Lindesberg Volleys historiska SM-guld firas hela veckan lång. Och nu på lördag bjuder man in allmänheten på den officiella guldfesten som arrangeras på Lindesbergs Stadshotell.-Ja, så då får alla chansen att festa och mingla med tjejerna, berättar sportchef Roger Larsson.
Guldfesten i Lindesberg fortsätter utan att klinga av ett dugg, Lindesberg Volleys tjejer har verkligen unnat sig att fira detta varje vaken minut, uppger sportchef Roger Larsson.
-Det började ju redan i söndags och jag var själv med fram till midnatt, men tjejerna höll tydligen igång fram till femtiden på morgonen, skrattar han.
Roger tycker det är helt rätt av laget att fira rejält.
-När man spelar på elitnivå så finns det ju inte utrymme för fester och sömnlösa nätter, så nu fick alla chansen att festa och släppa loss ordentligt och det är helt rätt, det här skall firas hela veckan lång, ler han.
Den officiella guldfesten, dvs när allmänheten får chansen att fira guldet med tjejerna och lagledare med flera, är nu bokad. Den kommer att ske på lördag och platsen för detta blir Lindesbergs Stadshotell.
-Vi kommer börja kvällen med en något lugnare tillställning, en bankett med start klockan 18:00. Vill man vara med där så går det bra att boka bord. Vill man hellre släppa loss och mingla med laget, då får man kika förbi mellan klockan 21-01 för då är det fullt ös med disco och fest, säger Roger Larsson.
Se fler bilder från söndagens historiska ögonblick, förmedlat av fotograf Rolf Karlsson, Bildmakarna. Klicka här
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.