Rapparen Dogge Doggelito, tidigare mest känd som frontfiguren i bandet Latin Kings kommer på besök till Lindesberg. Idag, fredag, gästar han oss för att ”bara sprida glädje och ha kul” som han själv uttrycker det. LindeNytt har pratat med Douglas Leon, som han egentligen heter, för att bland annat checka av hur goda kunskaper han har om just Lindesberg.
Klockan är strax före 14 på fredagseftermiddagen. Ännu återstår det några timmar innan Dogge kommer att infinna sig på krogen Bistro Bellman och när vi får kontakt med honom så har han just precis avslutat en intervju med TV. Och detta återspeglar hans vardag ganska väl, så som den är numera: fullt upp och ett fulltecknat schema.
-Ja, just nu är det väldigt mycket och det tycker jag är kul. Ena dagen är det TV-reklam eller intervjuer, nästa är det föreläsningar på skolor. Sedan blir det naturligtvis en del Dj-jobb i stil med det jag kommer göra i Lindesberg, förklarar han.
Men Dj-yrket är ganska flexibelt när Dogge håller i spakarna. Visst kommer han att spela musik som sig bör, men det händer att han själv framför något eget material också.
-Det beror helt på hur publiken är. Om de vill att man ska köra något eget så brukar jag göra det också, man får ställa upp när folk frågar helt enkelt, säger han.
Men oavsett vilken roll han tar sig an, rapparen eller Dj:n, så ser han alltid som mål att sprida glädje med det han gör.
-Det är trots allt det viktigaste, så att alla får en trevlig kväll.
Så avslutningsvis, hur mycket känner du till om Lindesberg?
-Oj. Jag vet bara att det ligger utanför Örebro någonstans. Tyvärr vet jag inget mer och det är lite konstigt eftersom jag ändå har åkt många varv runt i landet. Men Lindesberg, där har jag aldrig varit. Vi får väl hoppas att Lindesbergarna visar framfötterna ikväll, så att jag har ett bättre svar på den här frågan till nästa gång, avslutar Douglas Leon med ett gott skratt.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.