I förra veckan gjorde kommunens trafikenhet en uppföljning på den tidigare trafikmätningen som genomfördes i januari. Januarimätningen påvisade att extrema hastigheter förekommit på Järnvägsgatan trots vinterväglag.
I går, måndag, sammanställdes materialet av den veckolånga kontrollen och det var med viss förvåning som man konstaterade att hastigheterna har sjunkit i takt med vårens ankomst. Inte tvärtom som man befarade.
Under vintermätningen noterades flera bilister köra i hastigheter omkring 80 km/h. Många noteringar mellan på hastigheter mellan 50-70 km/h förekom också. Vårens uppföljning gav dock glädjande besked om att rallytendenserna inte är lika överdrivna och omfattande som när det rådde vinterväglag.
De relativt få hastighetsöverträdelser som har noterats ligger inom ramarna för vad som bedöms som ”normalt” – inte att förväxla med acceptabelt. Trafikingenjör Mats Lidestig har sammanställt undersökningsmaterialet och konstaterar att situationen inte kräver några omgående åtgärder.
-Nej, inte som det ser ut just idag. Nu fick vi ett klart bättre resultat i denna mätning jämfört med i vintras, så tendenserna till fortkörning har minskat, säger Mats utan att kunna ge någon direkt förklaring till de stora skillnaderna.
-Polisen hade visserligen en trafikvecka samtidigt och då blir trafikanterna naturligtvis mer försiktiga och uppmärksamma, poängterar han.
Genomsnittsbilisten kör i 33 km/h på Järnvägsgatan, enligt den senaste mätningen. En handfull stampar till med blyfoten och ligger mellan 50-60 km/h och endast något enstaka fall av 70 km/h har förekommit. Men det är alltså betydligt färre fall än i vintras.
Hastigheterna är i regel högre norrut än söderut på gatan. Detta finner trafikingenjören märkligt med anledning av att mätningen skett i höjd med Järnvägsparken och inte bjuder på någon längre accelerationssträcka för norrgående trafik. Det ger sken av att bilister avreagerar sig på gaspedalen efter att ha upplevt den kaosartade korsningen vid Nordea / Flügger Färg.
Fotnot: Mätningen visar att cirka 7000 fordon per dygn åker via Järnvägsgatan.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.