-De allra flesta har nog en väldigt skev bild av konstformen graffiti. Jag är 37 år, har familj och doktorerar i kemi. Jag jobbar med forskning på ganska djup nivå. Men jag är också nyfrälst graffitimålare, ler Helena Nilsson som nu har fått nytt hopp i frågan om att upprätta en laglig graffitivägg i Lindesberg.
Som vi tidigare kunnat berätta, vill Helena Nilsson att Lindesberg skall ha en laglig graffitivägg för traktens utövare inom konstgenren. Förslaget har mött ganska hårt motstånd på vägen, vilket vi så sent som i onsdags publicerade en artikel om här på LindeNytt. Helena är dock övertygad om att motståndet grundas på högst personliga uppfattningar om vad graffiti är – och att det är en väldigt skev bild av verkligheten.
-Tyvärr är det nog så och just därför bjöd vi ju in alla politiker till en informationsträff, för att få chansen att berätta mer om vad det egentligen handlar om. Fast ingen kom ju, säger Helena.
För bara ett par dagar sedan var hon redo att släppa allt och bara ge upp. Men ibland kan saker och ting vända över en natt. Efter att LindeNytt skrev om politikernas svala intresse tidigare i veckan, har hjulen börjat snurra på flera håll.
-Jag har fått ett jättebra stöd av John Omoomian (s) som kommer att engagera sig i den här frågan direkt efter semestern. Vi har fått bra kontakt, han är jättepositiv till graffitiväggen och skall skriva en egen motion för att lyfta ärendet på nytt. Dessutom har jag fått kontakt med Peter Bring och vi skall träffas i början av augusti för att diskutera ärendet. Det känns mycket mer positivt idag än tidigare i veckan, säger Helena Nilsson.
Helenas engagemang började egentligen redan för ett år sedan. Hennes då 12-årige son, Zach, hade börjat intressera sig för graffitikonsten och skapade egna konstverk på papper. Mamma Helena blev själv intresserad av sonens nya fritidsintresse och inte långt senare var hon också fast.
-Jag köpte mängder av sprayburkar, spände upp plast i trädgården som jag målade på. Och på den vägen är det, förklarar hon.
Men i takt med att morsan blev fast i konsten, började sonen Zach lägga ner det där och intressera sig för andra saker. Nu är det bara Helena som står för det konstnärliga hemma i trädgården.
-Ja, han tappade intresset men det gjorde inte jag, skrattar Helena.
Hon ser sig också som ett bra exempel på hur fel politikernas bild av graffiti är.
-Jag gissar att de tänker en kille i tonåren med kepsen åt fel håll och som troligtvis har vissa problem med droger. Jag är 37 år, har familj, doktorerar i kemi och forskar om miljögifter på ganska djup nivå. Jag är även graffitikonstnär, om än väldigt mycket nybörjare ännu så länge, säger Helena Nilsson.
Fotnot: Bilden är tagen hemma i Helenas trädgård, där hon skapat en provisorisk graffitivägg i liten skala med hjälp av en gammal mattställning och plast.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.