INSÄNDARE/DEBATT: Återigen ett stolleprov! Igår fattade kommunstyrelsen ett ogenomtänkt, onödigt och dyrt beslut för skattebetalarna i kommunen. Biografen skall drivas av ett kommunalt bolag (BELAB) och därefter av ett privat företag. BELAB skall genom anbudsförfarande försöka få en entreprenör att driva biografen. Det slutliga beslutet tas av kommunfullmäktige den 25 februari.
Vi Liberaler yrkade som enda parti på avslag på förslaget och här nedan är vår skriftliga reservation:
Vi Liberaler yrkade vid senaste KS (29 jan) på att biograffrågan skulle återremitteras eftersom beslutsunderlaget var bristfälligt bl a beträffande ekonomin. Vår inställning i sak är att biografen i Lindesberg med närliggande verksamheter fungerar mycket bra och numer också går med vinst.
Det finns troligen få om ens någon motsvarande verksamhet i Sverige som fungerar så bra och till ingen kostnad för skattebetalarna i kommunen. Utöver mer än 320 filmvisningar så används lokalen till teater, filmstudio (visning av smala filmer), opera på bio, kommunala förvaltningar m m. Allt detta till i stort sett ingen kommunal kostnad. Därutöver får ett trettiotal ungdomar arbetslivserfarenhet och gemenskap när de arbetar på biografen med allt från att visa film till att sälja dryck.
Att förändra något som fungerar så väl är inte genomtänkt och innebär risker och riskerna är i detta fall mycket större än de eventuella vinster (som inte visats) man kan uppnå med en förändring.
Bygg vidare på ett vinnande koncept och förstärk istället för att förändra.
Nils Detlofsson (L) ,ledamot i kommunstyrelsen
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.