Mats Jonsson och co-drivern Johnny Johansson vann klassen ”Trimmat 4WD” och slutade tvåa totalt, när SM-deltävlingen ”Vinterpokalen” i Sandviken avgjordes den gångna helgen.-Det var tufft motstånd och vi är nöjda med klassegern, säger Johansson.
Tävlingen inleddes på fredagen med specialsträckorna på motorstadion och efter denna batalj hade Mats och Johnny kört till sig en ledning med nära fyra sekunder före tvåan Patrik Flodin, som tävlar i klassen ”Otrimmat 4WD”. Patrik var dock strået vassare när ekipagen begav sig ut på skogsvägarna.
-Han är en mycket duktig förare och även om vi tävlar i olika klasser är bilarna i stort sett likvärdiga, så det blev en kul fight ute i skogarna, kommenterar Johnny Johansson.
Totalsegern gick till Patrik Flodin och co-drivern Göran Bergsten.
Vinterpokalen var SM-rallyts andra deltävling och den sista vintertävlingen. Nu håller SM upp till maj månad då Sydsvenska Rallyt går av stapeln.
Även om dramatiken infann sig i tävlingen, blev det ännu mer dramatiskt i servicehallen – depån – som huserade i den enorma inomhushallen Göranssons Arena med plats för 10 000 åskådare.
-Helt plötsligt fick hallen utrymmas och vi fick inte veta varför – förrän senare. Tydligen hade man inspekterat taket med anledning av snömassorna och funnit tecken på att taket sviktade av snötyngden. Man såg det på stålvajrar i taket som normalt skall vara spända, dessa hade blivit slaka och då förstod man att det var dags att agera, berättar Johnny.
Fotnot: Kommande helg tävlar Mats Jonsson och Johnny Johansson i SuperCupen. Deltävlingen avgörs i Sveg.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.