Hittills har sex Kanadagäss vikt hädan för hagelsvärmarna från den av kommunen anlitade jägare, som försöker hålla rekreationsområdet fritt från de oönskade gästerna inför stundande badsäsong. Skyddsjakten inleddes med framgång i fredags – men i takt med bättre väderlek försämrades förutsättningarna att bedriva en framgångsrik skyddsjakt. Slaget om Loppholmarna fortsätter alltjämt.- Fint väder innebär att fler människor är ute och rör på sig, säger ”stadsjägaren” när LindeNytt följer med ut på stadsnära jakt.

Endast ett ögonblick återstår av solens närvaro, innan den går ned vid horisonten. Foto: Fredrik Norman
Tisdag kväll och det har precis börjat att skymma. På Strandpromenaden flanerar fortfarande många invånare och njuter av dagens allra sista solstrålar som levereras från horisonten i väst. Lindessjön ligger lugn i den svaga vinden, som stundom känns något kylslagen. Plötsligt ljuder en skarp ljudknall från ett hagelgevär över sjön och stora delar av stadens västra områden. Knallen, som var tänkt att skrämma en flock gäss, verkar dock ha fått fler människor än djur att haja till. Gässen verkar bara ha höjt på ögonbrynen och ryckt på axlarna åt det hela.
– Här ser man problemet, att gässen är så vana vid människor och oljud att de knappt reagerar på gevärssmällen, suckar stadsjägaren.
Gässen befann sig ganska långt ut i sjön när tisdagskvällens jaktpass avverkades. Jägaren menar att det ger fördel åt gässen, eftersom skyddsjakten endast får bedrivas på Loppholmarna och ett tiotal meter ut i sjön från strandsidan sett.
– Därför kan jag inte göra mycket mer än att försöka skrämma gässen, få dem att inte känna trygghet i att uppehålla sig här, förklarar han.
De senaste dagarnas fina väder har inneburit sämre förutsättningar att lyckas med skyddsjakten. Detta för att fler människor är ute och rör på sig, även ute på Loppholmarna, och får gässen att hålla sig på sin kant i väntan på att det skall lugna ner sig.
– Så fort det blir lite lugnare, då kommer gässen upp igen. Du ser ju här, säger jägaren och sparkar till på gässens rejäla högar med spillning som ligger i gräset.
I helgen uppskattades att ca 40 gäss uppehöll sig i Lindessjön. Endast sex hade då skjutits och det under jaktens första dagar, då vädret var så dåligt att människor höll sig inomhus.
– Så fort det blir lite sämre väder igen så kommer jakten förbättras. Det är jag helt övertygad om.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.