Ett stort olje- och bensinbolag har börjat visa intresse för en etablering vid rastplatsen i Lindesberg. Detta bekräftar mark- och exploateringsingenjör Mats Larsson. Etableringen man pratar om gäller en s k fullservicestation.
I förra veckan kunde vi berätta att rondellbygget och rätningen av Fotbollsgatan skjuts på framtiden. Kommunstyrelsen har beslutat att skjuta fram de fem miljoner kronor som avsatts i 2013 års budget till år 2014 istället.
Vid sidan av detta vägprojekt pågår etableringsprojektet vid rastplatsen. En hamburgerkedja är snubblande nära att underteckna kontraktet. Samtidigt kommer nu besked om ytterligare etableringsdiskussioner. Enligt uppgift har ett av de stora oljebolagen nappat på idén om Lindesbergs nya infart, som man valt att kalla mellersta infarten.
-Det stämmer. Så sent som i förra veckan hade jag kontakt med dem och intresset finns att etablera en fullservicestation, men det är i ett väldigt tidigt skede så jag kan inte berätta så mycket mer, säger Mats Larsson.
Marken man tittar på i första hand är den yta som kommer att frigöras när Fotbollsgatan rätas ut (se bildlänk nedan).
-Dessa två etableringar är mycket intressanta och dessutom väldigt viktiga, konstaterar Mats.
Han menar att etableringarna i sig kommer att bana väg för ännu fler att slå rot i området framledes.
Så här ser grundförslagen ut på den nya rastplatsen samt etableringsönskemålen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.