Det som tidigare var en rad mer eller mindre oanvända utrymmen, har nu förvandlats till ett vandrarhem med hotellstandard. Bygget, som har kostat cirka en miljon kronor, är nu klart för övernattning.
Åtta rum med totalt 32 sängplatser, ett gemensamt allrum samt ett kök och ett par toaletter. Detta är resultatet av flera månaders slit att iordningställa stadens nya vandrarhem i Lindesbergs Stadshotell. Fastighetsägaren, Egeryds Fastigheter, uppger att man byggt vandrarhemmet med hög standard med en baktanke.
-Ja, det ska finnas möjlighet att använda vandrarhemmet som ett extra utrymme om så skulle behövas, till exempel om större sällskap behöver bo här och det inte finns tillräckligt många lediga hotellrum. Vandrarhemmet är därför byggt med hotellstandard, även om det skiljer sig på så sätt att det är våningssängar, förklarar Per Egeryd.
Hotellägarna själva är mycket nöjda med resultatet och ser många fördelar med det hela.
-Det är ju ett jättebra komplement till hotellet och eftersom vi blivit medvetna om att det råder stor efterfrågan på den här typen av boende – speciellt på sommaren – så tror vi att det här kommer att bli riktigt bra, säger Erik Pettersson.
Kommande helg abonneras hela hotellet av Lions för ett årsmöte med konferens och bankett. Cirka 200 personer kommer vara med under dessa dagar.
-Ja, och det blir alltså premiären för vandrarhemmet också. Alla hotellrum är bokade och likaså alla sovplatser i vandrarhemmet, berättar Erik
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.