Rapparen Dogge Doggelito, tidigare mest känd som frontfiguren i bandet Latin Kings kommer på besök till Lindesberg. Idag, fredag, gästar han oss för att ”bara sprida glädje och ha kul” som han själv uttrycker det. LindeNytt har pratat med Douglas Leon, som han egentligen heter, för att bland annat checka av hur goda kunskaper han har om just Lindesberg.
Klockan är strax före 14 på fredagseftermiddagen. Ännu återstår det några timmar innan Dogge kommer att infinna sig på krogen Bistro Bellman och när vi får kontakt med honom så har han just precis avslutat en intervju med TV. Och detta återspeglar hans vardag ganska väl, så som den är numera: fullt upp och ett fulltecknat schema.
-Ja, just nu är det väldigt mycket och det tycker jag är kul. Ena dagen är det TV-reklam eller intervjuer, nästa är det föreläsningar på skolor. Sedan blir det naturligtvis en del Dj-jobb i stil med det jag kommer göra i Lindesberg, förklarar han.
Men Dj-yrket är ganska flexibelt när Dogge håller i spakarna. Visst kommer han att spela musik som sig bör, men det händer att han själv framför något eget material också.
-Det beror helt på hur publiken är. Om de vill att man ska köra något eget så brukar jag göra det också, man får ställa upp när folk frågar helt enkelt, säger han.
Men oavsett vilken roll han tar sig an, rapparen eller Dj:n, så ser han alltid som mål att sprida glädje med det han gör.
-Det är trots allt det viktigaste, så att alla får en trevlig kväll.
Så avslutningsvis, hur mycket känner du till om Lindesberg?
-Oj. Jag vet bara att det ligger utanför Örebro någonstans. Tyvärr vet jag inget mer och det är lite konstigt eftersom jag ändå har åkt många varv runt i landet. Men Lindesberg, där har jag aldrig varit. Vi får väl hoppas att Lindesbergarna visar framfötterna ikväll, så att jag har ett bättre svar på den här frågan till nästa gång, avslutar Douglas Leon med ett gott skratt.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.