Hittills har sex Kanadagäss vikt hädan för hagelsvärmarna från den av kommunen anlitade jägare, som försöker hålla rekreationsområdet fritt från de oönskade gästerna inför stundande badsäsong. Skyddsjakten inleddes med framgång i fredags – men i takt med bättre väderlek försämrades förutsättningarna att bedriva en framgångsrik skyddsjakt. Slaget om Loppholmarna fortsätter alltjämt.- Fint väder innebär att fler människor är ute och rör på sig, säger ”stadsjägaren” när LindeNytt följer med ut på stadsnära jakt.

Endast ett ögonblick återstår av solens närvaro, innan den går ned vid horisonten. Foto: Fredrik Norman
Tisdag kväll och det har precis börjat att skymma. På Strandpromenaden flanerar fortfarande många invånare och njuter av dagens allra sista solstrålar som levereras från horisonten i väst. Lindessjön ligger lugn i den svaga vinden, som stundom känns något kylslagen. Plötsligt ljuder en skarp ljudknall från ett hagelgevär över sjön och stora delar av stadens västra områden. Knallen, som var tänkt att skrämma en flock gäss, verkar dock ha fått fler människor än djur att haja till. Gässen verkar bara ha höjt på ögonbrynen och ryckt på axlarna åt det hela.
– Här ser man problemet, att gässen är så vana vid människor och oljud att de knappt reagerar på gevärssmällen, suckar stadsjägaren.
Gässen befann sig ganska långt ut i sjön när tisdagskvällens jaktpass avverkades. Jägaren menar att det ger fördel åt gässen, eftersom skyddsjakten endast får bedrivas på Loppholmarna och ett tiotal meter ut i sjön från strandsidan sett.
– Därför kan jag inte göra mycket mer än att försöka skrämma gässen, få dem att inte känna trygghet i att uppehålla sig här, förklarar han.
De senaste dagarnas fina väder har inneburit sämre förutsättningar att lyckas med skyddsjakten. Detta för att fler människor är ute och rör på sig, även ute på Loppholmarna, och får gässen att hålla sig på sin kant i väntan på att det skall lugna ner sig.
– Så fort det blir lite lugnare, då kommer gässen upp igen. Du ser ju här, säger jägaren och sparkar till på gässens rejäla högar med spillning som ligger i gräset.
I helgen uppskattades att ca 40 gäss uppehöll sig i Lindessjön. Endast sex hade då skjutits och det under jaktens första dagar, då vädret var så dåligt att människor höll sig inomhus.
– Så fort det blir lite sämre väder igen så kommer jakten förbättras. Det är jag helt övertygad om.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.