I förra veckan gjorde kommunens trafikenhet en uppföljning på den tidigare trafikmätningen som genomfördes i januari. Januarimätningen påvisade att extrema hastigheter förekommit på Järnvägsgatan trots vinterväglag.
I går, måndag, sammanställdes materialet av den veckolånga kontrollen och det var med viss förvåning som man konstaterade att hastigheterna har sjunkit i takt med vårens ankomst. Inte tvärtom som man befarade.
Under vintermätningen noterades flera bilister köra i hastigheter omkring 80 km/h. Många noteringar mellan på hastigheter mellan 50-70 km/h förekom också. Vårens uppföljning gav dock glädjande besked om att rallytendenserna inte är lika överdrivna och omfattande som när det rådde vinterväglag.
De relativt få hastighetsöverträdelser som har noterats ligger inom ramarna för vad som bedöms som ”normalt” – inte att förväxla med acceptabelt. Trafikingenjör Mats Lidestig har sammanställt undersökningsmaterialet och konstaterar att situationen inte kräver några omgående åtgärder.
-Nej, inte som det ser ut just idag. Nu fick vi ett klart bättre resultat i denna mätning jämfört med i vintras, så tendenserna till fortkörning har minskat, säger Mats utan att kunna ge någon direkt förklaring till de stora skillnaderna.
-Polisen hade visserligen en trafikvecka samtidigt och då blir trafikanterna naturligtvis mer försiktiga och uppmärksamma, poängterar han.
Genomsnittsbilisten kör i 33 km/h på Järnvägsgatan, enligt den senaste mätningen. En handfull stampar till med blyfoten och ligger mellan 50-60 km/h och endast något enstaka fall av 70 km/h har förekommit. Men det är alltså betydligt färre fall än i vintras.
Hastigheterna är i regel högre norrut än söderut på gatan. Detta finner trafikingenjören märkligt med anledning av att mätningen skett i höjd med Järnvägsparken och inte bjuder på någon längre accelerationssträcka för norrgående trafik. Det ger sken av att bilister avreagerar sig på gaspedalen efter att ha upplevt den kaosartade korsningen vid Nordea / Flügger Färg.
Fotnot: Mätningen visar att cirka 7000 fordon per dygn åker via Järnvägsgatan.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.