Arvin Meritor behöver utrymme för alla långtradare. SHRA behöver utrymme för alla bilar och motorcyklar under pågående tävlingar. Och Lindesbergs kommun behöver såväl en välsmord industri som stora publikevent. Därför klubbade kommunstyrelsen igår förslaget om att bygga en stor uppställningsplats för långtradare som även kan användas som depå av SHRA.
Motorklubben SHRA har en tomtyta på strax under en hektar. Idag består större delen av tomtytan av sly och kuperad terräng som inte används för något ändamål. Klubben har sedan tidigare haft planer om att asfaltera hela ytan för att få loss en depå åt alla tävlanden när det arrangeras dragrace.
Under resans gång har det även uppdagats att logistiken till Arvin Meritor är i behov av en ”depå”. Lindesbergs kommun har därför arbetat på ett förslag om att gå in och hjälpa till i frågan. Igår fattades beslut i kommunstyrelsen och utfallet blev positivt för såväl industrin som föreningslivet.
-På det här sättet undviker vi problemet att långtradare sprids ut på olika platser och samtidigt löser det depåproblemet för SHRA, kommenterar kommunalrådet Anders Ceder.
Lindesbergs kommun kommer därmed se till att denna depå och uppställningsplats byggs. Det är dock fortfarande oklart hur det hela skall finansieras och hur uppgörelsen mellan kommunen och fastighetsägaren, SHRA, formas. SHRA har dock som önskemål att få använda depån tio gånger per år.
-Och det infaller i regel bara under lågsäsongen för industrin, berättar SHRAs ordförande Mikael Blomberg.
Utan denna lösning hade tävlingarna med största sannolikhet fått ställas in då BMB ej beviljat tillstånd att stänga av Stafettgatan som tidigare år.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.