Lindesberg Volleys historiska SM-guld firas hela veckan lång. Och nu på lördag bjuder man in allmänheten på den officiella guldfesten som arrangeras på Lindesbergs Stadshotell.-Ja, så då får alla chansen att festa och mingla med tjejerna, berättar sportchef Roger Larsson.
Guldfesten i Lindesberg fortsätter utan att klinga av ett dugg, Lindesberg Volleys tjejer har verkligen unnat sig att fira detta varje vaken minut, uppger sportchef Roger Larsson.
-Det började ju redan i söndags och jag var själv med fram till midnatt, men tjejerna höll tydligen igång fram till femtiden på morgonen, skrattar han.
Roger tycker det är helt rätt av laget att fira rejält.
-När man spelar på elitnivå så finns det ju inte utrymme för fester och sömnlösa nätter, så nu fick alla chansen att festa och släppa loss ordentligt och det är helt rätt, det här skall firas hela veckan lång, ler han.
Den officiella guldfesten, dvs när allmänheten får chansen att fira guldet med tjejerna och lagledare med flera, är nu bokad. Den kommer att ske på lördag och platsen för detta blir Lindesbergs Stadshotell.
-Vi kommer börja kvällen med en något lugnare tillställning, en bankett med start klockan 18:00. Vill man vara med där så går det bra att boka bord. Vill man hellre släppa loss och mingla med laget, då får man kika förbi mellan klockan 21-01 för då är det fullt ös med disco och fest, säger Roger Larsson.
Se fler bilder från söndagens historiska ögonblick, förmedlat av fotograf Rolf Karlsson, Bildmakarna. Klicka här
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.