Arvin Meritor behöver utrymme för alla långtradare. SHRA behöver utrymme för alla bilar och motorcyklar under pågående tävlingar. Och Lindesbergs kommun behöver såväl en välsmord industri som stora publikevent. Därför klubbade kommunstyrelsen igår förslaget om att bygga en stor uppställningsplats för långtradare som även kan användas som depå av SHRA.
Motorklubben SHRA har en tomtyta på strax under en hektar. Idag består större delen av tomtytan av sly och kuperad terräng som inte används för något ändamål. Klubben har sedan tidigare haft planer om att asfaltera hela ytan för att få loss en depå åt alla tävlanden när det arrangeras dragrace.
Under resans gång har det även uppdagats att logistiken till Arvin Meritor är i behov av en ”depå”. Lindesbergs kommun har därför arbetat på ett förslag om att gå in och hjälpa till i frågan. Igår fattades beslut i kommunstyrelsen och utfallet blev positivt för såväl industrin som föreningslivet.
-På det här sättet undviker vi problemet att långtradare sprids ut på olika platser och samtidigt löser det depåproblemet för SHRA, kommenterar kommunalrådet Anders Ceder.
Lindesbergs kommun kommer därmed se till att denna depå och uppställningsplats byggs. Det är dock fortfarande oklart hur det hela skall finansieras och hur uppgörelsen mellan kommunen och fastighetsägaren, SHRA, formas. SHRA har dock som önskemål att få använda depån tio gånger per år.
-Och det infaller i regel bara under lågsäsongen för industrin, berättar SHRAs ordförande Mikael Blomberg.
Utan denna lösning hade tävlingarna med största sannolikhet fått ställas in då BMB ej beviljat tillstånd att stänga av Stafettgatan som tidigare år.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.