INSÄNDARE/DEBATT: Sjukvårdens personal står vid fronten med kläder för strid, vårdpersonalen i Lindesbergs kommun står vid fronten med kejsarens nya kläder. Ska vi vårdpersonal i Lindesberg behöva gå livrädda till arbetet?
Så här är det: andningsskydd behövs för att skydda personalen mot covid19. Ett munskydd skyddar inte personalen.
Vi som jobbar inom äldreomsorgen i Lindesbergs kommun har ingen tillräcklig smittskyddsutrustning. Vi ska i särskilda situationer, om vi riskerar att den sjuke hostar innanför vårt visir, använda ett enkelt munskydd. Vi kommer vårda våra gamla med stor risk för att själva bli svårt sjuka. Man vet att ju större dos smitta man utsätts för, desto större risker. Inom sjukvården hamnar vårdpersonal på IVA trots att dem haft andningsskydd.
Vi är trötta på att höra från enhetscheferna ”det är som en vanlig förkylning”. NEJ, möjligtvis om du smittas flyktigt på mataffären, men när du jobbar tätt inpå den/de gamla sjuka i Covid19 utan andningsskydd, då ökar riskerna att bli svårt sjuk och dö.
Ledningen som beslutar om detta sitter trygga på sina kontor, hur vore det om ni hjälpte oss vid fronten? Skulle ni då välja kejsarens nya kläder?
Anonym
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.