Ett stort olje- och bensinbolag har börjat visa intresse för en etablering vid rastplatsen i Lindesberg. Detta bekräftar mark- och exploateringsingenjör Mats Larsson. Etableringen man pratar om gäller en s k fullservicestation.
I förra veckan kunde vi berätta att rondellbygget och rätningen av Fotbollsgatan skjuts på framtiden. Kommunstyrelsen har beslutat att skjuta fram de fem miljoner kronor som avsatts i 2013 års budget till år 2014 istället.
Vid sidan av detta vägprojekt pågår etableringsprojektet vid rastplatsen. En hamburgerkedja är snubblande nära att underteckna kontraktet. Samtidigt kommer nu besked om ytterligare etableringsdiskussioner. Enligt uppgift har ett av de stora oljebolagen nappat på idén om Lindesbergs nya infart, som man valt att kalla mellersta infarten.
-Det stämmer. Så sent som i förra veckan hade jag kontakt med dem och intresset finns att etablera en fullservicestation, men det är i ett väldigt tidigt skede så jag kan inte berätta så mycket mer, säger Mats Larsson.
Marken man tittar på i första hand är den yta som kommer att frigöras när Fotbollsgatan rätas ut (se bildlänk nedan).
-Dessa två etableringar är mycket intressanta och dessutom väldigt viktiga, konstaterar Mats.
Han menar att etableringarna i sig kommer att bana väg för ännu fler att slå rot i området framledes.
Så här ser grundförslagen ut på den nya rastplatsen samt etableringsönskemålen.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.