För drygt en månad sedan kunde vi berätta att det äntligen är något på gång i Lindesbergs gamla tingshus som har stått tomt sedan många år. Hos fastighetsägaren Hamre Hus var man mycket förtegen om detaljerna kring dessa uppgifter när LindeNytt kontaktade dem. Idag har vi dock fått bekräftat att det är Eductus som är den hemliga hyresgästen.-Det stämmer och vi kommer att vara igång redan nu på måndag faktiskt, berättar områdeschef Morgan Karlsson.
På mycket kort tid har Eductus i Lindesberg vuxit ordentligt och krävt mer och mer lokalyta för att klara trycket. Idag har man totalt 270 deltagare i veckan. Cirka 200 av dessa är flyktingar som i första hand får hjälp med att lära sig svenska. Resterande går under benämningen arbetslösa som söker ett jobb via Eductus tjänster. Kontoret är uppdelat i olika avdelningar (butikslokaler) på både Kungsgatan och Kristinavägen.
Att ha verksamheten utspridd på det här sättet är inget man ser som en långsiktig lösning. Områdeschef Morgan Karlsson berättar att man nu äntligen ser det möjligt att samla hela verksamheten under ett och samma tak.
-Det underlättar mycket om vi kan samla hela verksamheten på en plats. Tingshuset ger oss den möjligheten, säger Morgan.
-Just nu har vi bara hyrt en del av nedervåningen med möjlighet att utöka vid behov. Målsättningen är dock att vi flyttar all verksamhet från butikslokalerna till tingshuset på längre sikt, förklarar han.
Idag, fredag, kommer man att flytta in möbler och göra i ordning klassrummen. På måndag morgon är det dags att köra igång.
-Vi kommer att ha ett 20-tal deltagare från start. Men som vi blivit lovade, kan vi utöka vid behov.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.