Tidigare i höst lanserade Lindesbergs kommun en hemsida helt dedikerad Lindessjön runt. Syftet var att låta invånarna gnugga geniknölarna ordentligt och genom hemsidan ha möjlighet att påverka utvecklingen av Lindessjön runt och områden i direkt anslutning till motionsspåret. Detta genom att komma med förslag på nya inslag runt sjön.
– Det har föreslagits både stort och smått, kommenterar Alicia Kjellarsson på Näringsliv och utveckling.
Den 25:e september öppnades sidan och en knapp månad senare drogs målsnöret. Sidan är fortfarande öppen och möjlighet finns att läsa och kommentera de olika förslagen, men att komma med nya idéer via sidan är inte längre möjligt.
Nu pågår arbetet med att sammanställa allt material som sidan har samlat upp tack vare engagerade invånare som vill se en utveckling i Lindesberg. Och på näringslivsavdelningen är man glada över att så många nya och nygamla idéer har inkommit.
– Det har föreslagits både stort och smått, mycket av det är bra grejer också. Det har blivit totalt 43 olika idéer och förslag på saker som man skulle vilja se runt sjön. Vissa idéer handlar om enklare saker som t ex blomsterarrangemang – men sedan finns det också många djärva idéer, berättar Alicia Kjellarsson.
Äventyr i trädtopparna
Bland de mer djärva idéerna, framhåller man de olika ”parkerna” som har föreslagits. Bland annat har en invånare föreslagit en upplevelsepark vid Karlssons udde som handlar om att spänna upp linor och plattformar uppe i träden. Sedan kan den som inte lider av höjdskräck spatsera mellan trädkronorna och njuta av utsikten över sjön med stadssiluetten som kronan på verket. På denna sida finns en referens till förslaget (OBS! Extern länk).
En parkour-park, utomhusgym, board walk, nya badplatser, en pool på Loppholmarna är en handfull andra förslag bland de totalt 43, som styrgruppen nu sammanställer för att sedan presentera för politiken. Presentationen skall göras den 24:e november.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.