Under den gångna helgen inträffade en vargattack mot två minishetlandsponnys i Gammelbo norr om Lindesberg. Ett sto och ett föl dödades i attacken. Djurägaren Inga Ängsteg, som även är verksamhetsansvarig för Viltskadecenter, berättar att hon haft djur på den aktuella marken i tio års tid utan problem.- Det känns väldigt surt, dels för det som hänt de två hästarna men också för att den här marken inte kan användas som beteshage längre utan risk för angrepp, säger Inga Ängsteg.

Foto: Ahlqvist
Det var i lördags som djurägaren och uppfödaren, Inga Ängsteg, gjorde upptäckten i beteshagen. Två av hennes ”minihästar” hade då dödats. Länsstyrelsens besiktningsman konstaterade under helgen att det är varg som attackerat hästarna.
– Bland annat har man funnit spillning på platsen, berättar Inga Ängsteg.
Den aktuella hagen ligger i gränslandet mellan flera vargrevir och är bara delvis skyddad med ett elstängsel.
– Den här hagen är väldigt besvärlig eftersom den gränsar till en grund sjö och en kanal. Vattendjupet i kanalen varierar kraftigt. På ena platsen kan det vara två decimeters djup och på en annan plats två meter. Det är från vattnet vargen tagit sig in till hästarna, säger Ängsteg.
Inga Ängsteg har haft djur i 30 års tid och har under de senaste 10 åren låtit djur gå i den aktuella beteshagen. Trots det utsatta läget har det aldrig förekommit attacker på markerna tidigare under de åren hon låtit djuren beta där. Efter det inträffade konstaterar hon nu att betesmarken inte längre kan användas.
– Det känns väldigt surt, dels för det som hänt de två hästarna men också för att den här marken inte kan användas som beteshage längre utan risk för angrepp. Jag är dessutom lite förvånad över det som hänt, för det är mycket ovanligt att hästar attackeras av varg, säger Inga Ängsteg.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.