Tidigare i höst lanserade Lindesbergs kommun en hemsida helt dedikerad Lindessjön runt. Syftet var att låta invånarna gnugga geniknölarna ordentligt och genom hemsidan ha möjlighet att påverka utvecklingen av Lindessjön runt och områden i direkt anslutning till motionsspåret. Detta genom att komma med förslag på nya inslag runt sjön.
– Det har föreslagits både stort och smått, kommenterar Alicia Kjellarsson på Näringsliv och utveckling.
Den 25:e september öppnades sidan och en knapp månad senare drogs målsnöret. Sidan är fortfarande öppen och möjlighet finns att läsa och kommentera de olika förslagen, men att komma med nya idéer via sidan är inte längre möjligt.
Nu pågår arbetet med att sammanställa allt material som sidan har samlat upp tack vare engagerade invånare som vill se en utveckling i Lindesberg. Och på näringslivsavdelningen är man glada över att så många nya och nygamla idéer har inkommit.
– Det har föreslagits både stort och smått, mycket av det är bra grejer också. Det har blivit totalt 43 olika idéer och förslag på saker som man skulle vilja se runt sjön. Vissa idéer handlar om enklare saker som t ex blomsterarrangemang – men sedan finns det också många djärva idéer, berättar Alicia Kjellarsson.
Äventyr i trädtopparna
Bland de mer djärva idéerna, framhåller man de olika ”parkerna” som har föreslagits. Bland annat har en invånare föreslagit en upplevelsepark vid Karlssons udde som handlar om att spänna upp linor och plattformar uppe i träden. Sedan kan den som inte lider av höjdskräck spatsera mellan trädkronorna och njuta av utsikten över sjön med stadssiluetten som kronan på verket. På denna sida finns en referens till förslaget (OBS! Extern länk).
En parkour-park, utomhusgym, board walk, nya badplatser, en pool på Loppholmarna är en handfull andra förslag bland de totalt 43, som styrgruppen nu sammanställer för att sedan presentera för politiken. Presentationen skall göras den 24:e november.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.