Ringa in den 26:e juli i almanackan, för då är det nämligen dags för årets första Parkfest. Runt tusen besökare beräknas besöka hotellet under lördagen. För livemusiken står bandet 2,5 ton med Martin Almgren och utöver det kommer två DJ:s spela hits som passar alla.
På lördag smäller det! Då är det återigen dags att vallfärda till Lindesbergs Stadshotell för sommarens första Parkfest. Som vanligt kommer det bli en uppskattad och välbesökt tillställning, då hotellchefen Mattias Eriksson, räknar med ungefär tusen besökare.
– Förköpen rullar på. Jag har ingen exakt siffra, då jag försöker hålla mig ifrån jobbet under semestern. Tro mig, det är svårt, men på lördag får jag göra en insats i alla fall. Vi räknar med 1000-talet besökare.
Som besökare, vad kan jag förvänta mig av Parkfesten?
– Alla fantastiska människor! Det är Lindesbergs hemvändarfest, säger Mattias, som medger att det varit mycket att förbereda och många trådar att dra i, men att de även varit klara sedan ett tag och nu mest har inväntat datumet med stor förväntan.
I Hotellparken kommer det populära bandet 2,5 ton med Martin Almgren uppträda och framföra klassiska covers som alla kan uppskatta. Förutom livemusik så kommer det finnas två DJ:s, som ser till att dansgolven fylls på nolltid.
Mattias säger även att hotellets fasad och träd kommer vara belysta på ett smakfyllt sätt, allt för att rama in den första av sommarens två Parkfester, på bästa sätt.
Text: Micke Hansson
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.