Under den gångna helgen inträffade en vargattack mot två minishetlandsponnys i Gammelbo norr om Lindesberg. Ett sto och ett föl dödades i attacken. Djurägaren Inga Ängsteg, som även är verksamhetsansvarig för Viltskadecenter, berättar att hon haft djur på den aktuella marken i tio års tid utan problem.- Det känns väldigt surt, dels för det som hänt de två hästarna men också för att den här marken inte kan användas som beteshage längre utan risk för angrepp, säger Inga Ängsteg.

Foto: Ahlqvist
Det var i lördags som djurägaren och uppfödaren, Inga Ängsteg, gjorde upptäckten i beteshagen. Två av hennes ”minihästar” hade då dödats. Länsstyrelsens besiktningsman konstaterade under helgen att det är varg som attackerat hästarna.
– Bland annat har man funnit spillning på platsen, berättar Inga Ängsteg.
Den aktuella hagen ligger i gränslandet mellan flera vargrevir och är bara delvis skyddad med ett elstängsel.
– Den här hagen är väldigt besvärlig eftersom den gränsar till en grund sjö och en kanal. Vattendjupet i kanalen varierar kraftigt. På ena platsen kan det vara två decimeters djup och på en annan plats två meter. Det är från vattnet vargen tagit sig in till hästarna, säger Ängsteg.
Inga Ängsteg har haft djur i 30 års tid och har under de senaste 10 åren låtit djur gå i den aktuella beteshagen. Trots det utsatta läget har det aldrig förekommit attacker på markerna tidigare under de åren hon låtit djuren beta där. Efter det inträffade konstaterar hon nu att betesmarken inte längre kan användas.
– Det känns väldigt surt, dels för det som hänt de två hästarna men också för att den här marken inte kan användas som beteshage längre utan risk för angrepp. Jag är dessutom lite förvånad över det som hänt, för det är mycket ovanligt att hästar attackeras av varg, säger Inga Ängsteg.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.