Ja, den som kommer med denna framtidsvision som rubriken lyder är kommunens ekonomichef Lennart Jansson. Anledningen till den bryska spådomen är att det på måndag i nästa vecka påbörjas ett strategiseminarium där tjänstemän och politiker kommer att diskutera Lindesbergs framtid. Men trots den inledningsvis dystra framtidssynen finns det spådomar om den raka motsatsen.
Lennart Janssons uppgift blir att informera om eventuella hot mot ekonomin och kommunens tillväxt och utveckling under kommande 10-årsperiod.
-Vad kan vi egentligen räkna med om 10 år? Jag har räknat på hur det i relation till kostnaderna kan se ut i grova drag. Alternativ ett är att det blir en bra utveckling i kommunen. Alternativ två är att det blir lite sämre, ungefär som idag alltså. Alternativ tre är att det helt enkelt går åt helvete, säger Lennart Jansson och tillägger att allt beror på vad som händer i kommunen efter att ekonomisaneringen genomförts.
Skatter och befolkning
Lindesbergs kommun har blivit van vid kallsupar efter att ha dykt under balansgränsen många, många år i rad. Först nu törs politiker tro att trenden är bruten och det är också förutsättningen för att lyckas med att utveckla kommunen till en livskraftig, intressant och lockande plats att bo och arbeta i. A och O i frågan är att få hit fler människor, vilket inte är helt enkelt.
-Det finns två saker som krävs för en välmående framtid, det handlar om befolkningsmängd och skattesatsen. Hur kommunen ska locka fler att bo här är något politikerna har som uppgift att lösa. Utbildning talas det om. Visst kommer det hit massor av studenter, men hur många stannar efter studierna? Och får vi igen det vi satsar på ett utbildningsprogram?, undrar en till förslaget tveksam Jansson.
På måndag börjar strategiseminariet och inledningsvis kommer mycket information och analyser. Det finns alltså all anledning att återkomma i frågan nästa vecka.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.