Rapparen Dogge Doggelito, tidigare mest känd som frontfiguren i bandet Latin Kings kommer på besök till Lindesberg. Idag, fredag, gästar han oss för att ”bara sprida glädje och ha kul” som han själv uttrycker det. LindeNytt har pratat med Douglas Leon, som han egentligen heter, för att bland annat checka av hur goda kunskaper han har om just Lindesberg.
Klockan är strax före 14 på fredagseftermiddagen. Ännu återstår det några timmar innan Dogge kommer att infinna sig på krogen Bistro Bellman och när vi får kontakt med honom så har han just precis avslutat en intervju med TV. Och detta återspeglar hans vardag ganska väl, så som den är numera: fullt upp och ett fulltecknat schema.
-Ja, just nu är det väldigt mycket och det tycker jag är kul. Ena dagen är det TV-reklam eller intervjuer, nästa är det föreläsningar på skolor. Sedan blir det naturligtvis en del Dj-jobb i stil med det jag kommer göra i Lindesberg, förklarar han.
Men Dj-yrket är ganska flexibelt när Dogge håller i spakarna. Visst kommer han att spela musik som sig bör, men det händer att han själv framför något eget material också.
-Det beror helt på hur publiken är. Om de vill att man ska köra något eget så brukar jag göra det också, man får ställa upp när folk frågar helt enkelt, säger han.
Men oavsett vilken roll han tar sig an, rapparen eller Dj:n, så ser han alltid som mål att sprida glädje med det han gör.
-Det är trots allt det viktigaste, så att alla får en trevlig kväll.
Så avslutningsvis, hur mycket känner du till om Lindesberg?
-Oj. Jag vet bara att det ligger utanför Örebro någonstans. Tyvärr vet jag inget mer och det är lite konstigt eftersom jag ändå har åkt många varv runt i landet. Men Lindesberg, där har jag aldrig varit. Vi får väl hoppas att Lindesbergarna visar framfötterna ikväll, så att jag har ett bättre svar på den här frågan till nästa gång, avslutar Douglas Leon med ett gott skratt.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.