Det som tidigare var en rad mer eller mindre oanvända utrymmen, har nu förvandlats till ett vandrarhem med hotellstandard. Bygget, som har kostat cirka en miljon kronor, är nu klart för övernattning.
Åtta rum med totalt 32 sängplatser, ett gemensamt allrum samt ett kök och ett par toaletter. Detta är resultatet av flera månaders slit att iordningställa stadens nya vandrarhem i Lindesbergs Stadshotell. Fastighetsägaren, Egeryds Fastigheter, uppger att man byggt vandrarhemmet med hög standard med en baktanke.
-Ja, det ska finnas möjlighet att använda vandrarhemmet som ett extra utrymme om så skulle behövas, till exempel om större sällskap behöver bo här och det inte finns tillräckligt många lediga hotellrum. Vandrarhemmet är därför byggt med hotellstandard, även om det skiljer sig på så sätt att det är våningssängar, förklarar Per Egeryd.
Hotellägarna själva är mycket nöjda med resultatet och ser många fördelar med det hela.
-Det är ju ett jättebra komplement till hotellet och eftersom vi blivit medvetna om att det råder stor efterfrågan på den här typen av boende – speciellt på sommaren – så tror vi att det här kommer att bli riktigt bra, säger Erik Pettersson.
Kommande helg abonneras hela hotellet av Lions för ett årsmöte med konferens och bankett. Cirka 200 personer kommer vara med under dessa dagar.
-Ja, och det blir alltså premiären för vandrarhemmet också. Alla hotellrum är bokade och likaså alla sovplatser i vandrarhemmet, berättar Erik
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.