Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder på en häftig stämning i arenan som håller genom hela tre-dagarsturneringen. Sex A-finaler spelades där det blev en rejäl dramatik med straffavgörande och förlängningsspel som fick publiken att lyfta arenataket.
– Helgen har varit hur rolig som helst, säger Mattias Wallin från Ludvika HF.

Det serverades handbollsgodis i Lindesberg under helgens tre dagar. Från fredag kväll till söndag eftermiddag så fylldes staden och framförallt handbollshallarna i Lindesberg Arena och Lindbackaskolan med handbollsälskande ungdomar som jagade medaljerna inom Libo Cup.

Tre-dagarsturneringen bjöd på 159 spelade matcher som resulterade till 4 387 målfiranden, detta med lag från stora delar av landet. 70 lag fanns på plats under de tre dagarna där Kiruna HK blev cupens mest långberesta spelartrupp.

Under söndagseftermiddagen påbörjades de sex olika A-finalerna där Vintrosa toppade listan av antalet finallag i årets Libo Cup. Även om inget av Vintrosa-lagen kunde säkra någon finalseger så är det ändå starkt av närkingarna att få med hela tre finallag, nästan fyra, inom de sex klasserna.

Ludvika tog två pokaler under helgen i Lindesberg. F14-laget firade stort efter att segern var säkrad. Foto: Timmy Lundegård

Bland de vinnande lagen blev det Ludvika HF och Örebro SK som blev cupens utstickare. Båda föreningarna hämtade dubbla cuppokaler till sina lag, där Örebro lyckades inom P12- och F16-klassen medan Ludvika var stolta över flickorna som segrade i F12- och F14-klassen.

– Det är fantastiskt! Två guldvinnare i lilla Ludvika! Det var väl mer känslor och mer kamp än skönspel i F14-finalen ska vi väl tillägga, haha. Man är lite svettig när man står vid sidan och jag är glad över att jag ens har röst kvar efteråt. I övrigt så har helgen varit hur rolig som helst, det har varit bra upplagt med en bra atmosfär. Det här är verkligen en supercup, säger Mattias Wallin som är ledare inom Ludvika HF.

Stor dramatik i finalerna: ”Både glädje och nervositet i hela kroppen”
LIF Lindesberg hade en tung turnering på hemmaplan. Två hemmalag lyckades att ta sig till semifinal, där P16-laget var ensamma från LIF Lindesberg med att ta sig till final. Efter en jämn finalmatch så kan Ludwig Ahlgren kvittera matchen till 17-17 med fem sekunder kvar och således tvinga fram cupens enda förlängningsspel. Laget fick ett inledande anfall och segrade därefter.

LIF Lindesberg efter hemmaseger i Libo Cup. Foto: Timmy Lundegård

– Det är ju otroligt viktigt att vi först fick vinna lottningen till förlängningen, framförallt för psyket. Till förlängningen så kändes det som att vi bara hade allt att vinna, vi tog oss till förlängningen i slutsekunderna så vi hade inget att förlora. Vi har haft en väldigt bra säsong hittills och att få vinna cupen på hemmaplan blir som ett kvitto på det vi har gjort. Vi har laddat upp med mycket mat, vila och en jäkla massa energi, säger lagets målvakt Alfred Jilke och hemmaspelaren Vilmer Hjelm som gjorde cupens sista mål.

Även hos grabbarna i P14-klassen så blev det en otroligt jämn final. Trots att IK Bolton såg ut att ha finalmatchen under kontroll mot cupens stora underdog, Vintrosa IS, så visade närkelaget styrka mot slutet av matchen. 14-9 blev 15-15 där det var ett jämnt spel in i det sista. Boltons Olle Wagman kunde till slut stå som matchhjälte med en lyckad straff efter att slutsignalen tagit ton.

IK Bolton vinner P14-finalen av Libo Cup efter en lyckad straff. Foto: Timmy Lundegård

– Det blev riktigt spännande. Det kändes som att vi hade dem till en början men då tog de ikapp, det ger en extra känsla med att det blir så jämnt i en final. Det blev många utvisningar till båda lagen mot slutet och sedan att få en sista straff, det var både glädje och nervositet i hela kroppen för missar man straffen så fortsätter matchen men sitter den så vinner vi. Det är en skön känsla nu, säger lagkamraterna Tobi Ojikutu och Vimar Mehra.

Vinnare Libo Cup 2025:
P12: ÖSK Ungdom – Finalseger med 9-8 mot Vintrosa IS
F12: Ludvika HF – Finalseger med 13-4 mot Vintrosa IS Blå
P14: IK Bolton – Finalseger med 18-17 mot Vintrosa IS
F14: Ludvika HF – Finalseger med 14-11 mot Katrineholms AIK
P16: LIF Lindesberg – Finalseger med 18-17 mot Årsta AIK HF
F16: Örebro SK HK – Finalseger med 15-12 mot AIK

Publicerad 3 mars 2025 klockan 12:59

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.

22 december 2025 klockan 13:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elever på Vedevågs skola tar nu upp kampen för att bevara skolan. Foto: Camilla Lagerman

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.

18 december 2025 klockan 14:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.

17 december 2025 klockan 11:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

OpenArt LINKS 13 juni-6 september 2026 i Lindesberg, Nora, Askersund, Kumla och Laxå. Bild: Region Örebro län

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.

16 december 2025 klockan 20:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergå...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören...

Foto: Lindesbergs kommun

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.

15 december 2025 klockan 13:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en hö...

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott

Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.

12 december 2025 klockan 11:59 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från...
11 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
10 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite ...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-23 02:53