För drygt en månad sedan kunde vi berätta att det äntligen är något på gång i Lindesbergs gamla tingshus som har stått tomt sedan många år. Hos fastighetsägaren Hamre Hus var man mycket förtegen om detaljerna kring dessa uppgifter när LindeNytt kontaktade dem. Idag har vi dock fått bekräftat att det är Eductus som är den hemliga hyresgästen.-Det stämmer och vi kommer att vara igång redan nu på måndag faktiskt, berättar områdeschef Morgan Karlsson.
På mycket kort tid har Eductus i Lindesberg vuxit ordentligt och krävt mer och mer lokalyta för att klara trycket. Idag har man totalt 270 deltagare i veckan. Cirka 200 av dessa är flyktingar som i första hand får hjälp med att lära sig svenska. Resterande går under benämningen arbetslösa som söker ett jobb via Eductus tjänster. Kontoret är uppdelat i olika avdelningar (butikslokaler) på både Kungsgatan och Kristinavägen.
Att ha verksamheten utspridd på det här sättet är inget man ser som en långsiktig lösning. Områdeschef Morgan Karlsson berättar att man nu äntligen ser det möjligt att samla hela verksamheten under ett och samma tak.
-Det underlättar mycket om vi kan samla hela verksamheten på en plats. Tingshuset ger oss den möjligheten, säger Morgan.
-Just nu har vi bara hyrt en del av nedervåningen med möjlighet att utöka vid behov. Målsättningen är dock att vi flyttar all verksamhet från butikslokalerna till tingshuset på längre sikt, förklarar han.
Idag, fredag, kommer man att flytta in möbler och göra i ordning klassrummen. På måndag morgon är det dags att köra igång.
-Vi kommer att ha ett 20-tal deltagare från start. Men som vi blivit lovade, kan vi utöka vid behov.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.