Studentkampen pågår just nu för fullt på Lindeskolan. Det är treorna som genom att utföra olika uppdrag försöker att samla så mycket poäng som möjligt. Vinsten är att vid balen få sitta i den stora salen. Och när HUSA13 skulle vara kreativa, blev det minst sagt uppståndelse.
Studentkampen är en årligen återkommande aktivitet för treorna som snart tar studenten. Från Lindeskolans studentkommitté har ett hundratal uppdrag gått ut till klasserna, som nu gör sitt yttersta för att samla på sig så höga poäng som det bara går.
– Det är jättemycket uppdrag och man får poäng för varje uppdrag som man gör, berättar Nils Johansson, HUSA13.
Utförande av uppdrag dokumenteras och skickas in som bevis.
– Vinner man får klassen sitta i den stora salen på balen, där får tre, fyra klasser plats. Annars får man sitta i småsalar, förklarar Alma Öhmar, HUSA13.
Klassen diskuterar och kommer fram till att de inte borde ha mer än max tio stycken uppdrag kvar.
– Det värsta var att springa i underkläder genom skolan, är man överens om.
Idag har HUSA13 tagit sig an en ”Kreativ utmaning”, där klassen på något vis ska uppvisa sin kreativa sida, något som den här klassen definitivt tar på allvar. Josefine Klockars frågade mamma Johanna Klockars, Klockarsgården, om inte hon kunde ställa upp och hjälpa till med utförande av uppdraget. Självklart, var Johannas svar, och kånkade med sig ett halvt zoo till skolan där klassen tog emot. Alpackorna Kurt och Casanova och shetlandsponnyn Gnista trippade glatt ut ur transporten. Kaninerna, lilla minigrisen Anna och en sprallig hund var också med och placerades på skolans grönområde. Det var inte utan att djuren drog till sig uppmärksamheten, och snart stod fler klasser och lärare och ville mata alpackorna och klappa kaninerna.
– Jag tror att vi ligger topp-tre, vissa klasser verkar ha gett upp, gissar Alma.
Ja, får inte HUSA13 poäng för genomförandet av den här ”Kreativa utmaningen”, lär ingen få det.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.