-De allra flesta har nog en väldigt skev bild av konstformen graffiti. Jag är 37 år, har familj och doktorerar i kemi. Jag jobbar med forskning på ganska djup nivå. Men jag är också nyfrälst graffitimålare, ler Helena Nilsson som nu har fått nytt hopp i frågan om att upprätta en laglig graffitivägg i Lindesberg.
Som vi tidigare kunnat berätta, vill Helena Nilsson att Lindesberg skall ha en laglig graffitivägg för traktens utövare inom konstgenren. Förslaget har mött ganska hårt motstånd på vägen, vilket vi så sent som i onsdags publicerade en artikel om här på LindeNytt. Helena är dock övertygad om att motståndet grundas på högst personliga uppfattningar om vad graffiti är – och att det är en väldigt skev bild av verkligheten.
-Tyvärr är det nog så och just därför bjöd vi ju in alla politiker till en informationsträff, för att få chansen att berätta mer om vad det egentligen handlar om. Fast ingen kom ju, säger Helena.
För bara ett par dagar sedan var hon redo att släppa allt och bara ge upp. Men ibland kan saker och ting vända över en natt. Efter att LindeNytt skrev om politikernas svala intresse tidigare i veckan, har hjulen börjat snurra på flera håll.
-Jag har fått ett jättebra stöd av John Omoomian (s) som kommer att engagera sig i den här frågan direkt efter semestern. Vi har fått bra kontakt, han är jättepositiv till graffitiväggen och skall skriva en egen motion för att lyfta ärendet på nytt. Dessutom har jag fått kontakt med Peter Bring och vi skall träffas i början av augusti för att diskutera ärendet. Det känns mycket mer positivt idag än tidigare i veckan, säger Helena Nilsson.
Helenas engagemang började egentligen redan för ett år sedan. Hennes då 12-årige son, Zach, hade börjat intressera sig för graffitikonsten och skapade egna konstverk på papper. Mamma Helena blev själv intresserad av sonens nya fritidsintresse och inte långt senare var hon också fast.
-Jag köpte mängder av sprayburkar, spände upp plast i trädgården som jag målade på. Och på den vägen är det, förklarar hon.
Men i takt med att morsan blev fast i konsten, började sonen Zach lägga ner det där och intressera sig för andra saker. Nu är det bara Helena som står för det konstnärliga hemma i trädgården.
-Ja, han tappade intresset men det gjorde inte jag, skrattar Helena.
Hon ser sig också som ett bra exempel på hur fel politikernas bild av graffiti är.
-Jag gissar att de tänker en kille i tonåren med kepsen åt fel håll och som troligtvis har vissa problem med droger. Jag är 37 år, har familj, doktorerar i kemi och forskar om miljögifter på ganska djup nivå. Jag är även graffitikonstnär, om än väldigt mycket nybörjare ännu så länge, säger Helena Nilsson.
Fotnot: Bilden är tagen hemma i Helenas trädgård, där hon skapat en provisorisk graffitivägg i liten skala med hjälp av en gammal mattställning och plast.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.