INSÄNDARE/DEBATT: Sjukvårdens personal står vid fronten med kläder för strid, vårdpersonalen i Lindesbergs kommun står vid fronten med kejsarens nya kläder. Ska vi vårdpersonal i Lindesberg behöva gå livrädda till arbetet?
Så här är det: andningsskydd behövs för att skydda personalen mot covid19. Ett munskydd skyddar inte personalen.
Vi som jobbar inom äldreomsorgen i Lindesbergs kommun har ingen tillräcklig smittskyddsutrustning. Vi ska i särskilda situationer, om vi riskerar att den sjuke hostar innanför vårt visir, använda ett enkelt munskydd. Vi kommer vårda våra gamla med stor risk för att själva bli svårt sjuka. Man vet att ju större dos smitta man utsätts för, desto större risker. Inom sjukvården hamnar vårdpersonal på IVA trots att dem haft andningsskydd.
Vi är trötta på att höra från enhetscheferna ”det är som en vanlig förkylning”. NEJ, möjligtvis om du smittas flyktigt på mataffären, men när du jobbar tätt inpå den/de gamla sjuka i Covid19 utan andningsskydd, då ökar riskerna att bli svårt sjuk och dö.
Ledningen som beslutar om detta sitter trygga på sina kontor, hur vore det om ni hjälpte oss vid fronten? Skulle ni då välja kejsarens nya kläder?
Anonym
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.