Från midnatt till 05:30 på tisdagsmorgonen har inbrottstjuvar härjat vilt på Stadsskogen 2. På tre av gatorna i området har inte mindre än sex bilar utsatts för tjuvarnas framfart där man i vanlig ordning stulit cd-spelare och skivor. Från ett av fordonen stals en cd-spelare värd 7000 kronor. Att det är ett och samma gäng som ligger bakom inbrotten är det ingen tvekan om, menar Bengt Eriksson vid närpolisen i Lindesberg.
–Det här liknar ett beställningsjobb. I Lindesberg finns det ingen marknad för godsen och troligen sitter det någon person någonstans som säger att så och så många cd-spelare vill jag ha, sen grejer dom (tjuvarna) det. Vi har tidigare tagit några personer vilka har gjort flertalet inbrott i vårt område, men nu är det helt klart ett nytt gäng som är igång och härjar, säger Bengt Eriksson.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.