INSÄNDARE/DEBATT: Sjukvårdens personal står vid fronten med kläder för strid, vårdpersonalen i Lindesbergs kommun står vid fronten med kejsarens nya kläder. Ska vi vårdpersonal i Lindesberg behöva gå livrädda till arbetet?
Så här är det: andningsskydd behövs för att skydda personalen mot covid19. Ett munskydd skyddar inte personalen.
Vi som jobbar inom äldreomsorgen i Lindesbergs kommun har ingen tillräcklig smittskyddsutrustning. Vi ska i särskilda situationer, om vi riskerar att den sjuke hostar innanför vårt visir, använda ett enkelt munskydd. Vi kommer vårda våra gamla med stor risk för att själva bli svårt sjuka. Man vet att ju större dos smitta man utsätts för, desto större risker. Inom sjukvården hamnar vårdpersonal på IVA trots att dem haft andningsskydd.
Vi är trötta på att höra från enhetscheferna ”det är som en vanlig förkylning”. NEJ, möjligtvis om du smittas flyktigt på mataffären, men när du jobbar tätt inpå den/de gamla sjuka i Covid19 utan andningsskydd, då ökar riskerna att bli svårt sjuk och dö.
Ledningen som beslutar om detta sitter trygga på sina kontor, hur vore det om ni hjälpte oss vid fronten? Skulle ni då välja kejsarens nya kläder?
Anonym
INSÄNDARE/DEBATT: Med ett jäklar anamma kan Lindesbergs kommun skapa det storslagna i det lilla och bygga en framtid där engagemang och samverkan är kärnan. Nu handlar det om att inte bara ha en vision, utan också att agera. Det kräver mod, drivkraft och en vilja att tänka stort, även i det lilla! Att få en person som är genuint intresserad och kan ta tag i arbetet med Vision 2040 handlar om att skapa engagemang och tydliggöra syftet.
Musikunderhållning, glass och stolutställning – detta är bara några av inslagen som väntar när Jerle Stadsfest nu anordnas för femte gången. Bakom arrangemanget står Jerle Stadsförening, som vill uppmärksamma det som en gång var tänkt att bli centrum i Bergslagen, men istället blev Sveriges minsta stad.
– Vi har märkt hur stort intresset är för vår lilla stad, och därför vill vi fortsätta att lyfta fram den, säger Janne Olsson, ordförande i Jerle Stadsförening.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.