Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder på en häftig stämning i arenan som håller genom hela tre-dagarsturneringen. Sex A-finaler spelades där det blev en rejäl dramatik med straffavgörande och förlängningsspel som fick publiken att lyfta arenataket.
– Helgen har varit hur rolig som helst, säger Mattias Wallin från Ludvika HF.

Det serverades handbollsgodis i Lindesberg under helgens tre dagar. Från fredag kväll till söndag eftermiddag så fylldes staden och framförallt handbollshallarna i Lindesberg Arena och Lindbackaskolan med handbollsälskande ungdomar som jagade medaljerna inom Libo Cup.

Tre-dagarsturneringen bjöd på 159 spelade matcher som resulterade till 4 387 målfiranden, detta med lag från stora delar av landet. 70 lag fanns på plats under de tre dagarna där Kiruna HK blev cupens mest långberesta spelartrupp.

Under söndagseftermiddagen påbörjades de sex olika A-finalerna där Vintrosa toppade listan av antalet finallag i årets Libo Cup. Även om inget av Vintrosa-lagen kunde säkra någon finalseger så är det ändå starkt av närkingarna att få med hela tre finallag, nästan fyra, inom de sex klasserna.

Ludvika tog två pokaler under helgen i Lindesberg. F14-laget firade stort efter att segern var säkrad. Foto: Timmy Lundegård

Bland de vinnande lagen blev det Ludvika HF och Örebro SK som blev cupens utstickare. Båda föreningarna hämtade dubbla cuppokaler till sina lag, där Örebro lyckades inom P12- och F16-klassen medan Ludvika var stolta över flickorna som segrade i F12- och F14-klassen.

– Det är fantastiskt! Två guldvinnare i lilla Ludvika! Det var väl mer känslor och mer kamp än skönspel i F14-finalen ska vi väl tillägga, haha. Man är lite svettig när man står vid sidan och jag är glad över att jag ens har röst kvar efteråt. I övrigt så har helgen varit hur rolig som helst, det har varit bra upplagt med en bra atmosfär. Det här är verkligen en supercup, säger Mattias Wallin som är ledare inom Ludvika HF.

Stor dramatik i finalerna: ”Både glädje och nervositet i hela kroppen”
LIF Lindesberg hade en tung turnering på hemmaplan. Två hemmalag lyckades att ta sig till semifinal, där P16-laget var ensamma från LIF Lindesberg med att ta sig till final. Efter en jämn finalmatch så kan Ludwig Ahlgren kvittera matchen till 17-17 med fem sekunder kvar och således tvinga fram cupens enda förlängningsspel. Laget fick ett inledande anfall och segrade därefter.

LIF Lindesberg efter hemmaseger i Libo Cup. Foto: Timmy Lundegård

– Det är ju otroligt viktigt att vi först fick vinna lottningen till förlängningen, framförallt för psyket. Till förlängningen så kändes det som att vi bara hade allt att vinna, vi tog oss till förlängningen i slutsekunderna så vi hade inget att förlora. Vi har haft en väldigt bra säsong hittills och att få vinna cupen på hemmaplan blir som ett kvitto på det vi har gjort. Vi har laddat upp med mycket mat, vila och en jäkla massa energi, säger lagets målvakt Alfred Jilke och hemmaspelaren Vilmer Hjelm som gjorde cupens sista mål.

Även hos grabbarna i P14-klassen så blev det en otroligt jämn final. Trots att IK Bolton såg ut att ha finalmatchen under kontroll mot cupens stora underdog, Vintrosa IS, så visade närkelaget styrka mot slutet av matchen. 14-9 blev 15-15 där det var ett jämnt spel in i det sista. Boltons Olle Wagman kunde till slut stå som matchhjälte med en lyckad straff efter att slutsignalen tagit ton.

IK Bolton vinner P14-finalen av Libo Cup efter en lyckad straff. Foto: Timmy Lundegård

– Det blev riktigt spännande. Det kändes som att vi hade dem till en början men då tog de ikapp, det ger en extra känsla med att det blir så jämnt i en final. Det blev många utvisningar till båda lagen mot slutet och sedan att få en sista straff, det var både glädje och nervositet i hela kroppen för missar man straffen så fortsätter matchen men sitter den så vinner vi. Det är en skön känsla nu, säger lagkamraterna Tobi Ojikutu och Vimar Mehra.

Vinnare Libo Cup 2025:
P12: ÖSK Ungdom – Finalseger med 9-8 mot Vintrosa IS
F12: Ludvika HF – Finalseger med 13-4 mot Vintrosa IS Blå
P14: IK Bolton – Finalseger med 18-17 mot Vintrosa IS
F14: Ludvika HF – Finalseger med 14-11 mot Katrineholms AIK
P16: LIF Lindesberg – Finalseger med 18-17 mot Årsta AIK HF
F16: Örebro SK HK – Finalseger med 15-12 mot AIK

Publicerad 3 mars 2025 klockan 12:59

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.

5 juni 2026 klockan 15:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons

Linda Gerstel är samordnare för det kognitiva stödteamet, som Elene Jirvelius processleder. Foto: Camilla Lagerman

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.

4 juni 2026 klockan 13:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. B...

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna ...

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.

2 juni 2026 klockan 12:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön? 

1 juni 2026 klockan 11:02 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Socialdemokraterna försöker skriva om historien
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i <a href="https://lindenytt.com/nyheter/svar-till-...
30 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
30 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på ...
29 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.

29 maj 2026 klockan 08:55 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spä...

Nu är förskolan Paletten officiellt invigd. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.

27 maj 2026 klockan 11:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptä...

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Mimmi var väldigt nöjd efter massagen hos Emma. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.

22 maj 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en...
21 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på ...
21 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om...
21 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-20

2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-06-05 17:34