Ringa in den 26:e juli i almanackan, för då är det nämligen dags för årets första Parkfest. Runt tusen besökare beräknas besöka hotellet under lördagen. För livemusiken står bandet 2,5 ton med Martin Almgren och utöver det kommer två DJ:s spela hits som passar alla.
På lördag smäller det! Då är det återigen dags att vallfärda till Lindesbergs Stadshotell för sommarens första Parkfest. Som vanligt kommer det bli en uppskattad och välbesökt tillställning, då hotellchefen Mattias Eriksson, räknar med ungefär tusen besökare.
– Förköpen rullar på. Jag har ingen exakt siffra, då jag försöker hålla mig ifrån jobbet under semestern. Tro mig, det är svårt, men på lördag får jag göra en insats i alla fall. Vi räknar med 1000-talet besökare.
Som besökare, vad kan jag förvänta mig av Parkfesten?
– Alla fantastiska människor! Det är Lindesbergs hemvändarfest, säger Mattias, som medger att det varit mycket att förbereda och många trådar att dra i, men att de även varit klara sedan ett tag och nu mest har inväntat datumet med stor förväntan.
I Hotellparken kommer det populära bandet 2,5 ton med Martin Almgren uppträda och framföra klassiska covers som alla kan uppskatta. Förutom livemusik så kommer det finnas två DJ:s, som ser till att dansgolven fylls på nolltid.
Mattias säger även att hotellets fasad och träd kommer vara belysta på ett smakfyllt sätt, allt för att rama in den första av sommarens två Parkfester, på bästa sätt.
Text: Micke Hansson
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.