt går enligt planerna. En typ av service som är självklar menar Åkerstedt. –Det är klart att kunden måste få se varan och välja i lugn o ro innan man bestämmer sig. Som det är idag så kan det lätt bli galet när kunden väl kommer till kassan och det visar sig att just det vinet man bestämt sig för är slut. Då kanske man inte har ett andra val direkt och tvingas gå tillbaka till montrarna för att se ut ett nytt vin. Så ska det inte vara, man ska kunna gå runt och göra sitt val i lugnt tempo och det tycker jag är en service vi måste erbjuda våra kunder, menar Jan Åkerstedt.
Så här ser kvoten ut framöver!
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.