Lindesberg Volleys historiska SM-guld firas hela veckan lång. Och nu på lördag bjuder man in allmänheten på den officiella guldfesten som arrangeras på Lindesbergs Stadshotell.-Ja, så då får alla chansen att festa och mingla med tjejerna, berättar sportchef Roger Larsson.
Guldfesten i Lindesberg fortsätter utan att klinga av ett dugg, Lindesberg Volleys tjejer har verkligen unnat sig att fira detta varje vaken minut, uppger sportchef Roger Larsson.
-Det började ju redan i söndags och jag var själv med fram till midnatt, men tjejerna höll tydligen igång fram till femtiden på morgonen, skrattar han.
Roger tycker det är helt rätt av laget att fira rejält.
-När man spelar på elitnivå så finns det ju inte utrymme för fester och sömnlösa nätter, så nu fick alla chansen att festa och släppa loss ordentligt och det är helt rätt, det här skall firas hela veckan lång, ler han.
Den officiella guldfesten, dvs när allmänheten får chansen att fira guldet med tjejerna och lagledare med flera, är nu bokad. Den kommer att ske på lördag och platsen för detta blir Lindesbergs Stadshotell.
-Vi kommer börja kvällen med en något lugnare tillställning, en bankett med start klockan 18:00. Vill man vara med där så går det bra att boka bord. Vill man hellre släppa loss och mingla med laget, då får man kika förbi mellan klockan 21-01 för då är det fullt ös med disco och fest, säger Roger Larsson.
Se fler bilder från söndagens historiska ögonblick, förmedlat av fotograf Rolf Karlsson, Bildmakarna. Klicka här
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör