Rapparen Dogge Doggelito, tidigare mest känd som frontfiguren i bandet Latin Kings kommer på besök till Lindesberg. Idag, fredag, gästar han oss för att ”bara sprida glädje och ha kul” som han själv uttrycker det. LindeNytt har pratat med Douglas Leon, som han egentligen heter, för att bland annat checka av hur goda kunskaper han har om just Lindesberg.
Klockan är strax före 14 på fredagseftermiddagen. Ännu återstår det några timmar innan Dogge kommer att infinna sig på krogen Bistro Bellman och när vi får kontakt med honom så har han just precis avslutat en intervju med TV. Och detta återspeglar hans vardag ganska väl, så som den är numera: fullt upp och ett fulltecknat schema.
-Ja, just nu är det väldigt mycket och det tycker jag är kul. Ena dagen är det TV-reklam eller intervjuer, nästa är det föreläsningar på skolor. Sedan blir det naturligtvis en del Dj-jobb i stil med det jag kommer göra i Lindesberg, förklarar han.
Men Dj-yrket är ganska flexibelt när Dogge håller i spakarna. Visst kommer han att spela musik som sig bör, men det händer att han själv framför något eget material också.
-Det beror helt på hur publiken är. Om de vill att man ska köra något eget så brukar jag göra det också, man får ställa upp när folk frågar helt enkelt, säger han.
Men oavsett vilken roll han tar sig an, rapparen eller Dj:n, så ser han alltid som mål att sprida glädje med det han gör.
-Det är trots allt det viktigaste, så att alla får en trevlig kväll.
Så avslutningsvis, hur mycket känner du till om Lindesberg?
-Oj. Jag vet bara att det ligger utanför Örebro någonstans. Tyvärr vet jag inget mer och det är lite konstigt eftersom jag ändå har åkt många varv runt i landet. Men Lindesberg, där har jag aldrig varit. Vi får väl hoppas att Lindesbergarna visar framfötterna ikväll, så att jag har ett bättre svar på den här frågan till nästa gång, avslutar Douglas Leon med ett gott skratt.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.