I förra veckan gjorde kommunens trafikenhet en uppföljning på den tidigare trafikmätningen som genomfördes i januari. Januarimätningen påvisade att extrema hastigheter förekommit på Järnvägsgatan trots vinterväglag.
I går, måndag, sammanställdes materialet av den veckolånga kontrollen och det var med viss förvåning som man konstaterade att hastigheterna har sjunkit i takt med vårens ankomst. Inte tvärtom som man befarade.
Under vintermätningen noterades flera bilister köra i hastigheter omkring 80 km/h. Många noteringar mellan på hastigheter mellan 50-70 km/h förekom också. Vårens uppföljning gav dock glädjande besked om att rallytendenserna inte är lika överdrivna och omfattande som när det rådde vinterväglag.
De relativt få hastighetsöverträdelser som har noterats ligger inom ramarna för vad som bedöms som ”normalt” – inte att förväxla med acceptabelt. Trafikingenjör Mats Lidestig har sammanställt undersökningsmaterialet och konstaterar att situationen inte kräver några omgående åtgärder.
-Nej, inte som det ser ut just idag. Nu fick vi ett klart bättre resultat i denna mätning jämfört med i vintras, så tendenserna till fortkörning har minskat, säger Mats utan att kunna ge någon direkt förklaring till de stora skillnaderna.
-Polisen hade visserligen en trafikvecka samtidigt och då blir trafikanterna naturligtvis mer försiktiga och uppmärksamma, poängterar han.
Genomsnittsbilisten kör i 33 km/h på Järnvägsgatan, enligt den senaste mätningen. En handfull stampar till med blyfoten och ligger mellan 50-60 km/h och endast något enstaka fall av 70 km/h har förekommit. Men det är alltså betydligt färre fall än i vintras.
Hastigheterna är i regel högre norrut än söderut på gatan. Detta finner trafikingenjören märkligt med anledning av att mätningen skett i höjd med Järnvägsparken och inte bjuder på någon längre accelerationssträcka för norrgående trafik. Det ger sken av att bilister avreagerar sig på gaspedalen efter att ha upplevt den kaosartade korsningen vid Nordea / Flügger Färg.
Fotnot: Mätningen visar att cirka 7000 fordon per dygn åker via Järnvägsgatan.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.