Nu på söndag anordnas ett lite annorlunda sportlovsdisco i ishallen Lindehov. Det är Per Fritzell som har plockat fram en idé han ruvat på sedan hans egna glansdagar, som hockeyspelare i Göteborg, och gör verklighet av i Linde.-För hundra år sedan spelade jag hockey själv och på den tiden hade vi disco på isen, säger Per Fritzell.
Under hela sportlovsveckan, med tjuvstart nu på lördag, håller Lindlövens IF isen ”varm” för allmänheten. Föreningen har avsatt flera timmar varje dag för allmän skridskoåkning, hockeyskola och det nya inslaget: skridsko-disco.
Det sistnämnda inslaget om disco på isen är en aktivitet för målgruppen barn och ungdomar i första hand, men det är naturligtvis inte förbjudet för föräldrarna att delta med några vassa skär till discomusik och blinkande discolampor.
Idén om att göra om ”hovet” till discohak hämtade Fritzell från sin hemstad Göteborg. För evigheter sedan stod han som isvakt i Scandinavium när isen förvandlades till ungdomsdisco.
-För hundra år sedan spelade jag hockey själv och på den tiden hade vi disco på isen vid några tillfällen och det var mycket uppskattat. När vi i Lindlöven nyligen satte oss ner och funderade över olika aktiviteter inför sportlovet, så föreslog jag det här med disco på isen. Det kan nog fungera bra här också, berättar Per Fritzell.
Vilken DJ kommer att sköta musiken?
-Det blir visst någon som heter Per Fritzell, ler han.
Blir det en gigantisk spegelboll i taket också?
-(Skratt). Jag har tillgång till en sådan nere i Göteborg men det går nog inte att ordna den här gången. Men det blir som på ett vanligt disco, att vi dämpar belysningen och har igång blinkande lampor istället, säger Per.
Är det här en engångsföreteelse eller blir det mer livet i hovet framöver?
-Vi får se, det vore roligt att arrangera disco på isen lite då och då. Det beror ju helt och hållet på om det finns ett intresse, så vi får se efter söndagen hur det blir i framtiden.
Fritzells engagemang i hockeyföreningen är stort och med fokus på barn och ungdomar. Sedan en tid tillbaka håller han i den så kallade hockeyskolan med gott resultat.
-Det är full fart och det blir bara fler och fler deltagare, så det är roligt att hålla på med det här, säger han.
Som en del i sportlovsaktiviteterna håller hockeyskolan öppet och kör ett pass om tre dagar för barn mellan 8-12 år.
Sportlovsaktiviteter i Lindehov blir enligt följande:
Lördag 19/2
Allmänhetens åkning 17.30–19.00
Söndag 20/2
Allmänhetens åkning. Utan puck och klubba 09.00–10.30
Skridsko-disco 14.00–17.00, med DJ!
Måndag 21/2
Cafeterian öppen! 09.00-16.00
Allmänhetens åkning till musik! Med puck och klubba 09.00-12.30
Utan puck o klubba 12.30 – 16.00
Tisdag 22/2
Cafeterian öppen! 09.00-16.00
Allmänhetens åkning till musik!
Med puck och klubba 09.00 -12.30
Utan puck o klubba 12.30 – 16.00
Onsdag 23/2, Torsdag 24/2 och Fredag 25/2
Hockeyskola 8 – 11.15 12.45 – 15.00
(3-dagars Hockeyskola för 8-12 åringar, 600:-)
Allmänhetens åkning, 11.30 -12.30 samt 15.15 – 16.15
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.