Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder på en häftig stämning i arenan som håller genom hela tre-dagarsturneringen. Sex A-finaler spelades där det blev en rejäl dramatik med straffavgörande och förlängningsspel som fick publiken att lyfta arenataket.
– Helgen har varit hur rolig som helst, säger Mattias Wallin från Ludvika HF.

Det serverades handbollsgodis i Lindesberg under helgens tre dagar. Från fredag kväll till söndag eftermiddag så fylldes staden och framförallt handbollshallarna i Lindesberg Arena och Lindbackaskolan med handbollsälskande ungdomar som jagade medaljerna inom Libo Cup.

Tre-dagarsturneringen bjöd på 159 spelade matcher som resulterade till 4 387 målfiranden, detta med lag från stora delar av landet. 70 lag fanns på plats under de tre dagarna där Kiruna HK blev cupens mest långberesta spelartrupp.

Under söndagseftermiddagen påbörjades de sex olika A-finalerna där Vintrosa toppade listan av antalet finallag i årets Libo Cup. Även om inget av Vintrosa-lagen kunde säkra någon finalseger så är det ändå starkt av närkingarna att få med hela tre finallag, nästan fyra, inom de sex klasserna.

Ludvika tog två pokaler under helgen i Lindesberg. F14-laget firade stort efter att segern var säkrad. Foto: Timmy Lundegård

Bland de vinnande lagen blev det Ludvika HF och Örebro SK som blev cupens utstickare. Båda föreningarna hämtade dubbla cuppokaler till sina lag, där Örebro lyckades inom P12- och F16-klassen medan Ludvika var stolta över flickorna som segrade i F12- och F14-klassen.

– Det är fantastiskt! Två guldvinnare i lilla Ludvika! Det var väl mer känslor och mer kamp än skönspel i F14-finalen ska vi väl tillägga, haha. Man är lite svettig när man står vid sidan och jag är glad över att jag ens har röst kvar efteråt. I övrigt så har helgen varit hur rolig som helst, det har varit bra upplagt med en bra atmosfär. Det här är verkligen en supercup, säger Mattias Wallin som är ledare inom Ludvika HF.

Stor dramatik i finalerna: ”Både glädje och nervositet i hela kroppen”
LIF Lindesberg hade en tung turnering på hemmaplan. Två hemmalag lyckades att ta sig till semifinal, där P16-laget var ensamma från LIF Lindesberg med att ta sig till final. Efter en jämn finalmatch så kan Ludwig Ahlgren kvittera matchen till 17-17 med fem sekunder kvar och således tvinga fram cupens enda förlängningsspel. Laget fick ett inledande anfall och segrade därefter.

LIF Lindesberg efter hemmaseger i Libo Cup. Foto: Timmy Lundegård

– Det är ju otroligt viktigt att vi först fick vinna lottningen till förlängningen, framförallt för psyket. Till förlängningen så kändes det som att vi bara hade allt att vinna, vi tog oss till förlängningen i slutsekunderna så vi hade inget att förlora. Vi har haft en väldigt bra säsong hittills och att få vinna cupen på hemmaplan blir som ett kvitto på det vi har gjort. Vi har laddat upp med mycket mat, vila och en jäkla massa energi, säger lagets målvakt Alfred Jilke och hemmaspelaren Vilmer Hjelm som gjorde cupens sista mål.

Även hos grabbarna i P14-klassen så blev det en otroligt jämn final. Trots att IK Bolton såg ut att ha finalmatchen under kontroll mot cupens stora underdog, Vintrosa IS, så visade närkelaget styrka mot slutet av matchen. 14-9 blev 15-15 där det var ett jämnt spel in i det sista. Boltons Olle Wagman kunde till slut stå som matchhjälte med en lyckad straff efter att slutsignalen tagit ton.

IK Bolton vinner P14-finalen av Libo Cup efter en lyckad straff. Foto: Timmy Lundegård

– Det blev riktigt spännande. Det kändes som att vi hade dem till en början men då tog de ikapp, det ger en extra känsla med att det blir så jämnt i en final. Det blev många utvisningar till båda lagen mot slutet och sedan att få en sista straff, det var både glädje och nervositet i hela kroppen för missar man straffen så fortsätter matchen men sitter den så vinner vi. Det är en skön känsla nu, säger lagkamraterna Tobi Ojikutu och Vimar Mehra.

Vinnare Libo Cup 2025:
P12: ÖSK Ungdom – Finalseger med 9-8 mot Vintrosa IS
F12: Ludvika HF – Finalseger med 13-4 mot Vintrosa IS Blå
P14: IK Bolton – Finalseger med 18-17 mot Vintrosa IS
F14: Ludvika HF – Finalseger med 14-11 mot Katrineholms AIK
P16: LIF Lindesberg – Finalseger med 18-17 mot Årsta AIK HF
F16: Örebro SK HK – Finalseger med 15-12 mot AIK

Publicerad 3 mars 2025 klockan 12:59

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.

18 april 2026 klockan 08:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett ...

Mathz Eriksson och Jan Hurtig är mer än nöjda över minnesstenen som rests i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.

16 april 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Greger Nilsson. Foto: Privat

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.

15 april 2026 klockan 18:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska ...
14 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...
13 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och ...
11 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.

10 april 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.

10 april 2026 klockan 15:29 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.

8 april 2026 klockan 16:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.

3 april 2026 klockan 16:48 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs ...
2 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut ...
2 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-04-18 19:44