I förra veckan gjorde kommunens trafikenhet en uppföljning på den tidigare trafikmätningen som genomfördes i januari. Januarimätningen påvisade att extrema hastigheter förekommit på Järnvägsgatan trots vinterväglag.
I går, måndag, sammanställdes materialet av den veckolånga kontrollen och det var med viss förvåning som man konstaterade att hastigheterna har sjunkit i takt med vårens ankomst. Inte tvärtom som man befarade.
Under vintermätningen noterades flera bilister köra i hastigheter omkring 80 km/h. Många noteringar mellan på hastigheter mellan 50-70 km/h förekom också. Vårens uppföljning gav dock glädjande besked om att rallytendenserna inte är lika överdrivna och omfattande som när det rådde vinterväglag.
De relativt få hastighetsöverträdelser som har noterats ligger inom ramarna för vad som bedöms som ”normalt” – inte att förväxla med acceptabelt. Trafikingenjör Mats Lidestig har sammanställt undersökningsmaterialet och konstaterar att situationen inte kräver några omgående åtgärder.
-Nej, inte som det ser ut just idag. Nu fick vi ett klart bättre resultat i denna mätning jämfört med i vintras, så tendenserna till fortkörning har minskat, säger Mats utan att kunna ge någon direkt förklaring till de stora skillnaderna.
-Polisen hade visserligen en trafikvecka samtidigt och då blir trafikanterna naturligtvis mer försiktiga och uppmärksamma, poängterar han.
Genomsnittsbilisten kör i 33 km/h på Järnvägsgatan, enligt den senaste mätningen. En handfull stampar till med blyfoten och ligger mellan 50-60 km/h och endast något enstaka fall av 70 km/h har förekommit. Men det är alltså betydligt färre fall än i vintras.
Hastigheterna är i regel högre norrut än söderut på gatan. Detta finner trafikingenjören märkligt med anledning av att mätningen skett i höjd med Järnvägsparken och inte bjuder på någon längre accelerationssträcka för norrgående trafik. Det ger sken av att bilister avreagerar sig på gaspedalen efter att ha upplevt den kaosartade korsningen vid Nordea / Flügger Färg.
Fotnot: Mätningen visar att cirka 7000 fordon per dygn åker via Järnvägsgatan.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.