För drygt en månad sedan kunde vi berätta att det äntligen är något på gång i Lindesbergs gamla tingshus som har stått tomt sedan många år. Hos fastighetsägaren Hamre Hus var man mycket förtegen om detaljerna kring dessa uppgifter när LindeNytt kontaktade dem. Idag har vi dock fått bekräftat att det är Eductus som är den hemliga hyresgästen.-Det stämmer och vi kommer att vara igång redan nu på måndag faktiskt, berättar områdeschef Morgan Karlsson.
På mycket kort tid har Eductus i Lindesberg vuxit ordentligt och krävt mer och mer lokalyta för att klara trycket. Idag har man totalt 270 deltagare i veckan. Cirka 200 av dessa är flyktingar som i första hand får hjälp med att lära sig svenska. Resterande går under benämningen arbetslösa som söker ett jobb via Eductus tjänster. Kontoret är uppdelat i olika avdelningar (butikslokaler) på både Kungsgatan och Kristinavägen.
Att ha verksamheten utspridd på det här sättet är inget man ser som en långsiktig lösning. Områdeschef Morgan Karlsson berättar att man nu äntligen ser det möjligt att samla hela verksamheten under ett och samma tak.
-Det underlättar mycket om vi kan samla hela verksamheten på en plats. Tingshuset ger oss den möjligheten, säger Morgan.
-Just nu har vi bara hyrt en del av nedervåningen med möjlighet att utöka vid behov. Målsättningen är dock att vi flyttar all verksamhet från butikslokalerna till tingshuset på längre sikt, förklarar han.
Idag, fredag, kommer man att flytta in möbler och göra i ordning klassrummen. På måndag morgon är det dags att köra igång.
-Vi kommer att ha ett 20-tal deltagare från start. Men som vi blivit lovade, kan vi utöka vid behov.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.