Mats Jonsson och co-drivern Johnny Johansson vann klassen ”Trimmat 4WD” och slutade tvåa totalt, när SM-deltävlingen ”Vinterpokalen” i Sandviken avgjordes den gångna helgen.-Det var tufft motstånd och vi är nöjda med klassegern, säger Johansson.
Tävlingen inleddes på fredagen med specialsträckorna på motorstadion och efter denna batalj hade Mats och Johnny kört till sig en ledning med nära fyra sekunder före tvåan Patrik Flodin, som tävlar i klassen ”Otrimmat 4WD”. Patrik var dock strået vassare när ekipagen begav sig ut på skogsvägarna.
-Han är en mycket duktig förare och även om vi tävlar i olika klasser är bilarna i stort sett likvärdiga, så det blev en kul fight ute i skogarna, kommenterar Johnny Johansson.
Totalsegern gick till Patrik Flodin och co-drivern Göran Bergsten.
Vinterpokalen var SM-rallyts andra deltävling och den sista vintertävlingen. Nu håller SM upp till maj månad då Sydsvenska Rallyt går av stapeln.
Även om dramatiken infann sig i tävlingen, blev det ännu mer dramatiskt i servicehallen – depån – som huserade i den enorma inomhushallen Göranssons Arena med plats för 10 000 åskådare.
-Helt plötsligt fick hallen utrymmas och vi fick inte veta varför – förrän senare. Tydligen hade man inspekterat taket med anledning av snömassorna och funnit tecken på att taket sviktade av snötyngden. Man såg det på stålvajrar i taket som normalt skall vara spända, dessa hade blivit slaka och då förstod man att det var dags att agera, berättar Johnny.
Fotnot: Kommande helg tävlar Mats Jonsson och Johnny Johansson i SuperCupen. Deltävlingen avgörs i Sveg.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.