De 65 fastighetsägare som drabbades av översvämningar under de kraftiga skyfallen i fjol, får ingen ersättning från BKT. Detta meddelar man idag i ett pressmeddelande.
Utredningen har påvisat att ledningsnätet ej är underdimensionerat och att BKT därför ej kan stå till svars för de kostnader som berörda fastighetsägare fått till följd av händelserna.
Pressmeddelandet i sin helhet:
Utredningen efter översvämningarna 2012 i Lindesberg är klar.
Den 26 augusti drabbades centrala Lindesberg av ett mycket kraftigt regnväder, då över 75 mm regn föll på en timme. 65 fastighetsägare drabbades av vattenskador, framför allt genom översvämmade källare.
Röster hördes för att ledningsnätet i området var underdimensionerat för denna typ av så kallade hundraårsregn och att Bergslagens kommunalteknik skulle ställas till svars och stå för de kostnader fastighetsägarna drabbats av.
– Det är oerhört tragiskt för de fastighetsägare som blev drabbade, både akut, men också efteråt med det arbete som de haft kring försäkringsfrågan, säger Kjell Karlsson, stf VA-chef på Bergslagens kommunalteknik.
För att se om ledningsnätet i Brodalen varit underdimensionerat beställde Bergslagens kommunalteknik en utredning. Utredningen gjordes av konsultföretaget VAP. Bland annat har VAP tillsammans med Bergslagens kommunalteknik undersökt 450 fastigheter i området för att se hur dagvattnet från fastigheterna var kopplat gentemot ledningsnätet.
Rapporten från VAP, som kom förra veckan säger att ledningsnätet varit rätt dimensionerat och att Bergslagens kommunalteknik inte kan belastas för de skador som uppkom på fastigheter vid detta kraftiga regnväder. Direktionen för Bergslagens kommunalteknik fattade vid möte 2013-10-18 beslut att inte betala någon ersättning, varken självrisken till de femtontalet fastighetsägare som krävt det, eller till något av de försäkringsbolag som inkommit med fordran. Kommunalförbundet har även stämt av detta beslut med jurister inom SKL, Sveriges kommuner och landsting.
– Vi förstår att fastighetsägare blir besvikna på detta svar från oss, men vi kan tyvärr inte ta på oss dessa extrakostnader som vi inte anser att vi är skyldiga till. Det vore inte rätt mot resten av våra kunder och abonnenter.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.