Daniel Franklert Murne sköts till döds av en polisman från Örebro. Men den mest skyldige till att Daniel är död är en knarklangare. Bara några dagar innan Daniel sköts var han narkotikapåverkad, uppger polisens advokat Christer Jonsson.
Utredningen av dödsskjutningen är klar. Drygt ett halvår har gått sedan den tragiska förmiddagen i mars, då familjen Franklert Murne tvingas att se sin 22-årige son skjutas till döds på trappan vid familjens hem.
Dödsskjutningen har kallats både ”olycka” och ”mord” under tiden för utredningen. Polismannen som sköt har mått mycket dåligt. Föräldrarna har trots den stora förlusten och svåra sorg, kämpat för sin sak hela vägen.
Av utredningen framgår att Daniel var påverkad av narkotika bara några dagar innan. Spår efter en drog har nämligen hittats i hans kropp. Men istället för att diskutera om detta kan ha utlöst hans ”tillstånd”, som senare ledde till hans död, har all kritik och kraft lagts till att utreda den enskilde polismannens agerande.
Olycka eller tjänstefel – oavsett vad så kan inte tragedin göras ogjord. Men visar det sig att knark var den utlösande faktorn, den som gjorde Daniel psykiskt instabil, så finns anledning att gardera oss från liknande händelser i framtiden. Inte genom att ta bort polisens vapen – utan att ta bort knarklangarna från gatan.
Medskyldiga är även de som lärt Daniel att knarka och de som vetat om hans knarkmissbruk utan att göra något åt det.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.