Under den gångna helgen inträffade en vargattack mot två minishetlandsponnys i Gammelbo norr om Lindesberg. Ett sto och ett föl dödades i attacken. Djurägaren Inga Ängsteg, som även är verksamhetsansvarig för Viltskadecenter, berättar att hon haft djur på den aktuella marken i tio års tid utan problem.- Det känns väldigt surt, dels för det som hänt de två hästarna men också för att den här marken inte kan användas som beteshage längre utan risk för angrepp, säger Inga Ängsteg.

Foto: Ahlqvist
Det var i lördags som djurägaren och uppfödaren, Inga Ängsteg, gjorde upptäckten i beteshagen. Två av hennes ”minihästar” hade då dödats. Länsstyrelsens besiktningsman konstaterade under helgen att det är varg som attackerat hästarna.
– Bland annat har man funnit spillning på platsen, berättar Inga Ängsteg.
Den aktuella hagen ligger i gränslandet mellan flera vargrevir och är bara delvis skyddad med ett elstängsel.
– Den här hagen är väldigt besvärlig eftersom den gränsar till en grund sjö och en kanal. Vattendjupet i kanalen varierar kraftigt. På ena platsen kan det vara två decimeters djup och på en annan plats två meter. Det är från vattnet vargen tagit sig in till hästarna, säger Ängsteg.
Inga Ängsteg har haft djur i 30 års tid och har under de senaste 10 åren låtit djur gå i den aktuella beteshagen. Trots det utsatta läget har det aldrig förekommit attacker på markerna tidigare under de åren hon låtit djuren beta där. Efter det inträffade konstaterar hon nu att betesmarken inte längre kan användas.
– Det känns väldigt surt, dels för det som hänt de två hästarna men också för att den här marken inte kan användas som beteshage längre utan risk för angrepp. Jag är dessutom lite förvånad över det som hänt, för det är mycket ovanligt att hästar attackeras av varg, säger Inga Ängsteg.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.