Tidigare i höst lanserade Lindesbergs kommun en hemsida helt dedikerad Lindessjön runt. Syftet var att låta invånarna gnugga geniknölarna ordentligt och genom hemsidan ha möjlighet att påverka utvecklingen av Lindessjön runt och områden i direkt anslutning till motionsspåret. Detta genom att komma med förslag på nya inslag runt sjön.
– Det har föreslagits både stort och smått, kommenterar Alicia Kjellarsson på Näringsliv och utveckling.
Den 25:e september öppnades sidan och en knapp månad senare drogs målsnöret. Sidan är fortfarande öppen och möjlighet finns att läsa och kommentera de olika förslagen, men att komma med nya idéer via sidan är inte längre möjligt.
Nu pågår arbetet med att sammanställa allt material som sidan har samlat upp tack vare engagerade invånare som vill se en utveckling i Lindesberg. Och på näringslivsavdelningen är man glada över att så många nya och nygamla idéer har inkommit.
– Det har föreslagits både stort och smått, mycket av det är bra grejer också. Det har blivit totalt 43 olika idéer och förslag på saker som man skulle vilja se runt sjön. Vissa idéer handlar om enklare saker som t ex blomsterarrangemang – men sedan finns det också många djärva idéer, berättar Alicia Kjellarsson.
Äventyr i trädtopparna
Bland de mer djärva idéerna, framhåller man de olika ”parkerna” som har föreslagits. Bland annat har en invånare föreslagit en upplevelsepark vid Karlssons udde som handlar om att spänna upp linor och plattformar uppe i träden. Sedan kan den som inte lider av höjdskräck spatsera mellan trädkronorna och njuta av utsikten över sjön med stadssiluetten som kronan på verket. På denna sida finns en referens till förslaget (OBS! Extern länk).
En parkour-park, utomhusgym, board walk, nya badplatser, en pool på Loppholmarna är en handfull andra förslag bland de totalt 43, som styrgruppen nu sammanställer för att sedan presentera för politiken. Presentationen skall göras den 24:e november.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör