Ringa in den 26:e juli i almanackan, för då är det nämligen dags för årets första Parkfest. Runt tusen besökare beräknas besöka hotellet under lördagen. För livemusiken står bandet 2,5 ton med Martin Almgren och utöver det kommer två DJ:s spela hits som passar alla.
På lördag smäller det! Då är det återigen dags att vallfärda till Lindesbergs Stadshotell för sommarens första Parkfest. Som vanligt kommer det bli en uppskattad och välbesökt tillställning, då hotellchefen Mattias Eriksson, räknar med ungefär tusen besökare.
– Förköpen rullar på. Jag har ingen exakt siffra, då jag försöker hålla mig ifrån jobbet under semestern. Tro mig, det är svårt, men på lördag får jag göra en insats i alla fall. Vi räknar med 1000-talet besökare.
Som besökare, vad kan jag förvänta mig av Parkfesten?
– Alla fantastiska människor! Det är Lindesbergs hemvändarfest, säger Mattias, som medger att det varit mycket att förbereda och många trådar att dra i, men att de även varit klara sedan ett tag och nu mest har inväntat datumet med stor förväntan.
I Hotellparken kommer det populära bandet 2,5 ton med Martin Almgren uppträda och framföra klassiska covers som alla kan uppskatta. Förutom livemusik så kommer det finnas två DJ:s, som ser till att dansgolven fylls på nolltid.
Mattias säger även att hotellets fasad och träd kommer vara belysta på ett smakfyllt sätt, allt för att rama in den första av sommarens två Parkfester, på bästa sätt.
Text: Micke Hansson
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.