Är man som ungdom i kommunen intresserad av t ex ishockey så är det inga som helst problem att utöva sin sport och fritidsintresse. Men om man däremot är intresserad av t ex yxkastning och andra liknade aktiviteter är det oftast egna pengar som får finansiera det hela.
Kommunens ishallar får vardera 700 000 kronor som går direkt till personalskostnader och underhåll av isen, samtidigt som Ramsbergsföreningen, Ramsbergs Yxkastare, får noll. Just detta upprör många och man menar att kommunen prioriterar vissa föreningar.
Kulturchef Anders Brännström håller med om att vissa föreningar inte får det stöd de borde få och att politikerna faktiskt prioriterar vissa sporter före andra. –Det här är lite historiskt betingat. Politikerna har för länge sedan bestämt att vissa sporter ska man satsa extra på. Men då fanns inte dagens lite ”udda” sporter och de gamla körschemat ligger kvar, vilket drabbar de nya föreningarna, säger Anders Brännström.
I måndags godkändes Kultur- och Fritidsnämndens tilläggsanslag till deras budget för år 2000 av Kommunens arbetsutskott. Man hade ansökt ett extrabidrag på nästan 3 miljoner, men fick nöja sig med 1 miljon.
Så fördelas bidragen till föreningarna
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.