Måndag 25 november kl. 19:00 arrangeras ett öppet möte i Lindesbergs Stadshotell. Det är nätverket Lindekultur som bjuder alla intresserade att lyssna och diskutera när visioner och viljor om Rådhustorgets framtid ställs i fokus. Bakgrunden till diskussionskvällen är den planerade försäljningen av de två fastigheterna på torget: Spruthuset och Café Oscar.
Fastighetsägaren Tredingen Utveckling AB representeras av VD Roger Sixtensson och styrelseordföranden Jan Sahlin. Egeryds Fastigheter och Lindesbergs Stadshotell, vars ambition är att köpa de två fastigheterna för en vidareutveckling av hotellverksamheten, representeras av VD Per Egeryd och hotellchef Mattias Eriksson.
Linde Fornminnes- och Hembygdsförening kommer att medverka genom ordföranden Ingrid Nordmark och Per-Ivar Åkerlind som framför föreningens vision om hur fastigheterna skall bevaras och användas för kulturlivets skull.
Politiska representanter under kvällen är Anders Ceder (S) och Jonas Kleber (C).
Så här vill Egeryds och Lindesbergs Stadshotell att Rådhustorget och Oscarsparken skall utvecklas i deras regi
Så här vill Linde Fornminnes- och Hembygdsförening forma torget och fastigheterna
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.