Ja, den som kommer med denna framtidsvision som rubriken lyder är kommunens ekonomichef Lennart Jansson. Anledningen till den bryska spådomen är att det på måndag i nästa vecka påbörjas ett strategiseminarium där tjänstemän och politiker kommer att diskutera Lindesbergs framtid. Men trots den inledningsvis dystra framtidssynen finns det spådomar om den raka motsatsen.
Lennart Janssons uppgift blir att informera om eventuella hot mot ekonomin och kommunens tillväxt och utveckling under kommande 10-årsperiod.
-Vad kan vi egentligen räkna med om 10 år? Jag har räknat på hur det i relation till kostnaderna kan se ut i grova drag. Alternativ ett är att det blir en bra utveckling i kommunen. Alternativ två är att det blir lite sämre, ungefär som idag alltså. Alternativ tre är att det helt enkelt går åt helvete, säger Lennart Jansson och tillägger att allt beror på vad som händer i kommunen efter att ekonomisaneringen genomförts.
Skatter och befolkning
Lindesbergs kommun har blivit van vid kallsupar efter att ha dykt under balansgränsen många, många år i rad. Först nu törs politiker tro att trenden är bruten och det är också förutsättningen för att lyckas med att utveckla kommunen till en livskraftig, intressant och lockande plats att bo och arbeta i. A och O i frågan är att få hit fler människor, vilket inte är helt enkelt.
-Det finns två saker som krävs för en välmående framtid, det handlar om befolkningsmängd och skattesatsen. Hur kommunen ska locka fler att bo här är något politikerna har som uppgift att lösa. Utbildning talas det om. Visst kommer det hit massor av studenter, men hur många stannar efter studierna? Och får vi igen det vi satsar på ett utbildningsprogram?, undrar en till förslaget tveksam Jansson.
På måndag börjar strategiseminariet och inledningsvis kommer mycket information och analyser. Det finns alltså all anledning att återkomma i frågan nästa vecka.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).