Det som tidigare var en rad mer eller mindre oanvända utrymmen, har nu förvandlats till ett vandrarhem med hotellstandard. Bygget, som har kostat cirka en miljon kronor, är nu klart för övernattning.
Åtta rum med totalt 32 sängplatser, ett gemensamt allrum samt ett kök och ett par toaletter. Detta är resultatet av flera månaders slit att iordningställa stadens nya vandrarhem i Lindesbergs Stadshotell. Fastighetsägaren, Egeryds Fastigheter, uppger att man byggt vandrarhemmet med hög standard med en baktanke.
-Ja, det ska finnas möjlighet att använda vandrarhemmet som ett extra utrymme om så skulle behövas, till exempel om större sällskap behöver bo här och det inte finns tillräckligt många lediga hotellrum. Vandrarhemmet är därför byggt med hotellstandard, även om det skiljer sig på så sätt att det är våningssängar, förklarar Per Egeryd.
Hotellägarna själva är mycket nöjda med resultatet och ser många fördelar med det hela.
-Det är ju ett jättebra komplement till hotellet och eftersom vi blivit medvetna om att det råder stor efterfrågan på den här typen av boende – speciellt på sommaren – så tror vi att det här kommer att bli riktigt bra, säger Erik Pettersson.
Kommande helg abonneras hela hotellet av Lions för ett årsmöte med konferens och bankett. Cirka 200 personer kommer vara med under dessa dagar.
-Ja, och det blir alltså premiären för vandrarhemmet också. Alla hotellrum är bokade och likaså alla sovplatser i vandrarhemmet, berättar Erik
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.