Genom skog och mark stakar sig tusentals människor fram genom dalaskogarna under söndagen. Det är åter dags för Vasaloppet med allt vad detta innebär. Micke Fromell i Lindesberg är bara en i det massiva folkhav som på söndag står på startfältet fulla av förväntan. För visst är det en upplevelse utöver det vanliga, det kan alla som någonsin ställt upp i loppet intyga. Detta blir Micke ”Staven” Fromells 6:e lopp i ordningen och i fjol satte en knäskada stopp för njutningen i höjd med Oxberg, men i mål det tog hans sig ändå . När vi tar upp fjolårets händelse i Oxberg ler han gott och kavlar upp tröjärmen och visar en armbåge som är hårt lindad med bandage.
–Detta är en regelrätt tennisarmbåge och det är väl ett litet orosmoment i årets lopp. Den har dock inte gjort sig påmind under träning, så jag hoppas det ska gå bra. Annars får man väl göra som loppets allra första åkare, säger Micke som syftar på Gustav Vasa som tog sig fram med endast en stav.
Enligt prognoserna kan deltagarna förvänta sig ett toppenföre i spåren.
Vid start kommer kylan vara påtaglig, ca 20 minus förväntas välkomna deltagarna, men enligt mätningar som gjorts de senaste dagarna stiger temperaturen väldigt snabbt till behagligare nivåer. Startnummer 14 739 har Michael Fromell på sin tröja och han har lovat att ge oss insyn i loppet om tillfälle ges. –Får jag syn på en av SVT:s alla kameror så ger jag tummen upp om allt är ok, och tummen ner om jag känner av mitt knä eller armbåge.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.