På 90-talets mitt var det drängen som sökte en fru och gjorde det genom att framföra låten ”Vill du bli min fru”. Idag är det bondens tur att finna kärleken och försöker så att göra i tv-programmet ”Bonde söker fru” på TV4. I programmet har också ett av 90-talets färgstarkaste svenska band blivit nyaktuella: Drängarna. Nu gästar de Lindesberg.
Spralligt glad musik och enkla, finurliga texter med humor och tokerier. Konceptet var enkelt och gick hem i de flesta stugor ute i landet. Drängarnas entré på 90-talets mitt kom med hiten ”Vill du bli min fru”, ett singelspår som såldes i 35 000 exemplar och spelades om och om och om igen på radion. Ett egenhändigt ihopsnickrat album följde kort efter detta och såldes i hela 100 000 exemplar.
Sedan dess har Drängarna varit lite anonyma. I fjol firade dock bandet 10 år och har gjort flera uppskattade konserter den senaste tiden, men de riktigt stora framträdandena har varit få. Fram tills nu…
Konserten spelas på Folkets Hus i Linde lördag 11 november. Entréavgiften är 120 kr vid förköp och 160 kr i dörren. Förköp kan göras på KulturCompagniet / Folkets Hus samt hos musikaffären Jam på Kristinavägen. Åldersgräns är satt till 18 år. Tid 20:00-01:00.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.