Centerpartiet i Lindesbergs starke man, Jonas Kleber, lämnar nu över klubban efter tio år som ordförande.
Ny ordförande efter Jonas Kleber är Magnus Storm, som har flera politiska uppdrag i kommunen och regionen. I ett pressmeddelande tackar han för förtroendet.
– Jag känner mig ödmjuk inför uppdraget och känner det som en stor trygghet att Jonas är kvar i styrelsen med sin breda kompetens, jag vill även tacka mina partikamrater för det förtroende de gett mig, säger Magnus Storm.
Ordförandeklubban överlämnades symboliskt när Centerpartiet höll årsmöte i slutet av förra veckan. Valet av ny ordförande var dock inte den enda stora frågan under mötet. Tid ägnades också att diskutera hur man skall lyckas påverka regionsföreträdare att tänka om i frågan om Lindesbergs lasarett. I pressmeddelandet skriver partiet:
”Det vi vet idag är att det kommer göras en utvärdering i mars hur förändringen med att ta bort primärjouren har påverkat verksamheten. Förändringen har gjorts då Regionen vill stå rustade att möta framtidens vård.”
– Hur det ska gå till att planera och utföra framtidens vård kan och ska vi i kommunpolitiken inte försöka oss att svara på, det överlåter vi till våra regionföreträdare, men vi står fast vid att man som boende i norra länsdelen måste kunna få sina sår och benbrott behandlade här i Lindesberg dygnet runt, året runt även i en framtid, säger Jonas Kleber
Centerpartiets styrelse efter årsmötet ser ut som följer:
Magnus Storm, ordförande
Maria-Pia Karlsson, vice ordförande
Mathz Eriksson, sekreterare
Jonas Kleber, kassör
Susanne Karlsson
Johan Andersson
Linda Palm
Björn Pettersson
Inga Ängsteg
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.