Fortfarande osäker på vad som gäller inför helgens stora arrangemang i stan? Idag rätar vi ut frågetecknen en gång för alla.
Med anledning av att centrum stängs av för ”vanlig trafik” mellan klockan 16:00 på lördagen fram till klockan 03:00 på söndag, så är det många som känner viss oro och söker klarhet i reglerna kring det här. Därför har vi vänt oss till arrangören SHRA samt polisen för att få klara besked.
Regler för cruisingen:
Centrum kommer att vara avspärrad för vanlig trafik mellan klockan 16:00 på lördag till 03:00 på söndag. Avspärrningarna kommer att upprättas vid samtliga infarter till centrum: 1. Korsningen vid Prästbron. 2. Järnvägsövergången vid Lidl. 3. Järnvägsövergången vid Frosths. 4. Kristinavägen vid Statoil. 5. Kungsgatan vid Sundsbron.
Endast utställare från Vårmönstringen får delta i cruisingen och dessa bilar kommer att förses med en dekal som delas ut vid mönstringen tidigare på dagen. Dekal = tillstånd att köra in i centrum.
Men polisen kommer naturligtvis att släppa fram övrig trafik som absolut måste fram. Exempelvis kommer de som bor i centrum att kunna åka hem som vanligt. Närpolischef Magnus Luhr säger att man kommer att vara flexibla.
-Vi måste se till att det här fungerar smidigt och bra för alla. Folk som bor i centrum ska naturligtvis få komma fram precis som vanligt, säger han.
Kortfattat: Om man bor i centrum så släpps man förbi, men man har inte tillåtelse att vara med i cruisingen för det. Man måste åka direkt hem och parkera fordonet, gör man inte det så dirigeras man tillrätta av polisen.
Samma regler gäller för de som arbetar kväll/natt och måste in i stan. Avspärrningarna kommer att vara bemannade fram till klockan 03:00 på söndag.
Vårmönstring och stadsfest
Vårmönstringen kommer att arrangeras vid Lindeskolans grönområde mellan klockan 10-15. Finbilsbedömningen sker klockan 14. Förutom utställningen kommer det arrangeras en marknad i området och dessutom har man återinfört ett kärt inslag: Den enorma lyftkranen som skickar upp folk 60 meter ovan jord.
Klockan 16 börjar cruisingen och även stadsfesten i Flugparken. På stadsfesten kommer bland annat livemusik bjudas från scenen med Ducky Boys och trubadurer. Underhållning för barnen med Mora Träsk. Bistro Bellman kommer att hålla med matservering och öltält.
Karta över avspärrningar och cruisingleden>>
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.