Ja, den som kommer med denna framtidsvision som rubriken lyder är kommunens ekonomichef Lennart Jansson. Anledningen till den bryska spådomen är att det på måndag i nästa vecka påbörjas ett strategiseminarium där tjänstemän och politiker kommer att diskutera Lindesbergs framtid. Men trots den inledningsvis dystra framtidssynen finns det spådomar om den raka motsatsen.
Lennart Janssons uppgift blir att informera om eventuella hot mot ekonomin och kommunens tillväxt och utveckling under kommande 10-årsperiod.
-Vad kan vi egentligen räkna med om 10 år? Jag har räknat på hur det i relation till kostnaderna kan se ut i grova drag. Alternativ ett är att det blir en bra utveckling i kommunen. Alternativ två är att det blir lite sämre, ungefär som idag alltså. Alternativ tre är att det helt enkelt går åt helvete, säger Lennart Jansson och tillägger att allt beror på vad som händer i kommunen efter att ekonomisaneringen genomförts.
Skatter och befolkning
Lindesbergs kommun har blivit van vid kallsupar efter att ha dykt under balansgränsen många, många år i rad. Först nu törs politiker tro att trenden är bruten och det är också förutsättningen för att lyckas med att utveckla kommunen till en livskraftig, intressant och lockande plats att bo och arbeta i. A och O i frågan är att få hit fler människor, vilket inte är helt enkelt.
-Det finns två saker som krävs för en välmående framtid, det handlar om befolkningsmängd och skattesatsen. Hur kommunen ska locka fler att bo här är något politikerna har som uppgift att lösa. Utbildning talas det om. Visst kommer det hit massor av studenter, men hur många stannar efter studierna? Och får vi igen det vi satsar på ett utbildningsprogram?, undrar en till förslaget tveksam Jansson.
På måndag börjar strategiseminariet och inledningsvis kommer mycket information och analyser. Det finns alltså all anledning att återkomma i frågan nästa vecka.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.