Det var en nöjd Jonas Kleber (C), som igår vid fullmäktige kunde se sin hjärtefråga om garanterade driftsbidrag till enskilda vägar, klubbas igenom i kommunens budget för nästa år. Genom beslutet påverkas den tredjedel av Lindesbergs invånare som bor på landsbygden. – Jag är mycket belåten över att förslaget vann gehör hos både alliansen och majoriteten, säger Jonas Kleber. Nu lovar kommunen att avlasta en liten del av de stora kostnader vägföreningar har med skötsel och drift.
Lindesbergs kommun är stor geografiskt och en tredjedel av invånarna bor på landsbygden. För att kunna köra transporter är ett fungerade vägnät avgörande och det är de boende själva som sköter de cirka 600 km grusvägar som finns anlagda. En vägförening kan söka driftsbidrag från Trafikverket som vanligen beviljar 60-70 % kostnaderna.
Kommunen har tidigare avsatt en pott om 1,1 miljon kr för att stötta vägföreningarna/vägsamfälligheter på landsbygden. Pengarna har inte räckt till alla ansökningar om driftsbidrag och vägförbättringar vilket har lett till att en del allmänna grusvägar på landsbygden inte fått den skötsel som krävs.
– Under senare år har vägföreningarna själva fått stå för allt större kostnader, menar Jonas Kleber. Trafikverket höjer sina normer och hyra av maskiner ökar men kommunens insats har inte hängt med.
I och med gårdagens fullmäktigebeslut garanterar Lindesbergs kommun samtliga vägföreningar att från och med 2014 ska kommunen bidra med 10 % av Trafikverkets framräknade driftskostnad. Fullmäktige beslöt även att se över de regler som idag finns för bidrag till enskilda vägar. Den översynen ska vara färdig under 2014.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.