Hittills har sex Kanadagäss vikt hädan för hagelsvärmarna från den av kommunen anlitade jägare, som försöker hålla rekreationsområdet fritt från de oönskade gästerna inför stundande badsäsong. Skyddsjakten inleddes med framgång i fredags – men i takt med bättre väderlek försämrades förutsättningarna att bedriva en framgångsrik skyddsjakt. Slaget om Loppholmarna fortsätter alltjämt.- Fint väder innebär att fler människor är ute och rör på sig, säger ”stadsjägaren” när LindeNytt följer med ut på stadsnära jakt.

Endast ett ögonblick återstår av solens närvaro, innan den går ned vid horisonten. Foto: Fredrik Norman
Tisdag kväll och det har precis börjat att skymma. På Strandpromenaden flanerar fortfarande många invånare och njuter av dagens allra sista solstrålar som levereras från horisonten i väst. Lindessjön ligger lugn i den svaga vinden, som stundom känns något kylslagen. Plötsligt ljuder en skarp ljudknall från ett hagelgevär över sjön och stora delar av stadens västra områden. Knallen, som var tänkt att skrämma en flock gäss, verkar dock ha fått fler människor än djur att haja till. Gässen verkar bara ha höjt på ögonbrynen och ryckt på axlarna åt det hela.
– Här ser man problemet, att gässen är så vana vid människor och oljud att de knappt reagerar på gevärssmällen, suckar stadsjägaren.
Gässen befann sig ganska långt ut i sjön när tisdagskvällens jaktpass avverkades. Jägaren menar att det ger fördel åt gässen, eftersom skyddsjakten endast får bedrivas på Loppholmarna och ett tiotal meter ut i sjön från strandsidan sett.
– Därför kan jag inte göra mycket mer än att försöka skrämma gässen, få dem att inte känna trygghet i att uppehålla sig här, förklarar han.
De senaste dagarnas fina väder har inneburit sämre förutsättningar att lyckas med skyddsjakten. Detta för att fler människor är ute och rör på sig, även ute på Loppholmarna, och får gässen att hålla sig på sin kant i väntan på att det skall lugna ner sig.
– Så fort det blir lite lugnare, då kommer gässen upp igen. Du ser ju här, säger jägaren och sparkar till på gässens rejäla högar med spillning som ligger i gräset.
I helgen uppskattades att ca 40 gäss uppehöll sig i Lindessjön. Endast sex hade då skjutits och det under jaktens första dagar, då vädret var så dåligt att människor höll sig inomhus.
– Så fort det blir lite sämre väder igen så kommer jakten förbättras. Det är jag helt övertygad om.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.