De 65 fastighetsägare som drabbades av översvämningar under de kraftiga skyfallen i fjol, får ingen ersättning från BKT. Detta meddelar man idag i ett pressmeddelande.
Utredningen har påvisat att ledningsnätet ej är underdimensionerat och att BKT därför ej kan stå till svars för de kostnader som berörda fastighetsägare fått till följd av händelserna.
Pressmeddelandet i sin helhet:
Utredningen efter översvämningarna 2012 i Lindesberg är klar.
Den 26 augusti drabbades centrala Lindesberg av ett mycket kraftigt regnväder, då över 75 mm regn föll på en timme. 65 fastighetsägare drabbades av vattenskador, framför allt genom översvämmade källare.
Röster hördes för att ledningsnätet i området var underdimensionerat för denna typ av så kallade hundraårsregn och att Bergslagens kommunalteknik skulle ställas till svars och stå för de kostnader fastighetsägarna drabbats av.
– Det är oerhört tragiskt för de fastighetsägare som blev drabbade, både akut, men också efteråt med det arbete som de haft kring försäkringsfrågan, säger Kjell Karlsson, stf VA-chef på Bergslagens kommunalteknik.
För att se om ledningsnätet i Brodalen varit underdimensionerat beställde Bergslagens kommunalteknik en utredning. Utredningen gjordes av konsultföretaget VAP. Bland annat har VAP tillsammans med Bergslagens kommunalteknik undersökt 450 fastigheter i området för att se hur dagvattnet från fastigheterna var kopplat gentemot ledningsnätet.
Rapporten från VAP, som kom förra veckan säger att ledningsnätet varit rätt dimensionerat och att Bergslagens kommunalteknik inte kan belastas för de skador som uppkom på fastigheter vid detta kraftiga regnväder. Direktionen för Bergslagens kommunalteknik fattade vid möte 2013-10-18 beslut att inte betala någon ersättning, varken självrisken till de femtontalet fastighetsägare som krävt det, eller till något av de försäkringsbolag som inkommit med fordran. Kommunalförbundet har även stämt av detta beslut med jurister inom SKL, Sveriges kommuner och landsting.
– Vi förstår att fastighetsägare blir besvikna på detta svar från oss, men vi kan tyvärr inte ta på oss dessa extrakostnader som vi inte anser att vi är skyldiga till. Det vore inte rätt mot resten av våra kunder och abonnenter.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.