För drygt en månad sedan kunde vi berätta att det äntligen är något på gång i Lindesbergs gamla tingshus som har stått tomt sedan många år. Hos fastighetsägaren Hamre Hus var man mycket förtegen om detaljerna kring dessa uppgifter när LindeNytt kontaktade dem. Idag har vi dock fått bekräftat att det är Eductus som är den hemliga hyresgästen.-Det stämmer och vi kommer att vara igång redan nu på måndag faktiskt, berättar områdeschef Morgan Karlsson.
På mycket kort tid har Eductus i Lindesberg vuxit ordentligt och krävt mer och mer lokalyta för att klara trycket. Idag har man totalt 270 deltagare i veckan. Cirka 200 av dessa är flyktingar som i första hand får hjälp med att lära sig svenska. Resterande går under benämningen arbetslösa som söker ett jobb via Eductus tjänster. Kontoret är uppdelat i olika avdelningar (butikslokaler) på både Kungsgatan och Kristinavägen.
Att ha verksamheten utspridd på det här sättet är inget man ser som en långsiktig lösning. Områdeschef Morgan Karlsson berättar att man nu äntligen ser det möjligt att samla hela verksamheten under ett och samma tak.
-Det underlättar mycket om vi kan samla hela verksamheten på en plats. Tingshuset ger oss den möjligheten, säger Morgan.
-Just nu har vi bara hyrt en del av nedervåningen med möjlighet att utöka vid behov. Målsättningen är dock att vi flyttar all verksamhet från butikslokalerna till tingshuset på längre sikt, förklarar han.
Idag, fredag, kommer man att flytta in möbler och göra i ordning klassrummen. På måndag morgon är det dags att köra igång.
-Vi kommer att ha ett 20-tal deltagare från start. Men som vi blivit lovade, kan vi utöka vid behov.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.