Ringa in den 26:e juli i almanackan, för då är det nämligen dags för årets första Parkfest. Runt tusen besökare beräknas besöka hotellet under lördagen. För livemusiken står bandet 2,5 ton med Martin Almgren och utöver det kommer två DJ:s spela hits som passar alla.
På lördag smäller det! Då är det återigen dags att vallfärda till Lindesbergs Stadshotell för sommarens första Parkfest. Som vanligt kommer det bli en uppskattad och välbesökt tillställning, då hotellchefen Mattias Eriksson, räknar med ungefär tusen besökare.
– Förköpen rullar på. Jag har ingen exakt siffra, då jag försöker hålla mig ifrån jobbet under semestern. Tro mig, det är svårt, men på lördag får jag göra en insats i alla fall. Vi räknar med 1000-talet besökare.
Som besökare, vad kan jag förvänta mig av Parkfesten?
– Alla fantastiska människor! Det är Lindesbergs hemvändarfest, säger Mattias, som medger att det varit mycket att förbereda och många trådar att dra i, men att de även varit klara sedan ett tag och nu mest har inväntat datumet med stor förväntan.
I Hotellparken kommer det populära bandet 2,5 ton med Martin Almgren uppträda och framföra klassiska covers som alla kan uppskatta. Förutom livemusik så kommer det finnas två DJ:s, som ser till att dansgolven fylls på nolltid.
Mattias säger även att hotellets fasad och träd kommer vara belysta på ett smakfyllt sätt, allt för att rama in den första av sommarens två Parkfester, på bästa sätt.
Text: Micke Hansson
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.