Lindesberg Volleys historiska SM-guld firas hela veckan lång. Och nu på lördag bjuder man in allmänheten på den officiella guldfesten som arrangeras på Lindesbergs Stadshotell.-Ja, så då får alla chansen att festa och mingla med tjejerna, berättar sportchef Roger Larsson.
Guldfesten i Lindesberg fortsätter utan att klinga av ett dugg, Lindesberg Volleys tjejer har verkligen unnat sig att fira detta varje vaken minut, uppger sportchef Roger Larsson.
-Det började ju redan i söndags och jag var själv med fram till midnatt, men tjejerna höll tydligen igång fram till femtiden på morgonen, skrattar han.
Roger tycker det är helt rätt av laget att fira rejält.
-När man spelar på elitnivå så finns det ju inte utrymme för fester och sömnlösa nätter, så nu fick alla chansen att festa och släppa loss ordentligt och det är helt rätt, det här skall firas hela veckan lång, ler han.
Den officiella guldfesten, dvs när allmänheten får chansen att fira guldet med tjejerna och lagledare med flera, är nu bokad. Den kommer att ske på lördag och platsen för detta blir Lindesbergs Stadshotell.
-Vi kommer börja kvällen med en något lugnare tillställning, en bankett med start klockan 18:00. Vill man vara med där så går det bra att boka bord. Vill man hellre släppa loss och mingla med laget, då får man kika förbi mellan klockan 21-01 för då är det fullt ös med disco och fest, säger Roger Larsson.
Se fler bilder från söndagens historiska ögonblick, förmedlat av fotograf Rolf Karlsson, Bildmakarna. Klicka här
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.