Arvin Meritor behöver utrymme för alla långtradare. SHRA behöver utrymme för alla bilar och motorcyklar under pågående tävlingar. Och Lindesbergs kommun behöver såväl en välsmord industri som stora publikevent. Därför klubbade kommunstyrelsen igår förslaget om att bygga en stor uppställningsplats för långtradare som även kan användas som depå av SHRA.
Motorklubben SHRA har en tomtyta på strax under en hektar. Idag består större delen av tomtytan av sly och kuperad terräng som inte används för något ändamål. Klubben har sedan tidigare haft planer om att asfaltera hela ytan för att få loss en depå åt alla tävlanden när det arrangeras dragrace.
Under resans gång har det även uppdagats att logistiken till Arvin Meritor är i behov av en ”depå”. Lindesbergs kommun har därför arbetat på ett förslag om att gå in och hjälpa till i frågan. Igår fattades beslut i kommunstyrelsen och utfallet blev positivt för såväl industrin som föreningslivet.
-På det här sättet undviker vi problemet att långtradare sprids ut på olika platser och samtidigt löser det depåproblemet för SHRA, kommenterar kommunalrådet Anders Ceder.
Lindesbergs kommun kommer därmed se till att denna depå och uppställningsplats byggs. Det är dock fortfarande oklart hur det hela skall finansieras och hur uppgörelsen mellan kommunen och fastighetsägaren, SHRA, formas. SHRA har dock som önskemål att få använda depån tio gånger per år.
-Och det infaller i regel bara under lågsäsongen för industrin, berättar SHRAs ordförande Mikael Blomberg.
Utan denna lösning hade tävlingarna med största sannolikhet fått ställas in då BMB ej beviljat tillstånd att stänga av Stafettgatan som tidigare år.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.