Det var en nöjd Jonas Kleber (C), som igår vid fullmäktige kunde se sin hjärtefråga om garanterade driftsbidrag till enskilda vägar, klubbas igenom i kommunens budget för nästa år. Genom beslutet påverkas den tredjedel av Lindesbergs invånare som bor på landsbygden. – Jag är mycket belåten över att förslaget vann gehör hos både alliansen och majoriteten, säger Jonas Kleber. Nu lovar kommunen att avlasta en liten del av de stora kostnader vägföreningar har med skötsel och drift.
Lindesbergs kommun är stor geografiskt och en tredjedel av invånarna bor på landsbygden. För att kunna köra transporter är ett fungerade vägnät avgörande och det är de boende själva som sköter de cirka 600 km grusvägar som finns anlagda. En vägförening kan söka driftsbidrag från Trafikverket som vanligen beviljar 60-70 % kostnaderna.
Kommunen har tidigare avsatt en pott om 1,1 miljon kr för att stötta vägföreningarna/vägsamfälligheter på landsbygden. Pengarna har inte räckt till alla ansökningar om driftsbidrag och vägförbättringar vilket har lett till att en del allmänna grusvägar på landsbygden inte fått den skötsel som krävs.
– Under senare år har vägföreningarna själva fått stå för allt större kostnader, menar Jonas Kleber. Trafikverket höjer sina normer och hyra av maskiner ökar men kommunens insats har inte hängt med.
I och med gårdagens fullmäktigebeslut garanterar Lindesbergs kommun samtliga vägföreningar att från och med 2014 ska kommunen bidra med 10 % av Trafikverkets framräknade driftskostnad. Fullmäktige beslöt även att se över de regler som idag finns för bidrag till enskilda vägar. Den översynen ska vara färdig under 2014.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.