Fiskmåsar som attackerar människor i centrum och ”flygbombar” med spillning. Bäver som underminerar trädgårdar med risk att skapa slukhål. Rådjur som orsakar viltolyckor i villaområden och grävlingar som ständigt försöker ordna sig en bostad i någons trädgård. Djurens närvaro i Lindesberg, har blivit så påtaglig att det börjar ställa till problem.
Med största sannolikhet kommer Lindesbergs kommun att ge order om skyddsjakt på rådjur och bäver under sensommaren. Detta bekräftas på tisdagen. Anledningen är att man har fått ett ökat antal viltolyckor med rådjur inblandade. Man talar om ett tiotal rapporterade olyckor på kort tid och har dessutom konstaterat att det finns ett stort mörkertal, som uppdagats sedan svårt skadade djur upptäckts i trädgårdar. Flest olyckor har rapporteras i området Bondskogen och trakterna av Kyrkberget men även på Stadsskogen har det förekommit fler olyckor än vad som torde vara normalt. Så sent som på Midsommaraftonen gjordes eftersök av ett rådjur som fått ett ben avslaget i en olycka.
Trädgård underminerad
Angående bäver har man upptäckt jordgryt mellan Gröna bron och Prästbron. Jordgrytet är grävt under en privatbostads trädgård och riskerar därmed att en människa faller rakt igenom gräsmattan och skadar sig.
Det är enheten Näringsliv och Utveckling som beslutar om skyddsjakt skall göras eller ej. Där har man redan siktat in sig på att det kommer att krävas insatser med jägare.
– Vi kommer att se över det här under sensommaren eller tidigt i höst, kommenterar Jesper Almlöf.
Hur många djur som behövs skjutas är dock oklart.
– Det är inte fråga om en massavskjutning, utan om att skjuta av ett antal djur för att få kontroll över situationen som råder i dessa områden. Det gäller både för bäver och rådjur, säger Almlöf
På östra sidan av Lindesberg, är det inte bara rådjur som blivit ett problem. Där förekommer också grävling frekvent. Man räknar med att ha fångat strax under 100 djur på tre års tid. En av de värst drabbade villaägarna, som har en fälla på tomten, har fångat 32 grävlingar totalt under samma tid.
Kajor och duvor är vanligt förekommande i stadsmiljöer, men på senare år har också antalet fiskmåsar blivit fler. Under försommaren har många påtalat problemen som följer när fiskmåsar bygger sina bon på fastigheters tak i centrum, att människor bli utsatta för aggressiva flygräder från måsar som skyddar sina bon och ungar. Sådana rapporter har kommit från många olika platser i centrum samt på flera skolor.
En fastighetsägare som dock har vidtagit åtgärder, är Lindesbergsbostäder. Detta sedan man haft stora problem med aggressiva måsar vid kommunhuset, Lindesberg Arena och Lindeskolan samt på flera grundskolor där eleverna blev attackerade.
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.