Tidigare i höst lanserade Lindesbergs kommun en hemsida helt dedikerad Lindessjön runt. Syftet var att låta invånarna gnugga geniknölarna ordentligt och genom hemsidan ha möjlighet att påverka utvecklingen av Lindessjön runt och områden i direkt anslutning till motionsspåret. Detta genom att komma med förslag på nya inslag runt sjön.
– Det har föreslagits både stort och smått, kommenterar Alicia Kjellarsson på Näringsliv och utveckling.
Den 25:e september öppnades sidan och en knapp månad senare drogs målsnöret. Sidan är fortfarande öppen och möjlighet finns att läsa och kommentera de olika förslagen, men att komma med nya idéer via sidan är inte längre möjligt.
Nu pågår arbetet med att sammanställa allt material som sidan har samlat upp tack vare engagerade invånare som vill se en utveckling i Lindesberg. Och på näringslivsavdelningen är man glada över att så många nya och nygamla idéer har inkommit.
– Det har föreslagits både stort och smått, mycket av det är bra grejer också. Det har blivit totalt 43 olika idéer och förslag på saker som man skulle vilja se runt sjön. Vissa idéer handlar om enklare saker som t ex blomsterarrangemang – men sedan finns det också många djärva idéer, berättar Alicia Kjellarsson.
Äventyr i trädtopparna
Bland de mer djärva idéerna, framhåller man de olika ”parkerna” som har föreslagits. Bland annat har en invånare föreslagit en upplevelsepark vid Karlssons udde som handlar om att spänna upp linor och plattformar uppe i träden. Sedan kan den som inte lider av höjdskräck spatsera mellan trädkronorna och njuta av utsikten över sjön med stadssiluetten som kronan på verket. På denna sida finns en referens till förslaget (OBS! Extern länk).
En parkour-park, utomhusgym, board walk, nya badplatser, en pool på Loppholmarna är en handfull andra förslag bland de totalt 43, som styrgruppen nu sammanställer för att sedan presentera för politiken. Presentationen skall göras den 24:e november.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.