Ja, den som kommer med denna framtidsvision som rubriken lyder är kommunens ekonomichef Lennart Jansson. Anledningen till den bryska spådomen är att det på måndag i nästa vecka påbörjas ett strategiseminarium där tjänstemän och politiker kommer att diskutera Lindesbergs framtid. Men trots den inledningsvis dystra framtidssynen finns det spådomar om den raka motsatsen.
Lennart Janssons uppgift blir att informera om eventuella hot mot ekonomin och kommunens tillväxt och utveckling under kommande 10-årsperiod.
-Vad kan vi egentligen räkna med om 10 år? Jag har räknat på hur det i relation till kostnaderna kan se ut i grova drag. Alternativ ett är att det blir en bra utveckling i kommunen. Alternativ två är att det blir lite sämre, ungefär som idag alltså. Alternativ tre är att det helt enkelt går åt helvete, säger Lennart Jansson och tillägger att allt beror på vad som händer i kommunen efter att ekonomisaneringen genomförts.
Skatter och befolkning
Lindesbergs kommun har blivit van vid kallsupar efter att ha dykt under balansgränsen många, många år i rad. Först nu törs politiker tro att trenden är bruten och det är också förutsättningen för att lyckas med att utveckla kommunen till en livskraftig, intressant och lockande plats att bo och arbeta i. A och O i frågan är att få hit fler människor, vilket inte är helt enkelt.
-Det finns två saker som krävs för en välmående framtid, det handlar om befolkningsmängd och skattesatsen. Hur kommunen ska locka fler att bo här är något politikerna har som uppgift att lösa. Utbildning talas det om. Visst kommer det hit massor av studenter, men hur många stannar efter studierna? Och får vi igen det vi satsar på ett utbildningsprogram?, undrar en till förslaget tveksam Jansson.
På måndag börjar strategiseminariet och inledningsvis kommer mycket information och analyser. Det finns alltså all anledning att återkomma i frågan nästa vecka.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.