Genom skog och mark stakar sig tusentals människor fram genom dalaskogarna under söndagen. Det är åter dags för Vasaloppet med allt vad detta innebär. Micke Fromell i Lindesberg är bara en i det massiva folkhav som på söndag står på startfältet fulla av förväntan. För visst är det en upplevelse utöver det vanliga, det kan alla som någonsin ställt upp i loppet intyga. Detta blir Micke ”Staven” Fromells 6:e lopp i ordningen och i fjol satte en knäskada stopp för njutningen i höjd med Oxberg, men i mål det tog hans sig ändå . När vi tar upp fjolårets händelse i Oxberg ler han gott och kavlar upp tröjärmen och visar en armbåge som är hårt lindad med bandage.
–Detta är en regelrätt tennisarmbåge och det är väl ett litet orosmoment i årets lopp. Den har dock inte gjort sig påmind under träning, så jag hoppas det ska gå bra. Annars får man väl göra som loppets allra första åkare, säger Micke som syftar på Gustav Vasa som tog sig fram med endast en stav.
Enligt prognoserna kan deltagarna förvänta sig ett toppenföre i spåren.
Vid start kommer kylan vara påtaglig, ca 20 minus förväntas välkomna deltagarna, men enligt mätningar som gjorts de senaste dagarna stiger temperaturen väldigt snabbt till behagligare nivåer. Startnummer 14 739 har Michael Fromell på sin tröja och han har lovat att ge oss insyn i loppet om tillfälle ges. –Får jag syn på en av SVT:s alla kameror så ger jag tummen upp om allt är ok, och tummen ner om jag känner av mitt knä eller armbåge.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.