Ringa in den 26:e juli i almanackan, för då är det nämligen dags för årets första Parkfest. Runt tusen besökare beräknas besöka hotellet under lördagen. För livemusiken står bandet 2,5 ton med Martin Almgren och utöver det kommer två DJ:s spela hits som passar alla.
På lördag smäller det! Då är det återigen dags att vallfärda till Lindesbergs Stadshotell för sommarens första Parkfest. Som vanligt kommer det bli en uppskattad och välbesökt tillställning, då hotellchefen Mattias Eriksson, räknar med ungefär tusen besökare.
– Förköpen rullar på. Jag har ingen exakt siffra, då jag försöker hålla mig ifrån jobbet under semestern. Tro mig, det är svårt, men på lördag får jag göra en insats i alla fall. Vi räknar med 1000-talet besökare.
Som besökare, vad kan jag förvänta mig av Parkfesten?
– Alla fantastiska människor! Det är Lindesbergs hemvändarfest, säger Mattias, som medger att det varit mycket att förbereda och många trådar att dra i, men att de även varit klara sedan ett tag och nu mest har inväntat datumet med stor förväntan.
I Hotellparken kommer det populära bandet 2,5 ton med Martin Almgren uppträda och framföra klassiska covers som alla kan uppskatta. Förutom livemusik så kommer det finnas två DJ:s, som ser till att dansgolven fylls på nolltid.
Mattias säger även att hotellets fasad och träd kommer vara belysta på ett smakfyllt sätt, allt för att rama in den första av sommarens två Parkfester, på bästa sätt.
Text: Micke Hansson
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.