Mats Jonsson och co-drivern Johnny Johansson vann klassen ”Trimmat 4WD” och slutade tvåa totalt, när SM-deltävlingen ”Vinterpokalen” i Sandviken avgjordes den gångna helgen.-Det var tufft motstånd och vi är nöjda med klassegern, säger Johansson.
Tävlingen inleddes på fredagen med specialsträckorna på motorstadion och efter denna batalj hade Mats och Johnny kört till sig en ledning med nära fyra sekunder före tvåan Patrik Flodin, som tävlar i klassen ”Otrimmat 4WD”. Patrik var dock strået vassare när ekipagen begav sig ut på skogsvägarna.
-Han är en mycket duktig förare och även om vi tävlar i olika klasser är bilarna i stort sett likvärdiga, så det blev en kul fight ute i skogarna, kommenterar Johnny Johansson.
Totalsegern gick till Patrik Flodin och co-drivern Göran Bergsten.
Vinterpokalen var SM-rallyts andra deltävling och den sista vintertävlingen. Nu håller SM upp till maj månad då Sydsvenska Rallyt går av stapeln.
Även om dramatiken infann sig i tävlingen, blev det ännu mer dramatiskt i servicehallen – depån – som huserade i den enorma inomhushallen Göranssons Arena med plats för 10 000 åskådare.
-Helt plötsligt fick hallen utrymmas och vi fick inte veta varför – förrän senare. Tydligen hade man inspekterat taket med anledning av snömassorna och funnit tecken på att taket sviktade av snötyngden. Man såg det på stålvajrar i taket som normalt skall vara spända, dessa hade blivit slaka och då förstod man att det var dags att agera, berättar Johnny.
Fotnot: Kommande helg tävlar Mats Jonsson och Johnny Johansson i SuperCupen. Deltävlingen avgörs i Sveg.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.