-De allra flesta har nog en väldigt skev bild av konstformen graffiti. Jag är 37 år, har familj och doktorerar i kemi. Jag jobbar med forskning på ganska djup nivå. Men jag är också nyfrälst graffitimålare, ler Helena Nilsson som nu har fått nytt hopp i frågan om att upprätta en laglig graffitivägg i Lindesberg.
Som vi tidigare kunnat berätta, vill Helena Nilsson att Lindesberg skall ha en laglig graffitivägg för traktens utövare inom konstgenren. Förslaget har mött ganska hårt motstånd på vägen, vilket vi så sent som i onsdags publicerade en artikel om här på LindeNytt. Helena är dock övertygad om att motståndet grundas på högst personliga uppfattningar om vad graffiti är – och att det är en väldigt skev bild av verkligheten.
-Tyvärr är det nog så och just därför bjöd vi ju in alla politiker till en informationsträff, för att få chansen att berätta mer om vad det egentligen handlar om. Fast ingen kom ju, säger Helena.
För bara ett par dagar sedan var hon redo att släppa allt och bara ge upp. Men ibland kan saker och ting vända över en natt. Efter att LindeNytt skrev om politikernas svala intresse tidigare i veckan, har hjulen börjat snurra på flera håll.
-Jag har fått ett jättebra stöd av John Omoomian (s) som kommer att engagera sig i den här frågan direkt efter semestern. Vi har fått bra kontakt, han är jättepositiv till graffitiväggen och skall skriva en egen motion för att lyfta ärendet på nytt. Dessutom har jag fått kontakt med Peter Bring och vi skall träffas i början av augusti för att diskutera ärendet. Det känns mycket mer positivt idag än tidigare i veckan, säger Helena Nilsson.
Helenas engagemang började egentligen redan för ett år sedan. Hennes då 12-årige son, Zach, hade börjat intressera sig för graffitikonsten och skapade egna konstverk på papper. Mamma Helena blev själv intresserad av sonens nya fritidsintresse och inte långt senare var hon också fast.
-Jag köpte mängder av sprayburkar, spände upp plast i trädgården som jag målade på. Och på den vägen är det, förklarar hon.
Men i takt med att morsan blev fast i konsten, började sonen Zach lägga ner det där och intressera sig för andra saker. Nu är det bara Helena som står för det konstnärliga hemma i trädgården.
-Ja, han tappade intresset men det gjorde inte jag, skrattar Helena.
Hon ser sig också som ett bra exempel på hur fel politikernas bild av graffiti är.
-Jag gissar att de tänker en kille i tonåren med kepsen åt fel håll och som troligtvis har vissa problem med droger. Jag är 37 år, har familj, doktorerar i kemi och forskar om miljögifter på ganska djup nivå. Jag är även graffitikonstnär, om än väldigt mycket nybörjare ännu så länge, säger Helena Nilsson.
Fotnot: Bilden är tagen hemma i Helenas trädgård, där hon skapat en provisorisk graffitivägg i liten skala med hjälp av en gammal mattställning och plast.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.