Arvin Meritor behöver utrymme för alla långtradare. SHRA behöver utrymme för alla bilar och motorcyklar under pågående tävlingar. Och Lindesbergs kommun behöver såväl en välsmord industri som stora publikevent. Därför klubbade kommunstyrelsen igår förslaget om att bygga en stor uppställningsplats för långtradare som även kan användas som depå av SHRA.
Motorklubben SHRA har en tomtyta på strax under en hektar. Idag består större delen av tomtytan av sly och kuperad terräng som inte används för något ändamål. Klubben har sedan tidigare haft planer om att asfaltera hela ytan för att få loss en depå åt alla tävlanden när det arrangeras dragrace.
Under resans gång har det även uppdagats att logistiken till Arvin Meritor är i behov av en ”depå”. Lindesbergs kommun har därför arbetat på ett förslag om att gå in och hjälpa till i frågan. Igår fattades beslut i kommunstyrelsen och utfallet blev positivt för såväl industrin som föreningslivet.
-På det här sättet undviker vi problemet att långtradare sprids ut på olika platser och samtidigt löser det depåproblemet för SHRA, kommenterar kommunalrådet Anders Ceder.
Lindesbergs kommun kommer därmed se till att denna depå och uppställningsplats byggs. Det är dock fortfarande oklart hur det hela skall finansieras och hur uppgörelsen mellan kommunen och fastighetsägaren, SHRA, formas. SHRA har dock som önskemål att få använda depån tio gånger per år.
-Och det infaller i regel bara under lågsäsongen för industrin, berättar SHRAs ordförande Mikael Blomberg.
Utan denna lösning hade tävlingarna med största sannolikhet fått ställas in då BMB ej beviljat tillstånd att stänga av Stafettgatan som tidigare år.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.