Alpackorna Casanova och Kurt fick tillsammans med några fler djur från gården hjälpa till att fira Förskolans dag i Guldsmedshyttan. Barnen slog gärna armarna om Casanova, klev in i kaninernas inhägnad och klappade försiktigt deras silkeslena päls, och matade den lilla hästen Gnista med grönt gräs.
Förskolans dag firas och uppmärksammas runtom i Sverige den tredje torsdagen i maj varje år. Den här dagen har instiftats först och främst för att uppmärksamma det viktiga arbete som görs inom förskolorna. Hur man väljer att fira den här dagen är upp till de enskilda förskolorna. I Guldsmedshyttan, på Hagabackens förskola, bjöd man in djur från Klockarsgården samt ordnade en spännande hinderbana för barnen.
Alpackorna Casanova och Kurt anlände till Hagabacken tillsammans med shetlandsponnyn Gnista, några kaniner som ännu inte är vuxna, och minigrisen Anna. Ingen av djuren behövde oroa sig för att inte få vara i centrum eller någon som helst brist på kärlek. När barnen besökte djuren ville man mer än gärna klappa, mysa, prata och mata. Viktoria Wirenborg, 6 år, passar på att slå armarna om Casanova och ge honom en ordentlig kram, något som den coola alpackan inte hade något emot.
– Men jag tycker bäst om kaninerna och hästen. Jag har träffat kaniner och hästar förut. Jag har ridit på en häst som heter Frida, berättar Viktoria.
Djurens päls diskuteras ingående bland barnen. Grisen Anna har, förutom hårda öron, inte alls lika mjuk päls som de gosiga alpackorna som alldeles nyligen blivit rakade. Fast ingenting slår ju kaninerna, vars päls är alldeles len och inbjudande.
– Det är kaninerna barnen tycker bäst om, ler Johanna Klockars, Klockarsgården.
Men det finns ännu mer att sysselsätta sig med utöver djuren. På den stora gräsplanen har man gjort i ordning en stor hinderbana. Freja, 4 år, och Elsa, 4 år, som båda har råkat glömma sina efternamn, har tagit sig runt banan och belönats med en tjusig medalj att hänga runt halsen.
– Vi har kastat hästsko, gått baklänges genom däck, och så skulle man gå genom träden och så fick man medalj däruppe, berättar Freja och pekar på målet en bit bort.
– Att gå genom däcken var roligast, konstaterar Freja.
– Jag tyckte däcken var roligast, och hästskorna, berättar Elsa som även hunnit med att hälsa på djuren.
– Jag tyckte bäst om kaninerna och hästen, säger Elsa med ett leende.
På Hagabackens förskola är barnen inte uppdelade på avdelningarna åldervis, utan de äldre barnen går tillsammans med de yngre.
– Jag tycker att det är det absolut bästa. De stora hjälper de små, och de får vara barn längre, säger Helena Klockars.
Att barnens självförtroende växer när de är tillsammans med djuren råder det inte någon tvekan om.
– Det är så roligt att se. Även fast vi bor såhär, lite mer på landet, så har inte alla barn träffat djur förut. Djur är lätta att vara med, de är aldrig dömande, konstaterar Helena.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.