Utredningen av överfallsvåldtäkten i Frövi har inte nått framgång och nu hoppas polisen att framgången istället skall komma via DNA-registret på SKL, Statens Kriminaltekniska Laboratorium.
Natten till lördag 9 november anmälde en 25-årig kvinna i Frövi att hon hade blivit utsatt för en överfallsvåldtäkt i ett mindre skogsparti i närheten av centrum. Kvinnan larmade polisen strax efter midnatt och området spärrades av i väntan på att tekniker gick in och finkammade brottsplatsen. Förundersökningen har dock inte kommit särskilt långt och just nu ser det väldigt mörkt ut, menar Lennart Andersson, utredningschef i Lindesberg.
– Inte heller förhören med kvinnan har gett oss så mycket mer att lägga till utredningen. Hon har inte kunnat ge ett signalement på gärningsmannen heller, så nu kan vi inte göra mer än hoppas på att DNA-proverna skall ge utdelning, kommenterar Andersson.
Polisens DNA-prover har skickats för analys vid SKL, Statens Kriminaltekniska Laboratorium. Där förvaras också svenska polisens DNA-register. Om gärningsmannens DNA finns på de prover polisen tog under natten, ökar chansen markant att finna en misstänkt gärningsman.
– I stort sett alla som döms för ett brott, som ger fängelsestraff som påföljd, finns med i DNA-registret. Det är en ganska omfattande databas som är till stor hjälp vid brottsutredningar, förklarar Lennart Andersson.
Även om SKL:s DNA-analys kan påvisa en DNA-profil som kan vara gärningsmannens, så krävs alltså att mannen förekommer i brottsregistret sedan tidigare med en fällande dom bakom sig.
– Även om det inte skulle ge utdelning omgående, så kan det komma i ett senare skede. Det är inte ovanligt att sådana här utredningar blir liggande i flera år för att sedan plötsligt lösas tack vare DNA-registret. Om gärningsmannen begår ett annat brott, grips och sedermera döms till fängelse så kommer hans DNA läggas till i registret och då får vi en träff mot det prov vi nu skickat SKL, förklarar Lennart Andersson.
Ännu så länge är förundersökningen öppen i väntan på svar från SKL. Om svaret blir negativt kommer man dessvärre tvingas lägga utredningen på is.
– Vi har inget annat val förutsatt att vi inte får in nya tips från vittnen som kan ha sett något i centrala Frövi den aktuella natten, avslutar Lennart Andersson.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).