Centerpartiet i Lindesbergs starke man, Jonas Kleber, lämnar nu över klubban efter tio år som ordförande.
Ny ordförande efter Jonas Kleber är Magnus Storm, som har flera politiska uppdrag i kommunen och regionen. I ett pressmeddelande tackar han för förtroendet.
– Jag känner mig ödmjuk inför uppdraget och känner det som en stor trygghet att Jonas är kvar i styrelsen med sin breda kompetens, jag vill även tacka mina partikamrater för det förtroende de gett mig, säger Magnus Storm.
Ordförandeklubban överlämnades symboliskt när Centerpartiet höll årsmöte i slutet av förra veckan. Valet av ny ordförande var dock inte den enda stora frågan under mötet. Tid ägnades också att diskutera hur man skall lyckas påverka regionsföreträdare att tänka om i frågan om Lindesbergs lasarett. I pressmeddelandet skriver partiet:
”Det vi vet idag är att det kommer göras en utvärdering i mars hur förändringen med att ta bort primärjouren har påverkat verksamheten. Förändringen har gjorts då Regionen vill stå rustade att möta framtidens vård.”
– Hur det ska gå till att planera och utföra framtidens vård kan och ska vi i kommunpolitiken inte försöka oss att svara på, det överlåter vi till våra regionföreträdare, men vi står fast vid att man som boende i norra länsdelen måste kunna få sina sår och benbrott behandlade här i Lindesberg dygnet runt, året runt även i en framtid, säger Jonas Kleber
Centerpartiets styrelse efter årsmötet ser ut som följer:
Magnus Storm, ordförande
Maria-Pia Karlsson, vice ordförande
Mathz Eriksson, sekreterare
Jonas Kleber, kassör
Susanne Karlsson
Johan Andersson
Linda Palm
Björn Pettersson
Inga Ängsteg
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.