Rapparen Dogge Doggelito, tidigare mest känd som frontfiguren i bandet Latin Kings kommer på besök till Lindesberg. Idag, fredag, gästar han oss för att ”bara sprida glädje och ha kul” som han själv uttrycker det. LindeNytt har pratat med Douglas Leon, som han egentligen heter, för att bland annat checka av hur goda kunskaper han har om just Lindesberg.
Klockan är strax före 14 på fredagseftermiddagen. Ännu återstår det några timmar innan Dogge kommer att infinna sig på krogen Bistro Bellman och när vi får kontakt med honom så har han just precis avslutat en intervju med TV. Och detta återspeglar hans vardag ganska väl, så som den är numera: fullt upp och ett fulltecknat schema.
-Ja, just nu är det väldigt mycket och det tycker jag är kul. Ena dagen är det TV-reklam eller intervjuer, nästa är det föreläsningar på skolor. Sedan blir det naturligtvis en del Dj-jobb i stil med det jag kommer göra i Lindesberg, förklarar han.
Men Dj-yrket är ganska flexibelt när Dogge håller i spakarna. Visst kommer han att spela musik som sig bör, men det händer att han själv framför något eget material också.
-Det beror helt på hur publiken är. Om de vill att man ska köra något eget så brukar jag göra det också, man får ställa upp när folk frågar helt enkelt, säger han.
Men oavsett vilken roll han tar sig an, rapparen eller Dj:n, så ser han alltid som mål att sprida glädje med det han gör.
-Det är trots allt det viktigaste, så att alla får en trevlig kväll.
Så avslutningsvis, hur mycket känner du till om Lindesberg?
-Oj. Jag vet bara att det ligger utanför Örebro någonstans. Tyvärr vet jag inget mer och det är lite konstigt eftersom jag ändå har åkt många varv runt i landet. Men Lindesberg, där har jag aldrig varit. Vi får väl hoppas att Lindesbergarna visar framfötterna ikväll, så att jag har ett bättre svar på den här frågan till nästa gång, avslutar Douglas Leon med ett gott skratt.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.