Genom skog och mark stakar sig tusentals människor fram genom dalaskogarna under söndagen. Det är åter dags för Vasaloppet med allt vad detta innebär. Micke Fromell i Lindesberg är bara en i det massiva folkhav som på söndag står på startfältet fulla av förväntan. För visst är det en upplevelse utöver det vanliga, det kan alla som någonsin ställt upp i loppet intyga. Detta blir Micke ”Staven” Fromells 6:e lopp i ordningen och i fjol satte en knäskada stopp för njutningen i höjd med Oxberg, men i mål det tog hans sig ändå . När vi tar upp fjolårets händelse i Oxberg ler han gott och kavlar upp tröjärmen och visar en armbåge som är hårt lindad med bandage.
–Detta är en regelrätt tennisarmbåge och det är väl ett litet orosmoment i årets lopp. Den har dock inte gjort sig påmind under träning, så jag hoppas det ska gå bra. Annars får man väl göra som loppets allra första åkare, säger Micke som syftar på Gustav Vasa som tog sig fram med endast en stav.
Enligt prognoserna kan deltagarna förvänta sig ett toppenföre i spåren.
Vid start kommer kylan vara påtaglig, ca 20 minus förväntas välkomna deltagarna, men enligt mätningar som gjorts de senaste dagarna stiger temperaturen väldigt snabbt till behagligare nivåer. Startnummer 14 739 har Michael Fromell på sin tröja och han har lovat att ge oss insyn i loppet om tillfälle ges. –Får jag syn på en av SVT:s alla kameror så ger jag tummen upp om allt är ok, och tummen ner om jag känner av mitt knä eller armbåge.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.