Alpackorna Casanova och Kurt fick tillsammans med några fler djur från gården hjälpa till att fira Förskolans dag i Guldsmedshyttan. Barnen slog gärna armarna om Casanova, klev in i kaninernas inhägnad och klappade försiktigt deras silkeslena päls, och matade den lilla hästen Gnista med grönt gräs.
Förskolans dag firas och uppmärksammas runtom i Sverige den tredje torsdagen i maj varje år. Den här dagen har instiftats först och främst för att uppmärksamma det viktiga arbete som görs inom förskolorna. Hur man väljer att fira den här dagen är upp till de enskilda förskolorna. I Guldsmedshyttan, på Hagabackens förskola, bjöd man in djur från Klockarsgården samt ordnade en spännande hinderbana för barnen.
Alpackorna Casanova och Kurt anlände till Hagabacken tillsammans med shetlandsponnyn Gnista, några kaniner som ännu inte är vuxna, och minigrisen Anna. Ingen av djuren behövde oroa sig för att inte få vara i centrum eller någon som helst brist på kärlek. När barnen besökte djuren ville man mer än gärna klappa, mysa, prata och mata. Viktoria Wirenborg, 6 år, passar på att slå armarna om Casanova och ge honom en ordentlig kram, något som den coola alpackan inte hade något emot.
– Men jag tycker bäst om kaninerna och hästen. Jag har träffat kaniner och hästar förut. Jag har ridit på en häst som heter Frida, berättar Viktoria.
Djurens päls diskuteras ingående bland barnen. Grisen Anna har, förutom hårda öron, inte alls lika mjuk päls som de gosiga alpackorna som alldeles nyligen blivit rakade. Fast ingenting slår ju kaninerna, vars päls är alldeles len och inbjudande.
– Det är kaninerna barnen tycker bäst om, ler Johanna Klockars, Klockarsgården.
Men det finns ännu mer att sysselsätta sig med utöver djuren. På den stora gräsplanen har man gjort i ordning en stor hinderbana. Freja, 4 år, och Elsa, 4 år, som båda har råkat glömma sina efternamn, har tagit sig runt banan och belönats med en tjusig medalj att hänga runt halsen.
– Vi har kastat hästsko, gått baklänges genom däck, och så skulle man gå genom träden och så fick man medalj däruppe, berättar Freja och pekar på målet en bit bort.
– Att gå genom däcken var roligast, konstaterar Freja.
– Jag tyckte däcken var roligast, och hästskorna, berättar Elsa som även hunnit med att hälsa på djuren.
– Jag tyckte bäst om kaninerna och hästen, säger Elsa med ett leende.
På Hagabackens förskola är barnen inte uppdelade på avdelningarna åldervis, utan de äldre barnen går tillsammans med de yngre.
– Jag tycker att det är det absolut bästa. De stora hjälper de små, och de får vara barn längre, säger Helena Klockars.
Att barnens självförtroende växer när de är tillsammans med djuren råder det inte någon tvekan om.
– Det är så roligt att se. Även fast vi bor såhär, lite mer på landet, så har inte alla barn träffat djur förut. Djur är lätta att vara med, de är aldrig dömande, konstaterar Helena.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.