Centerpartiet i Lindesbergs starke man, Jonas Kleber, lämnar nu över klubban efter tio år som ordförande.
Ny ordförande efter Jonas Kleber är Magnus Storm, som har flera politiska uppdrag i kommunen och regionen. I ett pressmeddelande tackar han för förtroendet.
– Jag känner mig ödmjuk inför uppdraget och känner det som en stor trygghet att Jonas är kvar i styrelsen med sin breda kompetens, jag vill även tacka mina partikamrater för det förtroende de gett mig, säger Magnus Storm.
Ordförandeklubban överlämnades symboliskt när Centerpartiet höll årsmöte i slutet av förra veckan. Valet av ny ordförande var dock inte den enda stora frågan under mötet. Tid ägnades också att diskutera hur man skall lyckas påverka regionsföreträdare att tänka om i frågan om Lindesbergs lasarett. I pressmeddelandet skriver partiet:
”Det vi vet idag är att det kommer göras en utvärdering i mars hur förändringen med att ta bort primärjouren har påverkat verksamheten. Förändringen har gjorts då Regionen vill stå rustade att möta framtidens vård.”
– Hur det ska gå till att planera och utföra framtidens vård kan och ska vi i kommunpolitiken inte försöka oss att svara på, det överlåter vi till våra regionföreträdare, men vi står fast vid att man som boende i norra länsdelen måste kunna få sina sår och benbrott behandlade här i Lindesberg dygnet runt, året runt även i en framtid, säger Jonas Kleber
Centerpartiets styrelse efter årsmötet ser ut som följer:
Magnus Storm, ordförande
Maria-Pia Karlsson, vice ordförande
Mathz Eriksson, sekreterare
Jonas Kleber, kassör
Susanne Karlsson
Johan Andersson
Linda Palm
Björn Pettersson
Inga Ängsteg
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.