Det som tidigare var en rad mer eller mindre oanvända utrymmen, har nu förvandlats till ett vandrarhem med hotellstandard. Bygget, som har kostat cirka en miljon kronor, är nu klart för övernattning.
Åtta rum med totalt 32 sängplatser, ett gemensamt allrum samt ett kök och ett par toaletter. Detta är resultatet av flera månaders slit att iordningställa stadens nya vandrarhem i Lindesbergs Stadshotell. Fastighetsägaren, Egeryds Fastigheter, uppger att man byggt vandrarhemmet med hög standard med en baktanke.
-Ja, det ska finnas möjlighet att använda vandrarhemmet som ett extra utrymme om så skulle behövas, till exempel om större sällskap behöver bo här och det inte finns tillräckligt många lediga hotellrum. Vandrarhemmet är därför byggt med hotellstandard, även om det skiljer sig på så sätt att det är våningssängar, förklarar Per Egeryd.
Hotellägarna själva är mycket nöjda med resultatet och ser många fördelar med det hela.
-Det är ju ett jättebra komplement till hotellet och eftersom vi blivit medvetna om att det råder stor efterfrågan på den här typen av boende – speciellt på sommaren – så tror vi att det här kommer att bli riktigt bra, säger Erik Pettersson.
Kommande helg abonneras hela hotellet av Lions för ett årsmöte med konferens och bankett. Cirka 200 personer kommer vara med under dessa dagar.
-Ja, och det blir alltså premiären för vandrarhemmet också. Alla hotellrum är bokade och likaså alla sovplatser i vandrarhemmet, berättar Erik
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.