Mats Jonsson och co-drivern Johnny Johansson vann klassen ”Trimmat 4WD” och slutade tvåa totalt, när SM-deltävlingen ”Vinterpokalen” i Sandviken avgjordes den gångna helgen.-Det var tufft motstånd och vi är nöjda med klassegern, säger Johansson.
Tävlingen inleddes på fredagen med specialsträckorna på motorstadion och efter denna batalj hade Mats och Johnny kört till sig en ledning med nära fyra sekunder före tvåan Patrik Flodin, som tävlar i klassen ”Otrimmat 4WD”. Patrik var dock strået vassare när ekipagen begav sig ut på skogsvägarna.
-Han är en mycket duktig förare och även om vi tävlar i olika klasser är bilarna i stort sett likvärdiga, så det blev en kul fight ute i skogarna, kommenterar Johnny Johansson.
Totalsegern gick till Patrik Flodin och co-drivern Göran Bergsten.
Vinterpokalen var SM-rallyts andra deltävling och den sista vintertävlingen. Nu håller SM upp till maj månad då Sydsvenska Rallyt går av stapeln.
Även om dramatiken infann sig i tävlingen, blev det ännu mer dramatiskt i servicehallen – depån – som huserade i den enorma inomhushallen Göranssons Arena med plats för 10 000 åskådare.
-Helt plötsligt fick hallen utrymmas och vi fick inte veta varför – förrän senare. Tydligen hade man inspekterat taket med anledning av snömassorna och funnit tecken på att taket sviktade av snötyngden. Man såg det på stålvajrar i taket som normalt skall vara spända, dessa hade blivit slaka och då förstod man att det var dags att agera, berättar Johnny.
Fotnot: Kommande helg tävlar Mats Jonsson och Johnny Johansson i SuperCupen. Deltävlingen avgörs i Sveg.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.