Under den gångna helgen inträffade en vargattack mot två minishetlandsponnys i Gammelbo norr om Lindesberg. Ett sto och ett föl dödades i attacken. Djurägaren Inga Ängsteg, som även är verksamhetsansvarig för Viltskadecenter, berättar att hon haft djur på den aktuella marken i tio års tid utan problem.- Det känns väldigt surt, dels för det som hänt de två hästarna men också för att den här marken inte kan användas som beteshage längre utan risk för angrepp, säger Inga Ängsteg.

Foto: Ahlqvist
Det var i lördags som djurägaren och uppfödaren, Inga Ängsteg, gjorde upptäckten i beteshagen. Två av hennes ”minihästar” hade då dödats. Länsstyrelsens besiktningsman konstaterade under helgen att det är varg som attackerat hästarna.
– Bland annat har man funnit spillning på platsen, berättar Inga Ängsteg.
Den aktuella hagen ligger i gränslandet mellan flera vargrevir och är bara delvis skyddad med ett elstängsel.
– Den här hagen är väldigt besvärlig eftersom den gränsar till en grund sjö och en kanal. Vattendjupet i kanalen varierar kraftigt. På ena platsen kan det vara två decimeters djup och på en annan plats två meter. Det är från vattnet vargen tagit sig in till hästarna, säger Ängsteg.
Inga Ängsteg har haft djur i 30 års tid och har under de senaste 10 åren låtit djur gå i den aktuella beteshagen. Trots det utsatta läget har det aldrig förekommit attacker på markerna tidigare under de åren hon låtit djuren beta där. Efter det inträffade konstaterar hon nu att betesmarken inte längre kan användas.
– Det känns väldigt surt, dels för det som hänt de två hästarna men också för att den här marken inte kan användas som beteshage längre utan risk för angrepp. Jag är dessutom lite förvånad över det som hänt, för det är mycket ovanligt att hästar attackeras av varg, säger Inga Ängsteg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.