Mats Jonsson och co-drivern Johnny Johansson vann klassen ”Trimmat 4WD” och slutade tvåa totalt, när SM-deltävlingen ”Vinterpokalen” i Sandviken avgjordes den gångna helgen.-Det var tufft motstånd och vi är nöjda med klassegern, säger Johansson.
Tävlingen inleddes på fredagen med specialsträckorna på motorstadion och efter denna batalj hade Mats och Johnny kört till sig en ledning med nära fyra sekunder före tvåan Patrik Flodin, som tävlar i klassen ”Otrimmat 4WD”. Patrik var dock strået vassare när ekipagen begav sig ut på skogsvägarna.
-Han är en mycket duktig förare och även om vi tävlar i olika klasser är bilarna i stort sett likvärdiga, så det blev en kul fight ute i skogarna, kommenterar Johnny Johansson.
Totalsegern gick till Patrik Flodin och co-drivern Göran Bergsten.
Vinterpokalen var SM-rallyts andra deltävling och den sista vintertävlingen. Nu håller SM upp till maj månad då Sydsvenska Rallyt går av stapeln.
Även om dramatiken infann sig i tävlingen, blev det ännu mer dramatiskt i servicehallen – depån – som huserade i den enorma inomhushallen Göranssons Arena med plats för 10 000 åskådare.
-Helt plötsligt fick hallen utrymmas och vi fick inte veta varför – förrän senare. Tydligen hade man inspekterat taket med anledning av snömassorna och funnit tecken på att taket sviktade av snötyngden. Man såg det på stålvajrar i taket som normalt skall vara spända, dessa hade blivit slaka och då förstod man att det var dags att agera, berättar Johnny.
Fotnot: Kommande helg tävlar Mats Jonsson och Johnny Johansson i SuperCupen. Deltävlingen avgörs i Sveg.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.