Nu på söndag anordnas ett lite annorlunda sportlovsdisco i ishallen Lindehov. Det är Per Fritzell som har plockat fram en idé han ruvat på sedan hans egna glansdagar, som hockeyspelare i Göteborg, och gör verklighet av i Linde.-För hundra år sedan spelade jag hockey själv och på den tiden hade vi disco på isen, säger Per Fritzell.
Under hela sportlovsveckan, med tjuvstart nu på lördag, håller Lindlövens IF isen ”varm” för allmänheten. Föreningen har avsatt flera timmar varje dag för allmän skridskoåkning, hockeyskola och det nya inslaget: skridsko-disco.
Det sistnämnda inslaget om disco på isen är en aktivitet för målgruppen barn och ungdomar i första hand, men det är naturligtvis inte förbjudet för föräldrarna att delta med några vassa skär till discomusik och blinkande discolampor.
Idén om att göra om ”hovet” till discohak hämtade Fritzell från sin hemstad Göteborg. För evigheter sedan stod han som isvakt i Scandinavium när isen förvandlades till ungdomsdisco.
-För hundra år sedan spelade jag hockey själv och på den tiden hade vi disco på isen vid några tillfällen och det var mycket uppskattat. När vi i Lindlöven nyligen satte oss ner och funderade över olika aktiviteter inför sportlovet, så föreslog jag det här med disco på isen. Det kan nog fungera bra här också, berättar Per Fritzell.
Vilken DJ kommer att sköta musiken?
-Det blir visst någon som heter Per Fritzell, ler han.
Blir det en gigantisk spegelboll i taket också?
-(Skratt). Jag har tillgång till en sådan nere i Göteborg men det går nog inte att ordna den här gången. Men det blir som på ett vanligt disco, att vi dämpar belysningen och har igång blinkande lampor istället, säger Per.
Är det här en engångsföreteelse eller blir det mer livet i hovet framöver?
-Vi får se, det vore roligt att arrangera disco på isen lite då och då. Det beror ju helt och hållet på om det finns ett intresse, så vi får se efter söndagen hur det blir i framtiden.
Fritzells engagemang i hockeyföreningen är stort och med fokus på barn och ungdomar. Sedan en tid tillbaka håller han i den så kallade hockeyskolan med gott resultat.
-Det är full fart och det blir bara fler och fler deltagare, så det är roligt att hålla på med det här, säger han.
Som en del i sportlovsaktiviteterna håller hockeyskolan öppet och kör ett pass om tre dagar för barn mellan 8-12 år.
Sportlovsaktiviteter i Lindehov blir enligt följande:
Lördag 19/2
Allmänhetens åkning 17.30–19.00
Söndag 20/2
Allmänhetens åkning. Utan puck och klubba 09.00–10.30
Skridsko-disco 14.00–17.00, med DJ!
Måndag 21/2
Cafeterian öppen! 09.00-16.00
Allmänhetens åkning till musik! Med puck och klubba 09.00-12.30
Utan puck o klubba 12.30 – 16.00
Tisdag 22/2
Cafeterian öppen! 09.00-16.00
Allmänhetens åkning till musik!
Med puck och klubba 09.00 -12.30
Utan puck o klubba 12.30 – 16.00
Onsdag 23/2, Torsdag 24/2 och Fredag 25/2
Hockeyskola 8 – 11.15 12.45 – 15.00
(3-dagars Hockeyskola för 8-12 åringar, 600:-)
Allmänhetens åkning, 11.30 -12.30 samt 15.15 – 16.15
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.