För drygt en månad sedan kunde vi berätta att det äntligen är något på gång i Lindesbergs gamla tingshus som har stått tomt sedan många år. Hos fastighetsägaren Hamre Hus var man mycket förtegen om detaljerna kring dessa uppgifter när LindeNytt kontaktade dem. Idag har vi dock fått bekräftat att det är Eductus som är den hemliga hyresgästen.-Det stämmer och vi kommer att vara igång redan nu på måndag faktiskt, berättar områdeschef Morgan Karlsson.
På mycket kort tid har Eductus i Lindesberg vuxit ordentligt och krävt mer och mer lokalyta för att klara trycket. Idag har man totalt 270 deltagare i veckan. Cirka 200 av dessa är flyktingar som i första hand får hjälp med att lära sig svenska. Resterande går under benämningen arbetslösa som söker ett jobb via Eductus tjänster. Kontoret är uppdelat i olika avdelningar (butikslokaler) på både Kungsgatan och Kristinavägen.
Att ha verksamheten utspridd på det här sättet är inget man ser som en långsiktig lösning. Områdeschef Morgan Karlsson berättar att man nu äntligen ser det möjligt att samla hela verksamheten under ett och samma tak.
-Det underlättar mycket om vi kan samla hela verksamheten på en plats. Tingshuset ger oss den möjligheten, säger Morgan.
-Just nu har vi bara hyrt en del av nedervåningen med möjlighet att utöka vid behov. Målsättningen är dock att vi flyttar all verksamhet från butikslokalerna till tingshuset på längre sikt, förklarar han.
Idag, fredag, kommer man att flytta in möbler och göra i ordning klassrummen. På måndag morgon är det dags att köra igång.
-Vi kommer att ha ett 20-tal deltagare från start. Men som vi blivit lovade, kan vi utöka vid behov.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.