Centerpartiet i Lindesbergs starke man, Jonas Kleber, lämnar nu över klubban efter tio år som ordförande.
Ny ordförande efter Jonas Kleber är Magnus Storm, som har flera politiska uppdrag i kommunen och regionen. I ett pressmeddelande tackar han för förtroendet.
– Jag känner mig ödmjuk inför uppdraget och känner det som en stor trygghet att Jonas är kvar i styrelsen med sin breda kompetens, jag vill även tacka mina partikamrater för det förtroende de gett mig, säger Magnus Storm.
Ordförandeklubban överlämnades symboliskt när Centerpartiet höll årsmöte i slutet av förra veckan. Valet av ny ordförande var dock inte den enda stora frågan under mötet. Tid ägnades också att diskutera hur man skall lyckas påverka regionsföreträdare att tänka om i frågan om Lindesbergs lasarett. I pressmeddelandet skriver partiet:
”Det vi vet idag är att det kommer göras en utvärdering i mars hur förändringen med att ta bort primärjouren har påverkat verksamheten. Förändringen har gjorts då Regionen vill stå rustade att möta framtidens vård.”
– Hur det ska gå till att planera och utföra framtidens vård kan och ska vi i kommunpolitiken inte försöka oss att svara på, det överlåter vi till våra regionföreträdare, men vi står fast vid att man som boende i norra länsdelen måste kunna få sina sår och benbrott behandlade här i Lindesberg dygnet runt, året runt även i en framtid, säger Jonas Kleber
Centerpartiets styrelse efter årsmötet ser ut som följer:
Magnus Storm, ordförande
Maria-Pia Karlsson, vice ordförande
Mathz Eriksson, sekreterare
Jonas Kleber, kassör
Susanne Karlsson
Johan Andersson
Linda Palm
Björn Pettersson
Inga Ängsteg
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.