I förra veckan gjorde kommunens trafikenhet en uppföljning på den tidigare trafikmätningen som genomfördes i januari. Januarimätningen påvisade att extrema hastigheter förekommit på Järnvägsgatan trots vinterväglag.
I går, måndag, sammanställdes materialet av den veckolånga kontrollen och det var med viss förvåning som man konstaterade att hastigheterna har sjunkit i takt med vårens ankomst. Inte tvärtom som man befarade.
Under vintermätningen noterades flera bilister köra i hastigheter omkring 80 km/h. Många noteringar mellan på hastigheter mellan 50-70 km/h förekom också. Vårens uppföljning gav dock glädjande besked om att rallytendenserna inte är lika överdrivna och omfattande som när det rådde vinterväglag.
De relativt få hastighetsöverträdelser som har noterats ligger inom ramarna för vad som bedöms som ”normalt” – inte att förväxla med acceptabelt. Trafikingenjör Mats Lidestig har sammanställt undersökningsmaterialet och konstaterar att situationen inte kräver några omgående åtgärder.
-Nej, inte som det ser ut just idag. Nu fick vi ett klart bättre resultat i denna mätning jämfört med i vintras, så tendenserna till fortkörning har minskat, säger Mats utan att kunna ge någon direkt förklaring till de stora skillnaderna.
-Polisen hade visserligen en trafikvecka samtidigt och då blir trafikanterna naturligtvis mer försiktiga och uppmärksamma, poängterar han.
Genomsnittsbilisten kör i 33 km/h på Järnvägsgatan, enligt den senaste mätningen. En handfull stampar till med blyfoten och ligger mellan 50-60 km/h och endast något enstaka fall av 70 km/h har förekommit. Men det är alltså betydligt färre fall än i vintras.
Hastigheterna är i regel högre norrut än söderut på gatan. Detta finner trafikingenjören märkligt med anledning av att mätningen skett i höjd med Järnvägsparken och inte bjuder på någon längre accelerationssträcka för norrgående trafik. Det ger sken av att bilister avreagerar sig på gaspedalen efter att ha upplevt den kaosartade korsningen vid Nordea / Flügger Färg.
Fotnot: Mätningen visar att cirka 7000 fordon per dygn åker via Järnvägsgatan.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.